Sąnarių skausmams įtakos turi ne tik besikeičiantis oras rudenį: štai kas apsaugo nuo kelio sąnario traumų

Specialistai pastebi, kad lapkričio mėnesį pas gydytojus žmonės lankosi dažniau, po vasaros atostogų ir prieš Kalėdų šventes, tamsiausiu rudens laikotarpiu labiau rūpinasi savimi.

Ortopedas-traumatologas kalba apie tendencijas ir pastebi, kad daugelis pacientų daro vieną esminę klaidą, ypač ilgą laiką prasėdėjus namuose per pandemiją – pervertina savo jėgas ir imasi sportuoti to ilgai nedarę.

Be to, prie diskomforto prisideda ir besikeičiantys orai.

Besikeičiantys orai ir skausmas – ne tik mitas

Kaip pasakoja gydytojas ortopedas-traumatologas, ruduo išsiskiria tuo, jog daugiau žmonių ima jausti skausmą, kai keičiasi orai.

„Tuo metu labiau sąnarius skauda žmonėms, kurie turi potrauminių pakitimų. Pastebiu, jog būtent tie pacientai, kurie turi implantą, protezą, plokštelę, keičiantis orui rudenį skundžiasi skausmais.

Diskomfortą sukelia temperatūros ir slėgio pokyčiai. Sąnarių skausmas gali suintensyvėti ir tada, kai yra šaltas oras, didelė drėgmė“, – pasakoja gydytojas ortopedas-traumatologas Paulius.

Pandemijos įtaka ir ką svarbu žinoti sportuojantiems

Anot specialisto, rudenį skausmai gali būti susiję ir su tuo, kad žmonės blogu oru daugiau laiko leidžia namuose, mažiau juda.

Taigi, sąnariai sustingsta ir dėl to yra jaučiamas didesnis diskomfortas. Kita vertus, žvelgiant bendrai, po pandemijos jaučiamas kur kas didesnis gyventojų fizinis aktyvumas.

Tam pritaria ir „Lietuvos draudimo“ atstovai, kurie sako, kad iš suteikiamo sveikatos draudimo paslaugų spektro pastebima, jog žmonės vis labiau linkę judėti, tokiu būdu rūpinasi ir savo sveikata.

Nors tai labai geros tendencijos, vis dėlto svarbu nepamiršti, jog prie itin aktyvaus judėjimo reikia prisipratinti palaipsniui – apšilti, prieš sportuojant daryti raumenų bei raiščių tempimo pratimus.

Tai būtina, nes po ilgo nejudraus laikotarpio greitai perėjus prie aktyvaus sporto, ženkliai padidėja sąnarių traumų, įvairių patempimų rizika.

Žinoma, patyrus traumą svarbu iškart kreiptis į specialistą, kad neatsirastų komplikacijų, kurias tik dar sunkiau gydyti.

Tam pasitarnauja sveikatos draudimas, kuris leidžia nelaukti eilėse viešojo gydymo įstaigose, o iškart gauti reikiamą pagalbą privačioje klinikoje be didesnių išlaidų.

Aktyvumas –  labai gerai, bet svarbus ir atidumas

Pacientai išties darosi vis aktyvesni, amžius aktyvumui taip pat nebėra riba. Gerėja prieinamumas tam tikrų sporto, aktyvaus laisvalaikio leidimo būdų.

Žiema mėgiamas sportas yra slidės, snieglentės, o vasarą – riedlentės, paspirtukai, vis daugiau pacientų aktyviai pramogauja su šeima ir draugais, žaidžia sportinius žaidimus, kaip kad krepšinį, futbolą.

Pacientų skaičius auga ir dėl kitų veiksnių, kaip pavyzdžiui gerėja prieinamumas kelio sąnario ligų diagnostikai, priemonės yra vis inovatyvesnės, kurios leidžia gydyti pacientus vis efektyviau.

Taip pat pandemija padiktavo tendenciją, jog vis daugiau įmonių draudžia savo pacientus privačiu draudimu, kuris kompensuoja dalį ar visą kainą operacijų, kurios atliekamos privačiose klinikose, todėl aiškiai auga trūkusių raiščių rekonstrukcijų operacijų, kurios palengvina žmonių gyvenimą“, – vardija gydytojas.

Ortopedas-traumatologas Paulius sako, kad ortopedijoje-traumatologijoje kai kurių ligų nelabai įmanoma išvengti, ypač jei jos yra įgimtos, tačiau įvairiausių traumų išvengti galima.

„Svarbu neprarasti budrumo, saugoti save ir aplinkinius, naudoti šalmus, kelių ir alkūnių apsaugos priemones važiuojant dviračiais, paspirtukais, laikytis kelių eismo taisyklių. Žinoma, prisiminti elementarią taisyklę – žiūrėti sau po kojomis.

Kalbant apie sportą vėlgi – nepamiršti apšilimo, atliekant pratimus nepersistengti, o užsiimant ekstremaliu sportu – pasverti galimą riziką ir visuomet realiai įsivertinti savo fizines galimybes“, – patarimais dalinasi  gydytojas ortopedas-traumatologas. 

Skaitomiausi portalai

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder