Mirtinas grybas Aspergillus kelia grėsmę milijonams žmonių
Pasaulis susiduria su nauja biologine grėsme, galinčia nusinešti milijonus gyvybių. Kalbama apie grybą iš Aspergillus genties, kuris, britų mokslininkų duomenimis, jau artimiausioje ateityje gali išplisti Šiaurės Europoje, Šiaurės Azijoje ir Amerikoje. Kaltė – globalinis atšilimas, sudarantis palankias sąlygas patogenui vystytis.
Ypatingą susirūpinimą kelia Aspergillus fumigatus rūšis. Šis grybas moka „maskuotis“ – jo užsikrėtimas gali vykti be simptomų, nesukeliant kosulio ar dusulio.
Tačiau, patekęs į plaučius per kvėpavimo takus, jis gali sukelti sunkią ligą – aspergiliozę. Ypač pavojingais atvejais tai sukelia aspergillomą – tankų grybelinį susidarymą plaučiuose.
Aspergiliozė po COVID-19: mirtinas smūgis plaučiams
Koronaviruso pandemija tik pablogino situaciją. 2021 m. specialistai užregistravo mirties atvejų tarp pacientų, persirgusių COVID-19. Jų susilpnėję plaučiai buvo bejėgiai prieš grybelį, kuris greitai kolonizavo kvėpavimo takus. Lėtinis aspergiliozė lydi organizmo išsekimas, nuolatinis silpnumas, svorio netekimas ir net kraujavimas iš plaučių.
Nematomo priešo pavojus
Viena iš pagrindinių mokslininkų nerimo priežasčių – išskirtinis grybų Aspergillus atsparumas. Jie gali išgyventi net visiškai be deguonies. Tai daro juos ypač pavojingais žmonėms su susilpnėjusia imunine sistema – pagyvenusiems, onkologiniams pacientams, po transplantacijų ir imunosupresantų vartojimo.

Pasaulinis atšilimas: biologinės grėsmės katalizatorius
Pasaulinės temperatūros kilimas yra pagrindinis veiksnys, skatinantis greitą grybelio plitimą. Klimato pokyčiai leidžia Aspergillus įsikurti naujuose regionuose, kur anksčiau jis nekelia grėsmės. Mančesterio universiteto tyrėjų prognozėmis, artimiausiais metais šis patogenas gali tapti įprastu reiškiniu šalyse su vidutinio klimato sąlygomis.
Ką daryti
Šiandien kova su aspergilioze yra sudėtinga dėl diagnozavimo sunkumų ir grybelio atsparumo vaistams. Todėl ekspertai ragina medicinos bendruomenę stiprinti stebėseną ir kurti naujus priešgrybelinius vaistus. Ypatingą dėmesį reikia skirti pažeidžiamų gyventojų grupių apsaugai ir ankstyvam infekcijos nustatymui.
Mirtinas grybelis – tai ne fantastinio filmo siužetas, o realybė, su kuria žmonijai teks susidurti. Nuo to, kaip greitai sugebėsime reaguoti į šią grėsmę, priklauso milijonų žmonių gyvybės.
Rašyti komentarą