Alkoholinė kepenų liga: į ką atkreipti dėmesį tualete?

Pastaraisiais metais vis daugiau žmonių diagnozuojama alkoholinė kepenų liga. Apibūdiname simptomus ir tai, ką galite padaryti, kad apsisaugotumėte nuo jos.

Alkoholinė kepenų liga yra labai paplitusi Jungtinėje Karalystėje, pastaraisiais metais ja serga vis daugiau žmonių.

Simptomai paprastai atsiranda tik tada, kai organas yra stipriai pažeistas, tačiau vis tiek yra keletas požymių, į kuriuos reikia atkreipti dėmesį. Turbūt labiausiai pastebimas – kraujas išmatose.

Vartojant per daug alkoholio, gali plyšti kai kurie kepenų audiniai, kurie jūsų išmatose pasirodo kaip kruvini pėdsakai. Nesaikingas gėrimas laikui bėgant pablogina normalią kepenų veiklą ir struktūrą. Alkoholis gali pažeisti kepenis, nes susilpnina kraujagysles, ypač žarnyno trakto venas. Tai padidina vidinio kraujavimo, kuriam būdingas kraujas išmatose, riziką.

Pasak NHS, kiti įspėjamieji alkoholinės kepenų ligos ženklai yra:

svorio mažėjimas;

šleikštulys;

apetito praradimas;

akių ir odos pageltimas (gelta);

pilvo ir kulkšnių patinimas;

vėmimas krauju arba kraujo išsiskyrimas išmatose;

sumišimas ar mieguistumas.

Visiems, kurie reguliariai geria per daug alkoholio, patariama išsitirti kepenis.

Kas sukelia alkoholinę kepenų ligą?

Kepenys yra sudėtingas organas, atsakingas už cholesterolio ir cukraus kiekio kraujyje reguliavimą, toksinų filtravimą, jos padeda virškinti ir apsisaugoti nuo infekcijų.

Kai kurios kepenų ląstelės miršta kiekvieną kartą, kai jos turi išfiltruoti alkoholį. Organas gali atsinaujinti pats, tačiau per dažnas gėrimas gali sumažinti šį gebėjimą, o tai gali sukelti rimtą ir nuolatinį kepenų pažeidimą, teigia NHS.

Kaip išvengti su alkoholiu susijusių kepenų ligų?

Būklę sukelia alkoholis, todėl geriausias būdas to išvengti – negerti. Tačiau daug žmonių mėgaujasi gėrimu, todėl galbūt realesnis tikslas yra griežtai laikytis rekomenduojamų gairių. 

Tiek vyrams, tiek moterims patariama reguliariai nevartoti daugiau nei 140 mililitrų gryno alkoholio per savaitę. Tai prilygsta šešioms pintoms vidutinio stiprumo alaus arba dešimčiai mažų taurių silpno stiprumo vyno.

Gėrimą reikia paskirstyti trims ar daugiau dienų, jei išgeriate net 140 mililitrų.

„Net jei daug metų gėrėte alkoholį, alkoholio vartojimo sumažinimas arba nutraukimas turės svarbios trumpalaikės ir ilgalaikės naudos jūsų kepenims ir bendrai sveikatai“, – priduria NHS.

Raktažodžiai
Sidebar placeholder