KUL - dar daugiau dėmesio infekcijų prevencijai

Klaipėdos universiteto ligoninė (KUL) dalyvauja Higienos instituto koordinuojamame projekte „Antimikrobinio atsparumo valdymo plėtojimas“.

Pagrindiniai šio projekto tikslai - užtikrinti, kad gydymo įstaigose būtų geriau valdomas antimikrobinis atsparumas, mažinti nepagrįstą antimikrobinių vaistų vartojimą, daugiau dėmesio skirti infekcijų prevencijai, didinti sveikatos priežiūros darbuotojų kompetencijas.

Pasak KUL Infekcijų kontrolės tarnybos laikinosios vadovės Ramintos Mitkuvienės, Higienos instituto parengtus modelius, skirtus antimikrobinių vaistų vartojimo valdymui ir infekcijų prevencijos gerinimui gydymo įstaigose, pasiūlyta išbandyti 10-yje šalies ligoninių. Viena iš jų - KUL.

Atliktas vertinimas

Infekcijų prevencijos ir valdymo modelis apima tiek sisteminius pokyčius, tiek praktinius sprendimus.

„Šio modelio įgyvendinimo trukmė yra pusantrų metų. Startavome jau šių metų lapkritį. Veiklas numatoma užbaigti iki 2026 metų balandžio. 

Per šį laikotarpį planuojame įgyvendinti įvairių veiklų, kurios padės sustiprinti infekcijų prevenciją. Šiemet ligoninėje buvo įsteigtas infekcijų kontrolės komitetas, atsakingas už bendrą infekcijų kontrolės politikos ir procedūrų nustatymą įstaigoje.

Modelio „Antimikrobinio atsparumo valdymo plėtojimas“ trukmė - 2024 m. lapkričio mėn. - 2026 m. balandžio mėn. Jis finansuojamas valstybės biudžeto lėšomis ir koordinuojamas Higienos instituto.

Taip pat buvo atliktas įstaigos infekcijų kontrolės įgyvendinamų priemonių vertinimas pagal specialų Pasaulio sveikatos organizacijos standartizuotą įrankį, kuris padeda nustatyti esamą situaciją, identifikuoti trūkumus bei planuoti ir įgyvendinti įvairias tikslines intervencjas. 

Šiuo metu peržiūrimos ir atnaujinamos infekcijų kontrolės ir prevencijos gairės, rengiama infekcijų prevencijos ir valdymo programa“, - kalbėjo R. Mitkuvienė.

Pasak jos, infekcijų prevencijos ir valdymo gairės apima daug elementų ir procesų, kurie ligoninėje įgyvendinami nuolat. Tai ir rankų higiena, paviršių valymas bei dezinfekcija, instrumentų sterilizacijos procesas, medicininių atliekų tvarkymas, standartinių ir papildomų apsaugos priemonių taikymas pacientams, sveikatos priežiūros darbuotojų apsauga, hospitalinių infekcijų bei antimikrobinio atsparumo stebėsena ir kt.

PROJEKTAS. KUL dalyvauja valstybės biudžeto lėšomis finansuojamame projekte „Antimikrobinio atsparumo valdymo plėtojimas“, kurio tikslai: gydymo įstaigose užtikrinti antimikrobinio atsparumo valdymo gerinimą, mažinti nepagrįstą antimikrobinių vaistų skyrimą ligoninėse, gerinti infekcijų prevencijos valdymą, didinti sveikatos priežiūros darbuotojų kompetencijas.

Didins pacientų saugumą

Įgyvendinant projektą daug dėmesio KUL planuoja skirti darbuotojų mokymams, suteikiant jiems aktualią informaciją apie infekcijų kontrolę ir didinant kompetencijas šioje srityje.

R. Mitkuvienės teigimu, pacientų, sveikatos apsaugos darbuotojų ir lankytojų apsauga nuo infekcijų ligoninėje yra vienas svarbiausių elementų, siekiant kokybiškos bei saugios sveikatos priežiūros. 

Taip pat labai svarbu užkirsti ir sumažinti pasaulinę grėsmę keliančių infekcinių ligų atvejus, tokių kaip pandeminis gripas, koronavirusinė infekcija ir pan.

Anot jos, ligoninė ir toliau ragins pacientų artimuosius laikytis higienos normos rekomendacijų, nesilankyti gydymo įstaigoje, jei jaučia kad ir menkiausius infekcinių ligų simptomus.

Ligoninės aplinka yra didesnės rizikos vieta dėl joje galinčių plisti mikroorganizmų įvairovės. Čia paviršius liečia labai daug žmonių, tad lankytojams bus nuolat primenama rankų higienos reikšmė bei rekomenduojama jas dezinfekuoti tiek atėjus, tiek išeinant iš gydymo įstaigos.

„Infekcijų prevencijos ir valdymo modelio stacionarinėse asmens sveikatos priežiūros įstaigose diegimas atvers galimybes dar labiau sustiprinti pacientų saugą ir mažinti infekcijų plitimą ligoninėje. 

Tai svarbus žingsnis ne tik mūsų ligoninei, bet ir visai šalies sveikatos apsaugos sistemai. Tikimės, kad sukurtas modelis padės efektyviai spręsti antimikrobinio atsparumo problemą“, - akcentavo R. Mitkuvienė.

Skatins antibiotikus vartoti racionaliai

Įgyvendinat projektą, KUL diegiamas ir antimikrobinių vaistų vartojimo valdymo stacionarinėse asmens sveikatos priežiūros įstaigose bandomasis modelis.

Šiuo metu ligoninėje yra įsteigtas antimikrobinių vaistų vartojimo valdymo komitetas, atnaujinama racionalaus antimikrobinių vaistų skyrimo ir vartojimo tvarka, projekto eigoje bus parengtos chirurginės antimikrobinės profilaktikos, empirinio antimikrobinio gydymo pagal infekcinių ligų grupes bei sepsio gydymo rekomendacijos. 

Numatyta vykdyti antibiotikų suvartojimo ir atsparumo stebėseną, o ligoninės personalui organizuoti mokymus ir konsultacijas apie racionalų antibiotikų skyrimą.

Šios priemonės padės optimizuoti vaistų vartojimą ir užtikrinti geresnę pacientų priežiūrą.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder