Demencijos prevencija
Natūralu, kad senstant nerimaujate dėl atminties praradimo ir kognityvinių gebėjimų silpnėjimo. Tačiau senatvė nėra vien tik niūrios nuotaikos.
"Nors daugelis iš mūsų nerimauja, kad senstant mūsų protas nebebus toks aštrus arba kad išsivystys rimti atminties sutrikimai, iš tiesų mokslas rodo, kad yra priemonių, kurių galime imtis, kad išlaikytume savo protą gyvybingą ir sumažintume demencijos riziką", - sako daktarė Cynthia R. Green, Mount Sinai medicinos mokyklos Niujorke psichiatrijos klinikinės psichiatrijos profesorės asistentė ir psichinės sveikatos programos "Total Brain Health" kūrėja.
Be to, rimtas atminties praradimas 65-74 metų amžiaus žmonėms nėra toks dažnas, kaip jums atrodo. Alzheimerio asociacijos duomenimis, maždaug 15 proc. šios grupės žmonių diagnozuojama Alzheimerio liga. Tačiau Alzheimerio liga ir kitos demencijos dažniau pasitaiko sulaukus 85 metų amžiaus - jomis serga maždaug kas trečias šio amžiaus senjoras.
Pakartokite naujus pavadinimus
Kaip ir daugeliu kitų atvejų, keliančių baimę dėl atminties praradimo, dažnai naujo pažįstamo vardo neatsimenate dėl to, kad esate išsiblaškę dėl daugelio kitų dalykų, kuriuos sužinote apie žmogų, kai susitinkate pirmą kartą.
Dr. Greenas siūlo išbandyti kelis atmintį stiprinančius metodus, įskaitant vardo pakartojimą kelis kartus, vardo susiejimą su kažkuo ar kažkuo, ką jau pažįstate, arba labai trumpos istorijos sukūrimą galvoje, kad suteiktumėte vardui ypatingą reikšmę.
Laikykite raktus toje pačioje vietoje
Beveik visi kartais pamiršta, kur padėjo raktus, tačiau vyresnio amžiaus žmonės gali nerimauti, kad tai kognityvinių gebėjimų silpnėjimo ar kitų vyresnio amžiaus žmonių sveikatos problemų požymis. Iš tikrųjų tai dažniau būna dėmesio stokos problema.
Kai įeinate pro duris, kai rankos pilnos, skamba telefonas, loja šuo ir t. t., lengva išsiblaškyti ir viską pamiršti apie tai negalvojant. Vienas iš atmintį gerinančių patarimų - būti nuosekliems.
"Kiekvieną kartą padėkite raktus į tą pačią vietą, kad praktikuotumėte šią atmintį", - siūlo daktaras Džefris Cummingsas (Jeffrey Cummings), Klivlendo klinikos Las Vegase Smegenų sveikatos centro direktorius Lou Ruvo (Lou Ruvo Center for Brain Health).
Naudokite vizualizaciją, kad surastumėte stovėjimo vietą
Pamiršę, kur pastatėte automobilį, taip pat galite manyti, kad pasireiškia pirmieji demencijos požymiai. Tačiau, kaip ir raktų atveju, dažniau tai būna simptomas, kad tikslios vietos iš pradžių nepastebėjote.
Išbandykite tai kitą kartą, kai parkuosite automobilį: "Sukurkite asociaciją arba kvailą vaizdinį, kuris padėtų atgaivinti atmintį", - sako Jena Kravitz, Psichologijos mokslų daktarė, Cedars-Sinai medicinos centro Los Andžele klinikinė neuropsichologė. "
Pavyzdžiui, jei pasistatėte automobilį 2C aukšte, galite susikurti dviejų milžiniškų karvių, sėdinčių ant jūsų automobilio, vaizdinį." Vietos užsirašymas arba tekstinės žinutės išsiuntimas - tai dar du būdai, padedantys prisiminti ir rasti, kur palikote automobilį.
Nustatykite priminimus apie svarbias datas
Gimtadienių ir kitų ypatingų progų pamiršimas senjorams gali kelti daug rūpesčių. Dažnai taip nutinka dėl to, kad paprasčiausiai reikia prisiminti per daug dalykų arba juos užgriūva per daug žinučių.
Gali padėti svarbių datų paryškinimas raudona spalva kalendoriuje arba datų knygoje. Kita galimybė - naudoti kompiuterio ar mobiliojo telefono kalendoriaus funkciją, kuri įspėtų apie šiuos ypatingus įvykius.
Sukurkite svarbių skaičių mnemotechnines priemones
Sunkumai įsiminti tokius dalykus kaip automobilio numerio numeris nėra tik vyresnio amžiaus žmonių problema. Treniruokite savo smegenis mokydamiesi numerį dalimis arba naudodami mnemotechnines priemones.
"Jei mėgstate mokytis dalimis, galite rinktis įsiminti du ar tris skaitmenis vienu metu, - sako daktaras Kravitzas. "Jei esate kūrybingesni, galite susikurti mnemotechninę priemonę. Pavyzdžiui, "4MNJ532" galima išversti į "4 Mano kaimynė Džen, kuri turi 532 automobilius".