Ar įmanoma išgerti per daug elektrolitų?

Ar įmanoma išgerti per daug elektrolitų?

Atrodo, kad socialinėse medijose įsivyravo nauja gėrimų mada - elektrolitų gėrimai.

Vaizdo įrašai su žyma ,,#elektrolitai" surinko daugiau nei 4,6 mln. peržiūrų ,,TikTok” platformoje, o juose naudotojai pasakoja apie elektrolitų (miltelių arba natūralių elektrolitų) pridėjimo į vandenį naudą.

Nors visuomenėje žinoma, kad elektrolitais prisotinti sportiniai gėrimai gali padėti padidinti vandens kiekį organizme po sunkios treniruotės, tačiau ar visą dieną gerti stiklinę elektrolitais prisotinto vandens taip pat naudinga? Ir ar tai saugu?

Štai ką gydytojai sakė apie elektrolitų gėrimo naudą ir riziką, jei nesportavote ir neprakaitavote.

Kas yra elektrolitai?

Elektrolitai yra pagrindiniai mineralai, kurie ištirpę vandenyje turi elektros krūvį. Pagrindiniai jų organizme yra natris, kalis, chloras, kalcis ir magnis.

Organizmui elektrolitų reikia dėl daugelio priežasčių, įskaitant tai, kad jie padeda nervų, kvėpavimo sistemoms, kontroliuoti kraujospūdį, formuoti kaulus, palaikyti tinkamą pH pusiausvyrą ir gaminti baltymus ląstelėse.

Jie taip pat būtini tinkamam ląstelių vandens balansui.

Elektrolitų netenkama su šlapimu, krauju ir prakaitu. Jei jų netenkate per daug arba yra jų perteklius, organizmo funkcijos pradeda trikti.

Ar reikia gerti elektrolitų?

Tai priklauso nuo daugelio faktorių, kaip ,,Health" sakė HCA Floridos ligoninės nefrologas, medicinos mokslų daktaras Oscaras G. Galvezas.

Jis teigė, kad dauguma iš mūsų jau gauna reikiamų elektrolitų su įprasta mityba. Vaisiuose, daržovėse, sėklose, riešutuose ir sūryje yra būtinų elektrolitų.

O sveikų žmonių inkstai natūraliai rezervuoja elektrolitus, jei jų trūksta. Organizmas pats prisitaiko ir nereikia papildomai vartoti elektrolitų.

Tačiau jis pažymėjo, kad tam tikromis aplinkybėmis naudinga gerti elektrolitų turinčių gėrimų.

Viena iš jų - po ilgos ištvermingumo treniruotės, pavyzdžiui, maratono bėgimo, kad būtų neutralizuotas elektrolitų praradimas dėl gausaus prakaitavimo. Taip pat norėtumėte padidinti elektrolitų kiekį po itin stipraus vėmimo ar viduriavimo.

Dr. Kapoor sakė, kad žmonėms, sergantiems lėtinėmis ligomis, pavyzdžiui, valgymo sutrikimais ar inkstų ligomis, taip pat gali prireikti į organizmą sugrąžinti elektrolitus. Tas pats pasakytina ir apie stiprų nudegimą, kuris gali išeikvoti elektrolitus.

Ar galite persistengti su elektrolitais?

Nors tikriausiai nereikia gurkšnoti elektrolitų gėrimo visą dieną, daktaras Galvezas sakė, kad tai vargu ar jums pakenks.

Jei geriate elektrolitus ir turite gerus inkstus, perteklinius elektrolitus pašalins inkstai. Lygiai taip pat, kaip inkstai gali išsaugoti elektrolitus, inkstai gali pašalinti elektrolitus.

Tačiau yra atvejų, kai gerti elektrolitus gali būti pavojinga, sakė daktaras Galvezas.

Jis paaiškino, kad žmonės, sergantys inkstų ligomis ar turintys kitų inkstų funkcijos sutrikimų, negali pasikliauti kompensaciniais elektrolitų pusiausvyros palaikymo mechanizmais, todėl per didelis jų kiekis gali būti žalingas.

Be to, elektrolitų vartojimas su vandeniu nėra gera idėja, jei turite aukštą kraujospūdį - elektrolitų milteliuose esantis natris didina vandens susilaikymą, o tai gali dar labiau padidinti kraujospūdį.

Gerti elektrolitų gėrimus taip pat gali būti kenksminga, jei vartojate tam tikrus vaistus, kurie didina elektrolitų kiekį, pavyzdžiui, vartojamus aukštam kraujospūdžiui gydyti.

Vidaus ligų gydytojas medicinos mokslų daktaras Williamas Queale'as ,,Health" sakė, kad svarbiausia yra elektrolitų koncentracija gėrime. Per daug elektrolitų, bet nepakankamai vandens, gali būti pavojinga. Svarbiausia palaikyti normalią elektrolitų koncentraciją - elektrolitų kiekį vandens kiekiui.

Dr. Kapooras sakė, kad kalis yra pavojingiausias perteklinis papildas, nes jis gali sukelti mirtiną širdies ritmo sutrikimą. Per didelis natrio kiekis taip pat gali sukelti aukštą kraujospūdį, patinimus ar širdies nepakankamumą daugeliui žmonių, perspėjo daktaras Kveilas.

Požymiai, kad jūsų organizme yra per daug elektrolitų, yra šie:

    Nuovargis

    Raumenų skausmai ir mėšlungis

    Pykinimas

    Vėmimas

    Galvos svaigimas

    Kvėpavimo pasunkėjimas

Ką daryti, jei išgėrėte per daug elektrolitų?

Jei įtariate, kad išgėrėte per daug elektrolitų, Dr. Galvez ir Dr. Kapoor rekomenduoja kreiptis į gydytoją.

Jei jaučiate bet kokius neurologinius simptomus, pavyzdžiui, galvos svaigimą, kvėpavimo pasunkėjimą ar nereguliarų širdies plakimą, tai laikoma skubia medicinine pagalba ir turėtumėte nedelsdami skambinti greitosios medicinos pagalbai.

Tam tikrais atvejais, atsižvelgiant į simptomus ir elektrolitų kiekį kraujyje, gali prireikti nedelsiant paimti laboratorinius tyrimus ir atlikti intraveninę hidrataciją.

Parengta pagal www.health.com

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder