Atnaujinta tikslinių ir profilaktinių COVID-19 tyrimų atlikimo tvarka

Galimybė pasidaryti nemokamą hepatito C testą

Šiuo metu Jūrininkų sveikatos priežiūros centre galima pasidaryti nemokamus hepatito C testus. Šia akcija gali pasinaudoti tik prie šios įstaigos prisiregistravę žmonės.

Hepatitas C - tai virusas, kurio sukeltas kepenų uždegimas ilgainiui gali išsivystyti į kepenų cirozę ir kepenų vėžį. Tačiau gera naujiena, kad šis virusas yra išgydomas, svarbiausia jį laiku pastebėti.

Norėdamas sumažinti sergančiųjų skaičių šia liga, Klaipėdos jūrininkų sveikatos priežiūras centras ėmėsi akcijos, kurią taiko savo pacientams.

„Ši akcija buvo pradėta 2020 m. liepos mėnesį. Kadangi prasidėjo pandemija, tai žmonės sunkiau pakliuvo į ligonines ir negalėjo paprastai pasidaryti šio testo. Tačiau žmonių, pasinaudojusių šia galimybe yra tikrai nemažai - 5 300“, - pasakojo Jūrininkų sveikatos priežiūros centro vyr. gyd. pavaduotojas medicinai Gediminas Dragūnas.

Kiekvienam žmogui, kuris ateina pasidaryti kraujo tyrimo, yra pasiūlomas ir šis tyrimas.

„Pacientai, kuriems yra daromas kraujo tyrimas, iš karto yra pasiūloma pasidaryti hepatito C tyrimą. Didžioji dalis tikrai tam neprieštarauja. Jeigu žmogui nustatome hepatitą C, tada jam atsidaro žalias koridorius tiesiai pas gastroenterologą ir gydytojas, patvirtinęs diagnozę, pacientui skiria gydymą“, - teigė G. Dragūnas.

Ši akcija sveikatos priežiūros centre galios iki tol, kol pasibaigs hepatito C testai.

Informacija

Virusinis hepatitas C - tai hepatito C viruso sukeltas kepenų uždegimas. Tai užkrečiamoji (infekcinė) liga. Šios ligos sukėlėjas - hepatito C virusas pažeidžia kepenis, sukeldamas uždegimą, kuris gali progresuoti į kepenų cirozę ir pirminį kepenų vėžį.

Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, kasmet nustatoma 3-4 milijonai naujų hepatito C susirgimo atvejų. Juo užsikrėsti įmanoma net ir menkiausio kraujo sąlyčio metu, pavyzdžiui, nesteriliais instrumentais veriant auskarą, darant tatuiruotę ar manikiūrą.

Hepatitas C neretai ilgą laiką (net iki 20 m.) nesukelia jokių simptomų, todėl juo sirgti ir virusą platinti galite patys to nežinodami. Hepatito C virusu negalima užsikrėsti čiaudint, kosint ar sveikinantis. Šio viruso simptomus sunku atskirti nuo kitų ligų.

Simptomai dažniausiai pasireiškia vidutiniškai praėjus 7-8 savaitėms po užsikrėtimo. Kai liga pasireiškia kliniškai, simptomai yra nespecifiniai, juos sunku atskirti nuo kitų ligų.

Dažniausi simptomai: didelis bendras silpnumas, apetito stoka, pykinimas.

Kiek rečiau pasitaiko karščiavimas, odos niežulys, dešinės pašonės ar sąnarių skausmai. Virusinis hepatitas gydomas antivirusiniais vaistais, kuriuos skiria gydytojas.

Nuo 2018 m. lapkričio Lietuvoje į kompensuojamųjų vaistų sąrašą įtrauktas naujas pangenotipinis tiesiogiai veikiančių antivirusinių vaistų derinys. Gydymas 100 proc. kompensuojamas valstybės lėšomis.

Taip pat reikia laikytis sveiko gyvenimo būdo, ypač nevartoti alkoholio ir narkotikų, nes tai skatina viruso dauginimąsi ir sunkina kepenų pažeidimą.

Gemius

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder