Kompensacija už dantų protezavimą – ne tik senjorams: išvardijo, kam dar ji priklauso
Nors dantų protezavimo eilių visoje Lietuvoje nebėra, dar daug gyventojų, šiuo metu galinčių protezuoti dantis, kol kas dar nėra pasirinkę gydymo įstaigos.
Šis faktas stebina: anksčiau buvusios ilgos dantų protezavimo eilės ir paslaugos neprieinamumas piktino gyventojus, o paslaugai tapus lengvai prieinama, nebeliko besiprotezuojančiųjų.
Situacija perša išvadą, kad gyventojai ir toliau registruojami paslaugai gauti be būtino reikalo.
Specialistė Sigita Paulauskienė nuogąstauja, kad galbūt gyventojams trūksta informacijos apie pernai pasikeitusią dantų protezavimo ir išlaidų kompensavimo iš PSDF tvarką, nes ligonių kasų darbuotojų vis dar klausiama apie protezavimą savo lėšomis, teiraujamasi, kur kreiptis dėl įrašymo į sąrašus ir kt.
Ligonių kasos primena pagrindinius dalykus, kuriuos svarbu žinoti.
Teisę į kompensuojamą dantų protezavimą turi:
– vaikai;
– asmenys, kuriems sukako senatvės pensijos amžius;
– žmonės, kurie yra pripažinti nedarbingais arba iš dalies darbingais;
– pacientai, kuriems buvo taikytas gydymas dėl burnos, veido ir žandikaulių onkologinės ligos.
Norint gauti dantų protezavimo paslaugas, apmokamas iš PSDF, teisę į šias paslaugas turintiems gyventojams reikia kreiptis į gydymo įstaigos, prie kurios yra prirašyti (įstaiga turi būti sudariusi sutartį su TLK), gydytoją odontologą, kuris įvertins protezavimo reikalingumą.
Taip pat galima kreiptis į kitą gydymo įstaigą, kuri turi licenciją teikti odontologinės priežiūros paslaugas ir yra sudariusi sutartį su TLK dėl šių paslaugų teikimo ir apmokėjimo.
Konsultacijos metu gydytojas odontologas (retesniais ir sudėtingesniais atvejais – gydytojų konsiliumas) nustato dantų protezavimo pagrįstumą bei įvertina dantų būklę.
Taip pat patikrina, ar burnos būklė yra tinkama dantims protezuoti, t. y. įvertina, ar atliktos gydomosios ir profilaktinės procedūros, sanuota burnos ertmė, užplombuoti karioziniai dantys ir kt.
Tuomet gydytojas odontologas elektroniniu būdu užpildo reikiamus dokumentus bei tą pačią dieną įregistruoja pacientą dantų protezavimui gauti. Įstaiga privalo gyventojui išduoti informacinį pranešimą, patvirtinantį teisę gauti dantų protezavimo paslaugos suteikimą.
Jokio kito pranešimo laukti nebereikia – pacientas iš karto gali pasirinkti gydymo įstaigą, kuri dėl dantų protezavimo paslaugų yra sudariusi sutartį su bet kuria TLK, ir kreiptis į ją.
Kadangi paslauga gali būti teikiama iš karto, nebeliko ir protezavimo savo lėšomis.
Jeigu nustatyta, kad gyventojai neturi teisės gauti dantų protezavimo paslaugų, jiems išduodamas automatiniu būdu suformuotas informacinis pranešimas apie teisės gauti dantų protezavimo paslaugas nesuteikimą.
Pacientui papildomai jokių prašymų gydymo įstaigai ar TLK rašyti ir teikti nereikia.
Dantų protezavimo paslaugų išlaidos apmokamos paslaugas suteikusiai įstaigai. Jeigu gydymo įstaiga sutarties dėl minėtų paslaugų su TLK neturi, paslaugos nebus kompensuojamos ir už jas gyventojas turės susimokėti savo lėšomis.
Dantų protezavimo paslaugos turi būti suteiktos per 3 metus nuo šios teisės įgijimo. Pakartotinai kompensuojamas paslaugas pacientas gali gauti ne anksčiau kaip po 3 metų nuo šių paslaugų kompensavimo dienos.
Išimtis taikoma vaikams iki 18 metų ir asmenims, kuriems buvo taikytas gydymas dėl burnos, veido ir žandikaulių onkologinės ligos.
Šie pacientai pakartotinai dėl dantų protezavimo gali kreiptis anksčiau, t. y. dar nepraėjus 3 metų terminui nuo dantų protezavimo paslaugų kompensavimo dienos ir paslaugas gauti iš karto.
Kviečiame gyventojus, kuriems suteikta teisė gauti iš PSDF apmokamą dantų protezavimą, nedelsti ir, pasirinkus gydymo įstaigą, kreiptis dėl paslaugos pradėjimo.
Protezavimas dažnai būna ilgas procesas, o atidėjus jį, vėliau galima pamiršti kreiptis laiku.
Rašyti komentarą