Azartiniai žaidimai sukuria iliuziją, kad viskas gyvenime gali pasikeisti
Kodėl atsiranda priklausomybė?
J. Šaulevičiūtė sako, kad azartiniams žaidimams priskiriama ne tik lošimų automatai ar kazino, bet ir loterijų bilietų pirkimas arba lažybos su draugu.
Sunku išskirti vieną priežastį, kodėl išsivysto priklausomybė nuo azartinių lošimų, tačiau dažniausiai išskiriamos – noras lengvai gauti pinigų, adrenalino, bėgimas nuo neigiamų jausmų, vienatvės, nuobodulio, būdas stresui įveikti, socialinio statuso siekimas.
Mokslininkai pastebi, kad vienas didžiausių faktorių, kodėl žmonės tampa priklausomi, yra netikslus savęs vertinimas. Išlošta pinigų suma gali pakelti savivertę, tad tai veikia žmones, kuriems vaikystėje susiformuoja nevisavertiškumo kompleksas.
Neigiami padariniai
Psichologė pabrėžia, kad azartiniai lošimai yra ypač kenksmingi šeiminiuose santykiuose. Tyrimai rodo, kad apie du trečdaliai šeimų, kuriose yra asmuo, priklausomas nuo lošimų, išsiskiria, lošėjo artimieji patiria emocinį ir fizinį smurtą. To priežastimis tampa skolos ir melas.
Azartiniai lošimai gali sukelti emocinių sutrikimų: nerimą, depresiją, polinkį į savižudybę.
Paradoksalu, bet žmonėms, turintiems šią priklausomybę, sunku ne baigti lošti, tačiau nepradėti iš naujo, nes azartiniai žaidimai atsirado internete ir taip tapo prieinamesni. Norint nutraukti lošimus, patiriama abstinencija: apatija, miego, mąstymo ir atminties sutrikimai, nuotaikų kaita.
Kaip padėti priklausomam?
J. Šaulevičiūtė atkreipia dėmesį, kad priklausomybę pastebi dažniau artimi žmonės nei pats lošėjas. Jie turėtų žinoti, kad priklausomas asmuo gali imtis gynybos: neigti arba slėpti, kad yra priklausomas, pateisinti savo lošimą gaunamais pinigais, kartais net kaltinti artimąjį dėl problemos atsiradimo.
„Galite būti apkaltintas tuo, kad privertėte pasirinkti lošimą, nes sunervinote arba dėl to, kad netikite dideliu laimėjimu“, – nurodo psichiatrė, kuri mano, kad ne visada pokalbis apie lošimą yra efektyvus.
Taip pat specialistė pabrėžia, kad naudinga surinkti kuo daugiau informacijos apie priklausomą žmogų, stebėti, ar iš namų nedingsta brangūs daiktai, negaunama grasinančių žinučių iš skolininkų.
Be to, svarbu kreiptis į specialistus, kurie padėtų.
Tai gali būti anoniminių lošėjų, artimųjų savitarpio grupės. Jeigu yra šeimoje vaikų, reikia aptarti neigiamas azartinio lošimo pasekmes. Dar vienas svarbus aspektas – suteikti paramą ir pagalbą lošiančiajam bei neprarasti pagarbos net tada, kai sunku.
Valstybinio visuomenės sveikatos stiprinimo fondo (VVSSF) finansuojamas projektas „Žvilgsnis į priklausomybės ligas“
Rašyti komentarą