„Biofarmacija“: kolagenas organizmui reikalingas kaip skiedinys plytoms
(2)Kolagenas ir jo svarba organizmui
Kolagenas (iš graikų k. kolla – klijai, genos – gaminti) yra organizmo jungiamasis, pluoštinis audinys, sudarytas iš skaidulų bei apjungia įvairias ląsteles, audinius ir organus. Tai kūno karkasas, garantuojantis lankstumą, paslankumą, judrumą, net formą – be jo kūnas būtų kaip medūzos. Kolagenas randamas raumenyse, sąnariuose, raiščiuose, sausgyslėse, fascijose, sąnarių kapsulėse, kremzlėse, kauluose, dantyse, odoje, plaukuose, naguose, kraujagyslėse, akių audiniuose, virškinimo trakte.
Žmogaus organizme aptinkami 28 skirtingi kolageno tipai: pagrindinių iš jų yra I, II ir III tipo, sudarantys 90 proc. viso kūno kolageno. Daugiausia paplitęs organizme I tipo kolagenas – jo yra odoje, sausgyslėse, raiščiuose, kauluose, vidaus organų dangaluose. Šis kolagenas atlaiko stiprų tempimą, nes tarsi suformuoja tamprų, tvirtą tinklelį. II tipo kolagenas – sąnarių kremzlių komponentas, būtinas jų funkcijoms ir ilgaamžiškumui palaikyti. III tipo kolagenas pasižymi tomis pačiomis savybėmis kaip ir I tipo: jo yra odoje, raumenyse, vidaus organuose ir kraujagyslėse. Šio tipo kolagenas taip pat dalyvauja I tipo kolageno gamyboje.
Kai trūksta kolageno...
Jaunoje odoje yra 80 proc. I tipo kolageno ir apie 15 proc. III tipo kolageno. Po 25-erių kolageno mažėja apie 1 – 1,5 proc. per metus. Šio baltymo gaminimąsi trikdo perteklinis cukraus vartojimas, dėl streso padidėjęs kortizolio kiekis, hormonų pokyčiai menopauzės metu, prastas miegas.
Viena iš kolageno mažėjimo priežasčių – natūralus senėjimo procesas, hormonų pokyčiai. Šio baltymo gamyba organizme lėtėja, tad oda praranda elastingumą, skaistumą, plonėja, suglemba, kinta veido forma, atsiranda raukšlės, sustingsta bei gelia sąnarius, kyla ir daugiau sveikatos nesklandumų. Sulaukus 60-ies, oda tampa plonesnė net 30–40 proc. Kolageno mažėjimas turi įtakos ir plaukams: jie silpnėja, dažniau ima slinkti, sluoksniuojasi nagai.
Pokyčiai pastebimi ne tik odoje – dėl kolageno trūkumo organizme mažėja raiščių ir sausgyslių elastingumas, silpsta raumenų jėga, neretas ima jausti sąnarių sąstingį, skausmus, todėl sumažėja judrumas, lankstumas, didėja traumų tikimybė.
Kolageno mažėjimui turi įtakos ir autoimuniniai sutrikimai – antikūnai „nusitaiko“ į kolageną ir jį ardo, todėl organizme jo gali pasigaminti mažesnis kiekis arba kolagenas gali pakisti. Šis baltymas taip pat įtakoja virškinamojo trakto pralaidumą, peristaltiką.
Kolageno mažėjimą organizme skatina ir kiti faktoriai: ilgas buvimas saulėje, rūkymas, alkoholio, perdirbtų maisto produktų vartojimas, nepakankamas antioksidantų kiekis ir mažas fizinis aktyvumas, stresas, kai kurių mikroelementų (vario, cinko, sieros, mangano, silicio) ypač vitamino C trūkumas, hormonų pokyčiai menopauzės metu. Atlikus tyrimus paaiškėjo, kad didelis ultravioletinių spindulių kiekis trukdo natūraliai gamintis kolagenui, o tabakas blokuoja I ir III tipo kolageno gamybą.
Želatina, šaltiena ar...
Gydytoja paaiškina, kad kolagenas gali būti gyvulinės ir jūrinės kilmės. Didelės koncentracijos, gerai pasisavinamas kolagenas papildo kūną reikiamomis medžiagomis. Geriausias kolageno šaltinis – sultiniai. Jautienos kaulų sultinyje gausu I tipo kolageno, kuris gerina odos būklę; vištienos ir kalakutienos, žuvų kaulų sultinyje – daugiau II tipo kolageno, kuris reikalingas sveikiems sąnariams palaikyti.
Kai kurie žmonės kolageno atsargas bando papildyti valgydami šaltieną, mėsos sultinius ar želatiną. Pasak gydytojos B. Čijunskienės, norint gauti akivaizdžią naudą, šių produktų reikėtų suvalgyti gana daug. Be to, turi būti pakankamai sveikas ir gerai funkcionuojantis virškinamasis traktas, ypač skrandis, kur baltymas skaidomas iki peptidų ir amino rūgščių, svarbūs ir tolesniame virškinimo procese dalyvaujanti tulžis ir kasos fermentai bei plonojo žarnyno rezorbciniai pajėgumai.
Vitaminas C reikalingas baltymų sintezei ir kolageno gamybai. Jo ypač daug citrusuose: apelsinuose, greipfrutuose, mandarinuose, kituose vaisiuose bei uogose, taip pat daržovėse.
Svarbu ne tik kaina
Firminės parduotuvės „Biofarmacija“ mineralų ambasadorius V. Gruzdys atkreipia dėmesį, kad klientai kolageno vartojimą dažniausiai sieja su išoriniu vartojimu, tačiau pamiršta arba nežino, kad geriamas kolagenas atneša gerokai daugiau naudos. Kolagenas organizmui reikalingas kaip skiedinys plytoms. Su maistu gaunamas kolagenas turi didelę molekulinę masę, tad jis prastai pasisavinamas. Virškinimo problemos gali sutrikdyti baltymo ir kolageno pasisavinimą.
Mokslininkai sukūrė organizmo lengvai pasisavinamą ir toleruojamą hidrolizuotą kolageną. Pastarasis išsiskiria savo dalelių dydžiu, jo mikromolekulinė masė yra tarp 1000 – 2000 daltonų. Kuo baltymas yra smulkesnis, tuo lengviau organizmas jį pasisavina. Hidrolizuoto kolageno molekulinė masė laikoma maža, kai jo molekulės dydis yra ≤2000 daltonų. Organizmas pasisavina iki 95 proc. hidrolizuoto kolageno. Geriamas kolagenas veikia iš vidaus ir padeda papildyti šio baltymo kiekį organizme.
Kaip pirkėjui nepasiklysti didžiulėje pasiūloje? „Renkantis prekę svarbu atkreipti dėmesį ne tik į kokybės ir kainos santykį. Svarbi ir produkto sudėtis, forma. Geriau vartoti miltelius, kurie yra be priedų. Mūsų gaminamas kolagenas ir kiti mineralai yra be dirbtinių saldiklių, dažiklių, tirpiklių. Jie pateikiami milteliais, nes organizmas taip geriau įsisavina visas naudingas medžiagas“, - pabrėžė kasdien pirkėjus firminėje „Biofarmacijos“ parduotuvėje konsultuojantis Mineralų ambasadorius Vytautas.
Čia natūralius mineralus be pakuočių galima įsigyti gamintojo kainomis, tarp jų – ir aukščiausio rūšies kolagenus. Mažiausias parduodamas kiekis – 7 paketėliai.
Perdozuoti neįmanoma
Pasak gydytojos B. Čijunskienės, vartojant tam tikrus maisto papildus prašoma daryti pertraukas. Kolageno perdozuoti neįmanoma – organizmas jo pasiima tiek, kiek reikia. Maža molekulinė kolageno masė, tripeptidinė kolageno struktūra, sudaryta iš amino rūgščių: glicino, lizino ir prolino, užtikrina aukštą įsisavinimo lygį. Biologiškai aktyvios medžiagos amino rūgščių pavidale sintezuoja organizmui reikalingą nuosavą kolageną papildymui ten, kur jo labiausiai reikia.
Kolageno rekomenduojama suvartoti po 10 g per dieną. Kolageną geriausia vartoti ryte, 30 – 40 minučių prieš valgį, kai didžiausias skrandžio sulčių aktyvumas baltymų virškinimui. Gydytoja atkreipia dėmesį, kad pokyčius galime pastebėti skirtingai, priklausomai nuo organizmo būklės ir gyvenimo būdo.
Ar žinote, kad...
Klaipėdiečių įmonės „Biofarmacija“ gaminamas produktas „BioODA MAXfiller“ turi itin didelį kolageno ir hialurono kiekį – odai, plaukams, nagams, apsaugai nuo UV ir odos senėjimo. Odos drėkinimui, stanginimui, atnaujinimui.
„ATLANT“ yra aktyvių medžiagų sinergija Jūsų kremzlėms, kaulams, odai, raumenims savo sudėtyje turinti net 12 200 mg kolageno, 1500 mg gliukozamino ir kalcio kompleksas su vitaminu C.
Naujiena! COLLAGENA JOINT 10 000 mg
Kolagenas 10 000 mg. + Vitaminas C 80 mg.
COLLAGENA BEAUTY 10 000 mg
Kolagenas 10 000 mg. + Hialurono rūgštis 300 mg. + Vitaminas C 80 mg.
Firminė parduotuvė „Biofarmacija/ be pakuočių/gamintojo kainomis“ rasite: Turgaus aikštė 14, Klaipėda.
Kontaktai: tel. +370 64333596.
Darbo laikas: I – V nuo 9.00val. iki 18.00val.
VI nuo 9.00val. iki 14.00val.
Sekmadienį nedirbame.
„Biofarmacija“ nuotr.
Rašyti komentarą