Naktinis aklumas - viskas, ką turėtumėte žinoti

Sunku matyti naktį? Štai kas gali padėti.

Gyvūnai, garsėjantys puikiu naktiniu matymu, yra pelėdos, katės, tarsieriai (mažytis primatas Pietryčių Azijoje) ir net mėšlavabaliai.

Bet žmonės? Ne tiek ir daug.

Laikui bėgant daugelis žmonių kenčia nuo naktinio aklumo, dar vadinamo niktalopija. Dėl šios būklės sunku matyti prietemoje arba tamsoje, nes akys negali prisitaikyti prie ryškumo pokyčių ar aptikti šviesos.

Kokie pavojai gresia tiems, kurie patiria naktinį aklumą?

Naktinis aklumas yra ypač problemiškas ir pavojingas vairuojant. Jūsų akys negali prisitaikyti prie tamsos ir artėjančių transporto priemonių priekinių žibintų, kiti automobiliai gali pasirodyti nesufokusuoti, pablogėja gylio suvokimas, todėl sunku įvertinti atstumus.

Naktinis aklumas taip pat gali turėti įtakos jūsų regėjimui namuose, nes išjungus šviesą jūsų regėjimas gali greitai prisitaikyti prie tamsaus kambario. „Dėl to žmonės gali atsitrenkti į baldus arba suklupti ir susižaloti“, – sako daktarė Isabel Deakins, optometristė iš Harvardo universiteto „Massachusetts Eye and Ear“.

Kas nutinka akyse ir sukelia naktinį aklumą?

Gebėjimas matyti prasto apšvietimo sąlygomis apima dvi akies struktūras: tinklainę ir rainelę.

Tinklainėje, esančioje užpakalinėje akies dalyje, yra dviejų tipų šviesą aptinkančios ląstelės, vadinamos kūgiais ir lazdelėmis. Kūgiai valdo spalvų matymą ir smulkias detales, o lazdelės valdo regėjimą esant silpnai šviesai.

Rainelė yra spalvota jūsų akies dalis. Jame yra raumenų, kurie išplečia arba susiaurina vyzdžio angą, kad sureguliuotų, kiek šviesos gali patekti į akis.

Jei rainelės tinkamai nereaguoja, vyzdžiai gali išsiplėsti ir praleisti per daug šviesos, o tai sukelia jautrumą šviesai. Arba jūsų vyzdžiai gali likti per maži ir nepatenka pakankamai šviesos, todėl jį sunku matyti esant silpnam apšvietimui.

Kas sukelia naktinį aklumą?

Naktinis aklumas nėra liga, o kitų ligų simptomas. "Tai tarsi mėlynė ant kūno. Tai sukelia kažkas kita", - sako daktaras Deakinsas.

Kai kurios sąlygos gali sukelti naktinį aklumą. Pavyzdžiui, vaistai, tokie kaip antidepresantai, antihistamininiai vaistai ir antipsichoziniai vaistai, gali paveikti vyzdžio dydį ir šviesos patekimą į akį.

Akių ligos, galinčios sukelti naktinį aklumą, yra šios:

  • glaukoma – liga, pažeidžianti akies regos nervus ir kraujagysles;
  • katarakta, drumstos lęšiuko vietos, kurios iškreipia arba blokuoja šviesos prasiskverbimą pro lęšiuką;
  • sausų akių sindromas.

Tačiau viena problema, kelianti naktinio aklumo riziką, kurios negalite kontroliuoti, yra amžius. „Mūsų akys lėčiau reaguoja į šviesos pokyčius senstant, o regėjimas laikui bėgant natūraliai silpsta“, – sako daktaras Deakinsas. „Mūsų akyse mažėja lazdelių skaičius, mažėja vyzdžiai, silpsta rainelių raumenys.

Kas padeda, jei turite naktinį aklumą?

Jei pastebėjote bet kokius naktinio aklumo požymius, venkite vairuoti ir pasitikrinkite pas akių priežiūros specialistą, pvz., optometristą ar oftalmologą. Akių egzaminas gali nustatyti, ar reikia atnaujinti akinių receptą.

„Dažnai pakanka pakeisti receptą, kad sumažėtų akinimas vairuojant naktį“, – sako daktaras Deakinsas. „Jums gali prireikti net atskirų akinių su stipresniu akių receptu, kuriuos nešiojate tik vairuodami naktį.

Pridėjus ant lęšio neatspindinčią dangą, galite sumažinti artėjančio automobilio priekinių žibintų blizgesį. Tačiau pamirškite nereceptinius poliarizuotus vairavimo akinius, parduodamus daugelyje vaistinių. „Tai gali padėti sumažinti blizgesį, bet nepašalina naktinio aklumo priežasčių“, – sako daktaras Deakinsas.

Akių tyrimas taip pat padės nustatyti glaukomą ar kataraktą, kurias galima gydyti. Glaukomos gydymas apima akių lašus, gydymą lazeriu arba chirurgiją. Katarakta koreguojama chirurginiu būdu, pakeičiant drumstą lęšį dirbtiniu. Jūsų akių priežiūros specialistas taip pat gali padėti nustatyti akių sausumą ir rekomenduoti gydymą.

Paklauskite savo pirminės sveikatos priežiūros gydytojo arba vaistininko, ar kokie nors jūsų vartojami vaistai gali sukelti naktinį aklumą. Jei taip, gali būti įmanoma pakoreguoti dozę arba pereiti prie kito vaisto.

Dar trys būdai, kaip vairavimą naktį padaryti saugesnį

Taip pat galite imtis veiksmų, kad vairavimas naktį būtų saugesnis. Pavyzdžiui:

  1. Reguliariai plaukite akinių lęšius. Ir nuneškite juos į optiką, kad pašalintumėte smulkius įbrėžimus.
  2. Abi priekinio ir galinio automobilio priekinio stiklo puses laikykite švarius, kad matytumėte kuo aiškiau.
  3. Pritemdykite prietaisų skydelio apšvietimą, kuris sukelia akinimą, ir naudokite galinio vaizdo veidrodėlio naktinį nustatymą.

Parengta pagal: www.health.harvard.edu

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder