Svarbiausi šiais metais įsigaliojantys sveikatos sistemos pokyčiai

(1)

Sveikatos apsaugos ministerija informuoja apie svarbiausius pakeitimus, kurie įsigalioja nuo šių metų.

Planuojama, kad pacientai greičiau pateks pas gydytoją ir gaus reikalingas paslaugas, gydytojams didės atlyginimai ir mažės administracinė našta. Taip pat gyventojai lengviau įsigis antibiotikų ir kai kurių medicinos pagalbos priemones.

Gerės antibiotikų prieinamumas

Nuo šių metų pradžios pacientams būtinų antibiotikų, kurie iki šiol buvo iš dalies kompensuojami tik vaikams ir socialiai remtiniems asmenims, bazinė kaina bus kompensuojama 100 proc. ir gydytojai galės juos skirti visiems pacientams, kurie atitinka preparato skyrimo sąlygas ir kompensuojamąsias indikacijas.

Šie antibiotikai, įtraukti į kompensuojamųjų vaistų A sąrašą, galės būti skiriami ūminių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų, ūminio bronchito, ausies infekcinių ligų, bakterijų sukeltų ligų, endokardito, odos ir paodžio audinių infekcinių ligų ir kitų ligų gydymui.

Didesniais įkainiais iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) bus kompensuojami klausos aparatai, akies protezai ir ortodontiniai aparatai, taip pat insulino pompų nuoma I tipo cukriniu diabetu sergantiems pacientams, kuriems ji yra būtina sveikatos priežiūrai namuose užtikrinti.

Turėtų sumažėti administracinė našta, tenkanti gydytojams

Atsisakius perteklinių administracinių reikalavimų, lėtinėmis ligomis sergantys pacientai greičiau gaus jiems reikalingas paslaugas, o gydytojai turės pildyti mažiau dokumentų. Gydytojams nebereikės sudarinėti pacientų, kuriems vykdoma ilgalaikė sveikatos būklės stebėsena, sąrašų, o siuntimą gydytojo specialisto konsultacijai šeimos gydytojui pakaks išrašyti tik vieną kartą.

Trumpinti eiles pas šeimos gydytojus padės slaugytojų ir akušerių įgalinimas teikti savarankiškas konsultacijas pacientams, paskirti tyrimus, pakomentuoti tyrimų rezultatus, aptarti savikontrolės priemones, vaistų vartojimo ypatumus.

Šeimos gydytojas arba kitas už pacientų registraciją atsakingas šeimos gydytojo komandos narys, įvertinęs priežastį, dėl kurios kreipiamasi, galės pacientus nukreipti slaugytojo ar akušerio konsultacijai.

Didės darbo užmokestis

Gydytojų, slaugytojų ir kitų sveikatos sistemos darbuotojų darbo užmokestis šiemet vidutiniškai didės ne mažiau kaip 10 proc.

Tam sudarė sąlygas sveikatos apsaugos ministro įsakymu nuo šių metų lapkričio 1 d. padidintos asmens sveikatos priežiūros paslaugų bazinės kainos. Tai reiškia, kad gydymo įstaigos gaus daugiau lėšų iš PSDF ir galės jas skirti darbuotojų darbo užmokesčiui didinti.

Pradės veikti pagalbos linija norintiems mesti rūkyti

Šiemet šalyje pradės veikti telefoninė pagalbos linija, kurios specialistai nemokamai konsultuos gyventojus, norinčius mesti rūkyti.

Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys teigia, kad rūkančiųjų skaičius Lietuvoje nuosekliai mažėja, tačiau pastaruoju metu ima daugėti situacijų, ypač jaunimo tarpe, kai auga įvairių bedūmių ir elektroninių cigarečių vartojimas.

Konsultacijas telefonu vienu metu teiks mažiausiai du apmokyti kvalifikuoti specialistai. Atsikratyti žalingo įpročio norintys gyventojai pagalbos galės ieškoti ir atnaujintoje interneto svetainėje www.nerukysiu.lt. Planuojama sukurti ir mobiliąją programėlę, kuri padėtų mesti rūkyti.

Pažangos projektas „Nacionalinė metimo rūkyti pagalbos telefoninė linija“ bus vykdomas iki 2029 m. pabaigos. Jis finansuojamas valstybės biudžeto lėšomis, projekto įgyvendinimui skirta 1,4 mln. eurų.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder