Arūnas Dulkys

Apie šalutines reakcijas nuo COVID-19 vakcinos liepė skelbti mažiau  (4)

Nors nėra jokių abejonių, kad bet koks vaistinis preparatas ar vakcina gali ir sukelia šalutines organizmo reakcijas, kalbėti apie šalutinius poveikius po skiepų nuo COVID-19 Lietuvoje nepageidaujama. Klausimus apie vakciną keliantys gyventojai apšaukiami antivakseriais, o mirtis, ištikusi kone iš karto po skiepo, traktuojama kaip nesusijusi su vakcina. Deja, tokius atvejus turinčios tirti institucijos informacijos apie tai skelbia vis mažiau.

Ataskaitų mažėja

Naujausi duomenys rodo, kad nuo vakcinacijos pradžios iki gruodžio 2 d. Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba iš viso gavo 6290 pirminių pranešimų apie įtariamas nepageidaujamas reakcijas dėl vakcinų nuo COVID-19 ligos.

385 atvejais reakcijos priskiriamos prie sunkių.

Pavyzdžiui, žmonėms pasireiškė insultas, stipri alerginė reakcija, galūnių, kūno tirpimas, periferinis veido paralyžius, dusulys, tachikardija, regos pablogėjimas, mirtis.

Anksčiau tarnyba kiekvieną mėnesį paruošdavo ataskaitą ir apžvelgdavo visus pranešimus.

Tačiau dabar ataskaitų pradėjo mažėti. Naujausia yra parengta apžvelgiant trečią metų ketvirtį

. Joje nurodoma, kad nuo 2021 m. liepos 1 iki rugsėjo 30 d. atliktos 975 308 vakcinacijos, šiuo laikotarpiu dviem vakcinos dozėmis paskiepyti 442 782 asmenys. Per tą laikotarpį tarnyba gavo 1204 pranešimus apie Lietuvoje pasireiškusias įtariamas nepageidaujamas reakcijas, susijusias su vakcinomis nuo COVID-19 ligos.

Beje, šiuo laikotarpiu tarnyba gavo 18 pirminių pranešimų apie nepageidaujamas reakcijas, pasireiškusias paaugliams. Iš jų keturios apibūdinamos kaip sunkios: perikarditas, miokarditas, apendicitas ir anafilaksinė reakcija po vakcinos suleidimo.

Anksčiau aprašydavo išsamiai

Įdomu tai, kad informacija skelbiama ne tik rečiau, bet ir skurdžiau. Anksčiau tarnyba gana plačiai atskirai apžvelgdavo kiekvieną mirties po vakcinos atvejį.

Pavyzdžiui, birželio mėnesio ataskaitoje pranešama, kad tarnyba gavo vieną pranešimą apie mirties po vakcinos atvejį.

„Pranešimas gautas iš paciento artimųjų. Pranešta apie 91 metų vyro, vakcinuoto „Comirnaty" vakcina 2021-03-25, mirtį, ištikusią pacientą gydymo įstaigoje 2021-04-19. Pranešime nurodyta, kad pacientas sirgo pneumonija. Remiantis pateiktais duomenimis, nemanome, kad mirtis susijusi su vakcinacija", - rašoma ataskaitoje.

O štai vasario mėnesio ataskaitoje pateikiamas toks atvejis: „77 metų vyras staiga mirė namuose, praėjus kelioms minutėms po vakcinacijos pirmąja „AstraZenecca" vakcinos doze (vakcinuotas 2021-02-25).

Pacientas sirgo lėtinėmis širdies ir kraujagyslių sistemos ligomis, vartojo šių ligų gydymui skirtus vaistus.

Pranešęs sveikatos priežiūros specialistas vertino šį atvejį kaip nesusijusį su vakcinacija. Tikėtina, kad tai buvo staigi kardialinė mirtis. Pranešėjo nuomonei pritariame."

Balandžio mėnesio ataskaitoje pateikiamas dar vienas atvejis: „Pacientas buvo paskiepytas antrąja vakcinos „Moderna" doze, po 20 min. apsirengė rūbinėje ir, prisėdęs ant kėdės, pablyško, pasiskundė silpnumu ir mirė. Skubiai iškviesta greitoji pagalba taikė reanimacijos priemones, deja, be efekto. Ambulatorinėje kortelėje nurodytas 2005 m. ištikęs išeminis insultas, pastaraisiais metais lankėsi tik dėl traumų. Išvežtas medicininei ekspertizei. Apie jos išvadas nepranešta."

Vėl buvo staigių mirčių

Nuo šiol tokios informacijos galime nebesužinoti. Mat analizuojant trečio ketvirčio ataskaitą apie mirtis, pranešama trumpai ir bendrai. Nurodoma, kad iš viso buvo pranešta apie 7 mirtis po skiepo.

Kas konkrečiai nutiko, neaišku. „Lietuvoje nustatytų mirties atvejų pranešimų analizė parodė, kad mirusių pacientų amžiaus mediana 69,7 meto (ribos nuo 45 iki 87 metų).

Pranešta apie 5 vyrų ir 2 moterų mirties atvejus. Daugeliu atvejų mirtys ištiko dėl kardialinių priežasčių. Vienu atveju papildomai nurodytas insultas. Vieną asmenį ištiko staigi mirtis po trečiosios „Comirnaty" vakcinos dozės, pacientas sirgo lėtine inkstų liga, buvo hemodializuojamas.

Mirusieji buvo pacientai, sirgę lėtinėmis ligomis, kurios galėjo lemti mirtį. Dviem atvejais buvo atliktos autopsijos, kurių metu patvirtintos kardialinės mirties priežastys.

Kitoje ES šalyje miręs asmuo, kurio mirties faktas nėra įtrauktas į oficialią Lietuvos mirčių statistiką, yra „Janssen" vakcina Lietuvoje skiepytas 30 metų vyras, staiga miręs dėl miokardo infarkto, praėjus mėnesiui po vakcinacijos. Nei vienu iš šių atvejų mirtis nebuvo vertinta kaip tiesiogiai susijusi su vakcinacija", - taip trumpai apžvelgiamos visos mirtys.

Taip liepė ministerija

Pasiteiravus tarnybos, kodėl pasikeitė ataskaitų dažnis ir informacijos pateikimas, „Vakaro žinios" gavo atsakymą, kad ataskaitų dažnį nustatė sveikatos apsaugos ministras, nurodęs, kad pavesta pirmus šešis vakcinacijos mėnesius kartą per mėnesį, o vėliau kartą per ketvirtį įvertinti ir apibendrinti pateiktus įtariamų nepageidaujamų reakcijų į COVID-19 vakcinas pranešimus.

„Apie mirtis pateikiama trumpa informacija, nes nė vienu iš atvejų mirtis nebuvo vertinta kaip tiesiogiai susijusi su vakcinacija", - nurodė tarnyba.

Ji tikriausiai pamiršo, kad ir anksčiau nė vienas atvejis nebuvo sietas su vakcina, tačiau apie juos visuomenė bent jau galėjo gauti daugiau informacijos.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder