Senjorai

Ilgaamžiškumas ir maisto papildai: ką vertėtų rinktis?

Ilgaamžiškumas (angl. „longevity“) – sąvoka, kuri vis dažniau girdima sveikatos ir sveikos gyvensenos kontekste. Nors rūpinimasis savimi nėra naujiena, šiandien visuomenė vis daugiau dėmesio skiria genetikai ir tyrimams, siekdama surasti būdus, kaip pailginti gyvenimo trukmę ir pagerinti jo kokybę.

Vaistininkė sutinka, kad vis daugiau žmonių domisi kokybišku amžėjimu ir koreguoja savo įpročius.

Kas yra ilgaamžiškumas?

Ilgaamžiškumas reiškia gyvenimo trukmės ir kokybės ilgėjimą. Tai apima daugybę aspektų, įskaitant sveiką mitybą, fizinį aktyvumą, streso valdymą, tinkamą poilsį ir nuolat vykdomus genetikos bei medicinos tyrimus. 

Ši sąvoka apima ne tik gyvenimo pratęsimą, bet ir geresnę gyvenimo kokybę vyresniame amžiuje.

Ilgaamžiškumui bene didžiausią įtaką turi mūsų gyvenimo būdo pasirinkimai. Reguliarus fizinis aktyvumas, streso valdymas bei sveika mityba yra vieni pagrindinių veiksnių, kurie prisideda prie ilgo ir sveiko gyvenimo. 

Teoriškai savo mitybą galime subalansuoti taip, kad maisto papildų nereikėtų. 

Tačiau praktiškai tai įgyvendinti yra gana sudėtinga. Pavyzdžiui, šaltuoju metų laiku, kai neturime didelio šviežių vaisių bei daržovių pasirinkimo, gauti pakankamą kiekį vitaminų ir mineralų, valgant vien natūralius jų šaltinius, yra tikrai sunku, tad čia į pagalbą mums atkeliauja maisto papildai. Ilgaamžiškumui svarbūs papildai padeda išlaikyti gerą sveikatą, kovoti su senėjimu ir sumažinti lėtinių ligų riziką.

Vaistininkė Kristina Stanevičienė pastebi, kad nepriklausomai nuo amžiaus, klientai pasidalija į dvi dalis: vieni rūpinasi savo sveikata, gera fizine forma, domisi sveikatinimo temomis, o kiti tiesiog plaukia pasroviui arba sėdi ant sofutės.

Tarp jos klientų yra gana nemažai garbingo amžiaus žmonių, kurie internetu užsisako reikalingus maisto papildus, ieško apie juos informacijos – rūpinasi ne tik fizine sveikata, bet ir proto lavinimu. 

Nemažai žmonių, sužinoję, kas kenkia ilgaamžiškumui, koreguoja savo gyvenimo būdą: atsisako žalingų įpročių, pradeda mankštintis, domisi sveika mityba ir galimybe ją papildyti maisto papildais.

Ko reikia piktiems šiauriečiams?

Manoma, kad kai kurie maisto papildai gali prisidėti prie ilgaamžiškumo. Vienas tokių – vitaminas D. Jį vartoti visus metus vaistininkė rekomenduoja visiems, nepriklausomai, ar žmogui svarbi ilgesnė gyvenimo kokybė, ar ne. 

„Mes esame pikti šiauriečiai, kuriems nepakanka tik saulės, tad daugumai lietuvių trūksta vitamino D. Vitamino D vartojimas turi tapti kasdieniu įpročiu, ypač kavos mėgėjams“, - atkreipė dėmesį K. Stanevičienė.

Vitaminas D padeda palaikyti normalią kaulų būklę, imuninės sistemos veiklą bei raumenų funkciją. Tyrimai rodo, kad vitaminas D taip pat svarbus smegenų funkcijoms ir net gali padėti kovoti su depresija, kuriems yra nustatytas vitamino D trūkumas.

Vaistininkė pataria suaugusiam rinktis vitaminą D ne mažiau kaip 4000 UI ir vartoti visus metus. Padaryti pertrauką rekomenduojama nebent tada, kai termometrų stulpelis vasarą šokteli virš 30.

Kas aktualu ne tik žiemą?

Norintiems džiaugtis ilgesniu ir kokybišku gyvenimu, patariama nepamiršti magnio ir B grupės vitaminų. Magnis yra padeda palaikyti normalią raumenų funkciją, nervų sistemos veiklą bei padeda mažinti pavargimo jausmą ir nuovargį. 

Jis taip pat dalyvauja energinių medžiagų apykaitoje ir padeda palaikyti gerą kaulų ir dantų būklę. B grupės vitaminai, tokie kaip B6 ir B12 svarbūs normaliai nervų sistemos veiklai ir psichologinei būklei palaikyti.

Šaltuoju metų laiku, kai padaugėja sergančiųjų, vaistininkė pataria vartoti vitaminą C, seleną, cinką, žuvų taukus ir kitus antioksidantus. Vitaminas C yra stiprus antioksidantas, padedantis apsaugoti ląsteles nuo oksidacinio streso ir uždegimo. Jis taip pat svarbus kolageno gamybai, kas palaiko odos ir sąnarių sveikatą. Svarbu paminėti ir omega-3 riebalų rūgščių naudą. Jos mažina uždegimą, kuris yra daugelio lėtinių ligų, tokių kaip širdies ligos, priežastis. Omega-3 riebalų rūgštys taip pat svarbios smegenų sveikatai.

Pirkėjai žino ir vertina

Tarp maisto papildų, galinčių prisidėti prie ilgaamžiškumo, minimas kolagenas, resveratrolis, kofermentas Q10. Pasak K. Stanevičienės, pastaruosius dvejus maisto papildus pirkėjai žino puikiai. Vyresnio amžiaus žmonės jį renkasi, kai trūksta energijos, jaučiasi pavargę ar nori pastiprinti širdį.

Kofermentas Q10 yra antioksidantas, būtinas ląstelių energijos gamybai. Su amžiumi kofermento Q10 lygis mažėja, o jo papildymas gali padėti širdies sveikatai ir bendrai energijai, taip pat apsaugoti nuo laisvųjų radikalų sukeltos žalos.

„Iki 30 metų natūraliai esame energingi ir gyvybingi, o štai vėliau, su bėgančiais metais, vis dažniau pritrūksta energijos, dažniau patiriame nuovargį, stresą – tokiais atvejais drąsiai galite vartoti šį antioksidantą“, - pataria vaistininkė.

Resveratrolis yra antioksidantas, randamas vynuogėse ir raudonajame vyne. Viena iš geriausiai žinomų ir ištirtų resveratrolio savybių yra teigiamas poveikis širdies ir kraujagyslių sistemai. Resveratrolis pasižymi priešuždegiminiu poveikiu, kuris yra vienas pagrindinių širdies ligų priežasčių, padeda palaikyti cholesterolio balansą, padėdamas subalansuoti „gerojo“ (DTL) cholesterolio ir „blogojo“ (MTL) cholesterolio kiekius. Jis taip pat padeda gerinti kraujagyslių funkciją, kraujotaką ir mažina kraujo spaudimą.

Kolagenas – ne tik grožiui

Kiek liūdnesnė situacija yra su kolagenu. Daugelis šį, organizmui naudingą baltymą, yra linkę sieti su grožiu, tad gerokai nustemba, sužinoję, jog kolageno panaudojimo galimybės – gerokai didesnės. Kolagenas rekomenduojamas besirūpinantiems savo sąnarių, kremzlių sveikata, odos ir  plaukų būkle.

Kolagenas – baltymas, kuris yra odos bei sąnarių kremzlių ir kaulų sudedamoji dalis. Kolageno kiekis organizme ženkliai pradeda mažėti jau nuo 25 metų. Tyrimais nustatyta, kad teigiamas poveikis sąnariams ir odai pasireiškia per parą suvartojant ne mažiau kaip 10 g (10 000 mg) kolageno.

Ilgaamžiškumui nemažiau svarbūs probiotikai, kurie palaiko gerųjų bakterijų balansą žarnyne. K. Stankevičienė pasidžiaugė, kad įsigyjantiems antibiotikus jau nebereikia aiškinti apie būtinybę vartoti probiotikus. Tiesa, profilaktiniais tikslais juos vartoja dar nedaugelis.

Komplektas ar pavieniai papildai?

Dažnas susiduria su dilema, ką geriau rinktis: vitaminų ir mikroelementų komplektus ar pavienius papildus? Vaistininkė paaiškino, jog komplektas ne visada gali patenkinti kiekvieno individualius poreikius. 

Tad pasitarus su gydytoju ar mitybos specialistu naudingiau būtų pasirinkti kelis papildus, bet didesniais kiekiais ir vartoti ne mažiau 2 – 3 mėnesių.  Taip galima užtikrinti, kad papildai bus naudingi ir tinkamai suderinti su asmeniniais poreikiais ir gyvenimo būdu.

K. Stankevičienė atkreipia dėmesį, kad gyvenimo trukmę taip pat ilgina pozityvus požiūris ir paprasti gyvenimo džiaugsmai. Ji taip pat pastebi, kad renkantis maisto papildus pirkėjams svarbi yra kaina, tad kiekvienam siūlo geriausią variantą kokybės ir kainos atžvilgiu.

Klaipėdiečiams ir miesto svečiams pasisekė – išsirinkti maisto papildus be pridėtinių priedų jie gali unikalioje, firminėje „Biofarmacijos“ parduotuvėje, kurioje patyrę konsultantai padeda išsirinkti žmogaus poreikius atitinkančius papildus. Kitas privalumas – mineralai parduodami paketėliais, be pakuočių ir už gamintojo kainą.

Firminė parduotuvė „Biofarmacija/ be pakuočių/gamintojo kainomis“ įsikūrusi Turgaus aikštė 14, Klaipėdoje.

Kontaktai: tel. +370 64333596.

Darbo laikas: I – V  9.00 val.  iki  18.00 val.

                            VI  9.00 val.  iki  14.00 val.

                           Sekmadienį nedirbame

Biofarmacija

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder