Kretingos ligoninė

Ar Kretingos ligoninėje kūdikiai dar sveikins pasaulį

Šią savaitę įvyksiančiame Kretingos rajono savivaldybės tarybos posėdyje rajono politikai turės nulemti, išliks ar ne Kretingos ligoninės Akušerijos ginekologijos skyrius, tai yra – gimdys moterys šioje ligoninėje ar nebegimdys.

Mat pagal parengtą sprendimo projektą, kuriuo turėtų būti pritarta Kretingos ligoninės struktūros pakeitimams, Akušerijos ginekologijos skyriaus nebelieka.

Išlieka aktyvus gydymas

Pagal numatomus struktūrinius pokyčius, Kretingos ligoninėje išliktų Bendrasis, Ambulatorinis konsultacinis, Priėmimo skubios pagalbos, stacionarinę pagalbą teikiantys – Vidaus ligų, Bendrosios chirurgijos (su dienos chirurgija), Vaikų ligų, Anesteziologijos reanimacijos – skyriai, taip pat – diagnostiniai skyriai: klinikinės diagnostikos laboratorija, Rentgenologijos skyrius, Patologijos tarnyba ir kitos ligoninę aptarnaujančios tarnybos – ūkio, valymo padaliniai, sterilizacinė, vaistinė.

Vidaus ligų skyriuje būtų įrengtos 87 lovos: vidaus ligų – 30, neurologijos ir geriatrijos – po 8, slaugos ir palaikomojo gydymo – 41, iš kurių 3 – paliatyvios pagalbos. Bendrosios chirurgijos skyriuje – 28 lovos: chirurgijos – 15, traumatologijos-ortopedijos – 7, ginekologijos – 4, nėštumo patologijos – 2. Vaikų ligų skyriuje – 10, Anesteziologijos reanimacijos – 6.

Iš viso Kretingos ligoninėje išliktų 131 lova, iš kurių 90 skirta aktyviam gydymui, 41 – slaugai ir palaikomajam gydymui.

Neįgyvendina privalomųjų rodiklių

Rajono tarybai pritarus naujajai Kretingos ligoninės struktūrai, sprendimas įsigaliotų nuo gegužės 1 d. Akušerijos ginekologijos skyrius šiuo metu tebeveikia, moterys jame gimdo.

Jau yra aišku, kad Klaipėdos teritorinė ligonių kasa (TLK) būtent nuo gegužės 1 d. nebefinansuos gimdymo paslaugų, kadangi ligoninė neįgyvendina privalomųjų rodiklių: dvejus metus iš eilės buvo mažiau negu 300 gimdymų, ir iki artimiausios šias paslaugas teikiančios ligoninės yra mažiau negu 50 km.

Kretingos ligoninės vyriausiasis gydytojas Romaldas Sakalauskas tvirtino, kad jis ne tik norėtų išsaugoti visus ligoninės skyrius, tarp jų – ir Akušerijos ginekologijos, taip pat – išplėsti paslaugas.

„Turiu ligoninės viziją – ją teikiu Sveikatos apsaugos ministerijai, Seimo Sveikatos reikalų komitetui, Kretingos rajono savivaldybės tarybai. Koks bus galutinis variantas, priklausys nuo steigėjo, tai yra Kretingos rajono savivaldybės. Aš esu steigėjo paskirtas vadovas ir vykdau jo valią“, – kalbėjo R. Sakalauskas.

Jis akcentavo: tam, kad ligoninei Klaipėdos TLK apmokėtų už gimdymus, privaloma vykdyti reikalavimus, tai yra priimti ne mažiau kaip 300 gimdymų per metus. „Štai sausį mūsų ligoninėje pagimdė 25 moterys. Pagal šį skaičių, mėnuo – neblogas.

Tačiau sausis turi 31-ą dieną, vadinasi, likusias „tuščias“ gimdymų dienas skyriaus medikų komanda turėjo budėti, gauti atlyginimus, nes skyrius negali veikti nei dienos, nei nakties be akušerių, ginekologų – mes privalome užtikrinti gerą šios paslaugos kokybę, komanda turi būti pasirengusi kiekvieną minutę, nesvarbu, gimdo moterys ar ne“, – paaiškino vyriausiasis Kretingos ligoninės gydytojas, kurio pastebėjimu, gyvenimo realijos šiandien yra tokios, ir Klaipėdos TLK nutraukus finansavimą, jo našta gultų ant rajono Savivaldybės pečių – steigėjui skyrių reikėtų išlaikyti iš savo biudžeto, o tai gegužės–gruodžio mėnesiais pareikalautų maždaug 400 tūkst. Eur.

„Sprendžiant dėl ligoninės struktūrinių pakeitimų, būtų neišmintinga nepaisyti šios dienos realijų“, – pridūrė R. Sakalauskas, akcentuodamas, kad Akušerijos ginekologijos skyriaus darbuotojai taip pat žino situaciją, yra informuoti apie perspektyvą.

Ir taip taikė išimtis

Klaipėdos TLK direktoriaus pavaduotoja laikinai einanti direktoriaus pareigas Vilma Stasiulienė paaiškino, kad TLK, apmokėdama už gydymo įstaigų paslaugas, vadovaujasi Sveikatos draudimo įstatymu, Vyriausybės nustatytais kriterijais. „Akušerijos ginekologijos skyriuje Kretingos ligoninėje gimdymų skaičius per metus nustatytas ne mažiau kaip 300 per metus, o artimiausia ligoninė turėtų būti 50 km ir daugiau nuotoliu.

Kretingos ligoninė gimdymo skaičiaus kriterijaus per pastaruosius dvejus metus neatitiko – gimdymų buvo mažiau, o 50 km reikalavimo irgi neišpildo“, – kalbėjo Klaipėdos TLK kasos vadovė, o, paklausta apie išimtis – gal jos gali būti taikomos Kretingai, atsakė, kad Kretingos ligoninei ir taip buvo taikoma išimtis, kadangi mūsų rajono sveikatos įstaiga dalyvavo Šveicarijos-Lietuvos bendradarbiavimo programoje, kuri kaip tik ir baigiasi balandį. „Galimybių išimčiai nelieka, ir Teritorinė ligonių kasa neturi jokio teisinio pagrindo Kretingos ligoninei mokėti už gimdymo paslaugas“, – tvirtino V. Stasiulienė.

Kadangi Kretingos ligoninė turi licenciją akušerijos ginekologijos paslaugoms teikti ir ji yra galiojanti, lieka vienintelė išeitis – jeigu steigėjas ryžtasi, Savivaldybei pačiai išlaikyti šitą skyrių, kuris per metus kainuotų apie 0,5 mln. eurų.

Sprendimų gali būti įvairių

Kretingos rajono mero Antano Kalnius įsitikinimu, rajono Savivaldybė turėtų dėti visas pastangas išlaikyti Kretingos ligoninės visumą, tai yra visus jos skyrius. „Jeigu Sveikatos apsaugos ministerija deda griežtą veto, siūlysiu kolegoms tarybos nariams ieškoti būdų gimdymo paslaugoms Kretingos ligoninėje išsaugoti.

Gaila, kad ministerija mato tik skaičius, per kuriuos mes tolstame nuo žmonių. Juolab kad Kretingos rajonas yra patrauklus gyventi jaunoms šeimoms, kurios čia kuriasi. Mes turime paisyti jų poreikių ir pasistengti išlaikyti Akušerijos ginekologijos skyrių“, – meras neabejojo, kad tai prisidėtų prie rajono patrauklumo, siekiant jame turėti kuo daugiau jaunų šeimų.

Rajono Savivaldybės tarybos Sveikatos apsaugos ir socialinių reikalų komiteto pirmininkas Juozas Mažeika priminė, kad ta tema kalbėta ne kartą: „Didelių vilčių, kad skyrių išsaugotume, nėra. Jeigu kolegos tarybos nariai ir galvotų apie sprendimą ieškoti rajono biudžeto lėšų skyriui išsaugoti, galimybės tam nematau – tai būtų labai didelė našta Savivaldybei.

Todėl visiškai pritariu alternatyvai teikti kitas ginekologines paslaugas, stiprinti jas ir taip suteikti medicinos pagalbą, rūpintis jos plėtra. Tačiau neatmetu minties, kad, esant poreikiui, Kretingos ligoninėje būtų galima vėl steigti Akušerijos ginekologijos skyrių ir vėl priimti gimdyves, bet vėlgi – tik rajono tarybai nutarus ir gavus naują licenciją teikti šią paslaugą ir užsitikrinus finansavimą už ją iš Teritorinės ligonių kasos. Tai būtų įmanoma, jeigu įvyktų pokyčių visoje sveikatos apsaugos sistemoje.“

Sveikatos komiteto narė ilgametė gydytoja Kretingos šeimos medicinos centro vadovė Augenija Juknevičienė įsitikinusi: Kretingos ligoninės Akušerijos ginekologijos skyrius turi išlikti kaip rezervinis visam Vakarų Lietuvos regionui ekstremalių situacijų atvejais: tarkim, infekcijų protrūkių, nuo kurių neapsaugota nė viena gydymo įstaiga, tarp jų – ir didžiosios.

Ne paslaptis – ir dabar susidariusi sudėtinga situacija dėl gydytojų neonatologų trūkumo Klaipėdos universitetinėje ligoninėje, žinią apie kurią viešojoje erdvėje paskleidė uostamiesčio žiniasklaida. Kur dėtis gimdyvėms, kai dėl pandemijos, kitų aplinkybių vietoje 10 neonatologų liko dirbti du?

„Kaip rezervinis, mūsų ligoninės skyrius išspręstų ne tik Kretingos ar Klaipėdos, bet ir kitų rajonų – tokių, kaip Telšiai, Šiauliai ir panašiai – problemas, kilus ekstremaliems įvykiams.

Juolab kad mūsų, Kretingos rajono, ligoninėje vadinamasis gimdymo skyrius tikrai gerai įrengtas, turi gerą kvalifikuotą medicinos personalą ir gali teikti greitą pagalbą ūmiais atvejais“, – A. Juknevičienė įsitikinusi, kad rajono Savivaldybės taryba, Savivaldybės administracija turi pateikti argumentus ir Sveikatos apsaugos ministerijai, ir Teritorinei ligų kasai, kad reikia surasti lėšų iš valstybės biudžeto bent iš dalies finansuoti Kretingos ligoninės Akušerijos ginekologijos skyrių kaip rezervinį.

Lietuvos Respublikos Seimo nario Antano Vinkaus pastebėjimu, Kretingos ligoninė turi susiformavusias ilgametes akušerijos paslaugų tradicijas. „Kretingos ligoninė galėtų būti rezervinė dėl ekstremalių priežasčių – infekcijų protrūkių, užkrečiamų ligų pandemijos valdymo priemonių įgyvendinimo ir pan. – praradus galimybę gimdyvėms pasinaudoti Klaipėdos ar kitų aplinkinių rajonų gimdymo paslaugomis.

Tuo pačiu ši ligoninė yra alternatyva ir toms gimdyvėms, kurios dėl joms iškilusių asmeninių priežasčių pasirenka teisę gimdyti Kretingos ligoninėje“, – savo nuomonę argumentavo Seimo narys, pasvarstęs, ar gimdymo atvejų skaičius yra vienintelis kriterijus, galintis nulemti Akušerijos ginekologijos skyriaus likimą.

„Ligoninė turi kompetentingą ir patyrusį medikų personalą, kokybiškai įrengtą Akušerijos ginekologijos skyrių, gimdyvės nuolat džiaugiasi kokybiškomis paslaugomis ir norėtų jomis naudotis ateityje“, – A. Vinkus teigė manantis, kad visų bendromis pastangomis reikėtų išsaugoti akušerines paslaugas Kretingos ligoninėje, nes kiekvienas į pasaulį atėjęs kūdikis yra didelis ne tik Kretingos, bet ir visos valstybės turtas.

Gemius

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder