6 patarimai, kaip pasirūpinti artimo žmogaus slauga namuose

Kiekvienu konkrečiu atveju slaugos poreikiai skirsis, todėl labai svarbu įvertinti sergančiojo būklę bei reikmes ir sudaryti individualų priežiūros planą. Artimasis, turintis reikiamų žinių apie slaugą, jos procesą ir tinkamą priemonių naudojimą, gali ne tik pasirūpinti slaugomu asmeniu, bet ir išsaugoti gerą savo savijautą bei išlikti socialiai aktyvus. Tad kaip pasirūpinti artimo žmogaus slauga namuose?

Pritaikykite namų aplinką

Asmenims slaugyti reikia ne tik specialių žinių, bet ir tam tikrų įrengimų. Juk privalu atlikti daugybę kasdienių darbų: žmogų aprengti, maitinti, prausti, keisti higienos priemones, pasirūpinti vaistais. Jei asmuo yra prikaustytas prie lovos, jį reikia vartyti, jog išvengtumėte pragulų. Profesionalias slaugos priemones rasite e. parduotuvėje.

Tad nusprendus slaugyti tokios būklės asmenį namuose, būtina tam pritaikyti aplinką. Reikia įsigyti tokių specialių priemonių kaip tualetinė kėdė, maitinimo staliukas, vonios suolelis ir kiti, įrengti porankius patogiam judėjimui būste. Jei slaugomas žmogus vaikšto, derėtų užtikrinti patalpos išplanavimą, kad jis galėtų saugiai judėti, ir pasirūpinti pagalbinėmis judėjimo priemonėmis – vaikštyne ar lazdele.

Edukuokite save

Stenkitės nuolat sekti slaugos naujoves ir geriausią priežiūros praktiką. Ieškokite informacijos internete, angliškuose šaltiniuose, kokybiškuose sveikatos portaluose, skaitykite literatūrą.

Būkite nuolat informuoti apie naujausias technologijas, kurios gali pagerinti kiekvieną priežiūros aspektą. Tai gali būti tokios paprastos technologijos kaip „FaceTime“ susitikimai su gydytoju arba tokios pažangios technologijos kaip saugos stebėjimo sistemos, prijungtos prie koordinuoto priežiūros tinklo.

Kaip ir kada prausti ligonį?

Neretai slaugytojams kyla klausimas, kaip dažnai reikia prausti ligonį:

       Dantys turėtų būti valomi kiekvieną rytą.

       Galva turėtų būti trenkama kartą per savaitę.

       Kaklas, veidas bei rankos turėtų būti prausiami kiekvieną rytą.

Jei įmanoma, geriausia ligonį prausti po dušu arba vonioje. Jeigu tokios galimybės nėra, privalo būti atliekamas viso kūno valymas, naudojant specialias servetėles arba drėgnus rankšluosčius.

Gulintįjį prausti galima ir lovoje. Plaunant rankas ir kojas, reikia atidengti galūnę ir padėti po ja rankšluostį. Prausimo judesiai – širdies link, sekant veninio kraujo tekėjimo kryptį. Po rankų ir kojų nuprausiama viršutinė kūno dalis, o pavertus ant šono pasirūpinama nugara. Nugarą ir šoną prausti reikia masažuojamaisiais judesiais, nuo pečių juosmens link. Nuprausus būtina sausai nušluostyti.

Orumas yra svarbu

Nesvarbu, kokio amžiaus yra asmuo, būti slaugomu gali pažeisti orumą. Žmonės, kuriais rūpinatės, jaučia liūdesį, skausmą, nuobodulį, ligas ir vienatvę. Jie žino, kad negali nieko kontroliuoti, tačiau su tuo yra sunku susitaikyti.

Dabar jie turi klausyti jūsų ir vykdyti jūsų nurodymus net tada, kai jiems tai neatrodo teisinga. Negalėjimas pasiruošti valgio, nusiprausti ir atlikti pagrindinių veiksmų, prie kurių buvo įpratę, gali juos draskyti iš vidaus. Daugelis net praranda judrumą. Tokios aplinkybės prieš kelerius metus jiems buvo neįsivaizduojamos.

Nepamirškite, kad jūsų užduotis – ne vien praktinių užduočių atlikimas. Jūs esate tam, kad padėtumėte jiems išsaugoti orumą, suteikdami didžiausią pagarbą. Pagarbos ir tinkamos priežiūros parodymas žmogui gali daug ką pakeisti. Jūsų darbas – padėti asmeniui susigrąžinti pasitikėjimą savimi ir išsaugoti jo orumą, suteikiant didžiausią pagarbą ir kokybišką slaugą.

Apie slaugos ergonomiką

Ergonomika – tai tinkama ligonio kėlimo ir perkėlimo technika, tausojanti prižiūrinčio žmogaus jėgas. Privalu naudoti pagalbines priemones bei išmokti tam tikrų technikų, kad išvengtumėte galimų traumų ir ilgalaikių skausmų. Štai keletas patarimų, padėsiančių saugiai pakeisti ligonio padėtį, patiems nesusižalojant:

       Slaugytojas turi stovėti kuo arčiau ligonio kūno.

       Slaugytojo svorio centras turi būti juosmens srityje, o atrama atitekti pėdoms.

       Slaugytojo nugara turi likti tiesi. Keldami ligonį nelenkite nugaros ir nesikūprinkite.

       Kojos turi remtis į tvirtą pagrindą, ligonį privalu tvirtai prilaikyti.

       Keldami ligonį stovėkite truputį prasižergę ir sulenkę kojas per kelius – taip svoris tolygiai pasiskirsto abiem kojoms.

Nebijokite ieškoti pagalbos

Nepamirškite, jog šioje situacijoje esate ne vienas – nereikia visų rūpesčių susikrauti ant savo pečių. Labai svarbu įvertinti savo galimybes bei gebėjimus ir nuspręsti, kiek galite dalyvauti artimojo slaugoje, kiek sau pagelbėti gali pats pacientas ir kiek reikia profesionalų priežiūros. Pasitelkus į pagalbą slaugos specialistus ir socialinius darbuotojus, bendraujant su įvairiomis valstybinėmis ar nevyriausybinėmis institucijomis, slaugomam asmeniui galima suteikti didžiulę pagalbą, o slaugytojui – sumažinti darbo krūvį.

Galima paminėti šias gelbstinčias idėjas:

       Jei slaugote vyresnio amžiaus asmenį ir dienomis sunkiai tam randate laiko, užrašykite jį į suaugusiųjų asmenų dienos socialinę globą.

       Pasamdykite slaugytoją namuose, kad galėtumėte reguliariai daryti pertraukas.

       Suraskite savanorių programą savo vietovėje.

       Naudokitės laikino atokvėpio paslaugomis, kad galėtumėte ilgesnį laiką pailsėti.

       Užsisakykite maistą į namus, kad tektų mažiau kuistis virtuvėje.

       Paprašykite šeimos narių arba artimų draugų padėti atlikti reikalus, tvarkyti namus arba paruošti maistą.

       Pirkite slaugos ir namų apyvokos reikmenis urmu, o dar geriau – užsisakykite internetu, kad juos pristatytų į namus.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder