Hormoniniai tepalai: ką apie juos reikia žinoti

Gydytojas dermatovenerologas - apie saugų hormoninių tepalų naudojimą.

Vietiniai kortikosteroidai – tai tepami vaistai, kurie naudojami siekiant sumažinti odos uždegimą. Visuomenėje jie įprastai vadinami hormoniniais tepalais. Pradėti naudoti prieš 70 metų, dabar jie skiriami įvairioms ūminėms ir lėtinėms odos ligoms – žvynelinei, atopiniam dermatitui, egzemai, kerpligei, kontaktinei alergijai, diskoidinei vilkligei, vitiligo ir daugeliui kitų gydyti. Apie saugų šių vaistų naudojimą pasakoja medicinos centro „Northway“ Klaipėdoje gydytojas dermatovenerologas Žygimantas Vaičys.

Kaip ir kiek laiko vartoti hormoninius tepalus

Ž. Vaičys pabrėžia, kad hormoninius tepalus galima naudoti tik pagal gydytojo specialisto paskyrimą, tiksliai laikantis jo nurodymų, kokį tepalo kiekį ir kiek kartų per dieną tepti. Tik taip gydymas bus veiksmingas, o ne žalingas.

Pasak specialisto, skirtingo stiprumo ir formos vaistai skiriami pagal esamą ligą, jos sunkumą, bėrimų lokalizaciją. Esant ūminėms ligoms ar lėtinių ligų paūmėjimams vietiniai kortikosteroidai skiriami trumpam laikui – įprastai kelioms dienoms, kartais – iki 2 savaičių. Esant sunkioms lėtinių ligų formoms, išplitusiai būklei, hormonininiai tepalai vartojami ilgiau – iki kelių mėnesių. Gydymas vietiniais kortikosteroidais dažnai kombinuojamas su kitu gydymu.

„Negalima šių vaistų naudoti ilgiau nei nurodyta. Reikėtų atkreipti dėmesį ir į galiojimo terminą ir nenaudoti vaistų jam pasibaigus, nes tada jie gali tapti ne tik neveiksmingi, bet ir kenksmingi. Taip pat svarbu neperdozuoti vietinių kortikosteroidų, tepti juos plonu sluoksniu. Svarbu vaistus vartoti atsakingai, neužsiimti savigyda, nesidalinti vaistais su šeimos nariais, draugais, kaimynais, jeigu šių vaistų jiems nepaskyrė gydytojas“, – atkreipia dėmesį Žygimantas Vaičys.

Vaistus reikėtų laikyti vaikams nepasiekiamoje vietoje, ne aukštesnėje kaip 25 °C temperatūroje, patartina šaldytuve, tačiau negalima jų užšaldyti.

Northway gydytojas dermatovenerologas Žygimantas Vaičys

Northway gydytojas dermatovenerologas Žygimantas Vaičys

Ar hormoniniai tepalai turi šalutinių poveikių

Gydytojas dermatovenerologas sako, kad kaip visi receptiniai vaistai, tepami kortikosteroidai gali sukelti šalutinius poveikius. Tai – vietinė alerginė reakcija, odos pabalimas, kraujagyslių išsiplėtimas, paūmėjimas odos ligų: rožinės, perioralinio dermatito, aknės; vietinis padidėjęs plaukuotumas, strijos. Tepant ilgą laiką gali atsirasti pripratimas prie jų, o nutraukus vaistų vartojimą, liga gali vėl paūmėti, atsirasti sunkiai gydomas raudonis.

Nesaikingai vartojant neteisingus vaistus, gali atsirasti išplitusios grybelinės, bakterinės odos infekcijos. Hormoniniai tepalai neteisingai vartojami didelėmis dozėmis gali sukelti pogumburio, hipofizės ir antinksčių (PHA) ašies slopinimą ar Kušingo sindromo atsiradimą.

„Kartais dėl šalutinių poveikių žmonės bijo gydyti ligas hormoniniais tepalais, tačiau tokiu atveju jos gali dar labiau paūmėti, išplisti, sukelti rimtas komplikacijas. Svarbu žinoti, jog specialistui paskyrus, šiuos vaistus vartoti būtina. Paciento saugumas – mums svarbiausias prioritetas, todėl visi vaistai visuomet skiriami įvertinus jų naudą ir galimą riziką“, – užtikrina gydytojas.

Ž. Vaičys atkreipia dėmesį, jog norint išvengti nepageidaujamų reakcijų, nereikėtų pirkti vaistų ir kosmetinių gydomųjų priemonių ne vaistinėse. Pasak jo, dažnai propaguojami įvairūs žoliniai, natūralūs tepalai savo sudėtyje turi įvairių veikliųjų medžiagų, galinčių sukelti šalutinius poveikius, ilgalaikius ar negrįžtamus odos pakitimus.

Baigdamas pokalbį gydytojas dermatovenerologas Žygimantas Vaičys dar kartą pabrėžia, kad nors vietinio poveikio hormoniniai preparatai yra patys efektyviausi ir pagrindiniai vaistai daugelio odos uždegiminių ligų  atveju, tačiau visus juos turi skirti ir reguliariai vertinti gydymo efektyvumą gali tik gydytojas specialistas.

Gemius

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder