Į Lietuvą atkeliauja nauja vakcina nuo COVID-19. Ką apie ją žinome? (3)

Nuo vakcinacijos pradžios Lietuvoje jau sunaudota 4 mln. 131 tūkst. vakcinos dozių nuo COVID-19. Ir nors vakcinacijos tempai lėtėja, o naujoji atmaina „Omikron" kimba ir prie skiepytų, ir neskiepytų, Lietuvą greitai pasieks dar viena vakcina nuo koronaviruso. Ką žinome apie tą vakciną?

Komentuodamas gamintojo „Novavax" sukurtą vakciną, pavadinimu „Nuvaxovid", Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos viršininkas Gytis Andrulionis sako, kad tai mums labiau įprasta vakcina.

„Lietuva kartu su kitomis ES narėmis įsigijo „Novavax" gamintojo vakcinų.

Ji yra ką tik pasiekusi Europą ir šiuo metu atliekamas jos kokybės vertinimas bei testavimas. Planuojama, kad visas ES nares ji pasieks maždaug vasario mėnesio viduryje.

Tai yra laukiama vakcina Lietuvoje - baltyminė vakcina. Tai tradicinė, žinoma ir išbandyta gamybos platforma.

Yra žmonių, kurie laukia būtent jos, kad vakcinuotųsi. Yra duomenys, kurie rodo, kad ji padeda sukurti aukštą antikūnų kiekį", - sako tarnybos viršininkas.

Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos Sveikatos technologijų vertinimo skyriaus vedėja dr. Rugilė Pilvinienė nurodė, kad tai tik pilnamečiams skirta vakcina. „Tai vadinamoji adjuvantinė vakcina, kurios sudėtyje yra spyglio baltymo su tam tikru papildančiu vakcinos poveikį sudėtiniu komponentu.

Ši vakcina skirta aštuoniolikos metų ir vyresniems žmonėms.

Ji turėtų būti vartojama dviejų dozių režimu.

Ši vakcina buvo tirta klinikiniais tyrimais kaip ir ankstesnės vakcinos. Jos tyrimai buvo atliekami Pietų Afrikos Respublikoje, Jungtinėse Amerikos Valstijose, Jungtinėje Karalystėje, Meksikoje, Australijoje", - sakė R.Pilvinienė.

Ji pridūrė, kad tyrimai parodė, jog po šios vakcinos pasireiškia panašios nepageidaujamos šalutinės organizmo reakcijos, kaip ir po dabar Lietuvoje vartojamų vakcinų: „Nepageidaujamos reakcijos susijusios su jautrumu injekcijos vietoje, nuovargiu, raumenų, galvos skausmu, bendru negalavimu, taip pat pykinimu ir vėmimu.

Duomenų apie sunkias nepageidaujamas reakcijas tyrimų metu nustatyta nebuvo."

Dar praėjusių metų pabaigoje Sveikatos apsaugos ministerija pranešė, kad per šiuos metus Lietuvą turėtų pasiekti „Nuvaxovid" 633 tūkst. dozių.

Ministerija nurodė, kad „Nuvaxovid" yra tinkama pirminei vakcinacijai nuo COVID-19 ligos - klinikiniai tyrimai parodė, kad jos veiksmingumas siekia 90 proc.

„Gamintojas taip pat žada adaptuoti vakciną naujoms nerimą keliančioms koronaviruso atmainoms, tokioms kaip „Omikron".

Tačiau jau dabar pastebima, kad „Nuvaxovid" užtikrina labai aukštą antikūnų titrą, o tai yra svarbu užtikrinant organizmo apsaugą nuo naujų koronaviruso atmainų.

„Nuvaxovid" yra baltymų pagrindu sukurta vakcina - tai yra gerai žinoma ir daugiau nei 30 metų naudojama technologija.

Baltymų pagrindu taip pat yra kuriamos vakcinos nuo hepatito B, kokliušo ir pneumokokinės infekcijos", - nurodė ministerija.

Europos Komisija šių metų rugpjūčio 4 d. su kompanija „Novavax" pasirašė išankstinę pirkimo sutartį, kuri numato galimybę ES šalims narėms įsigyti iki 100 mln. vakcinos dozių, o esant papildomam poreikiui - iki 2023 m. užsakyti dar 100 mln. dozių.

2022 m. pirmąjį ketvirtį Lietuva turėtų gauti 132 tūkst. „Nuvaxovid" vakcinos dozių, antrajam ketvirčiui siekiama užsakyti dar 310 560 dozių.

Sidebar placeholder