Tyrimai įrodė, iš kokių produktų gaunami baltymai naudingiausi sveikatai

Plunksninė kalankė (Kalanchoe pinnata) ir Daigremonto kalankė (Kalanchoe Daigremontiana) liaudyje yra puikiai žinomos kaip paleistuvės. Toks pavadinimas šioms gėlėms duotas ne šiaip sau: prie kiekvieno augalo lapo yra daugybė mažų lapelių su užsimezgusiais augalėliais.

Šiems augalėliams nukritus ant žemės, jie labai greitai įsitvirtina, ir auga savarankiškai. Dėl tokio „vaikų barstymo“ kalankė ir įgijo paleistuvės vardą.

Nors toks kalankės pavadinimas skamba gana keistai, tačiau šis augalas Lietuvoje beveik pusamžį yra labai vertinamas.

Šiek tiek apie kalankę..

Paleistuvė yra kilusi iš Madagaskaro, kur šio augalo gydomosios savybės buvo vertinamos jau labai seniai. Vis dėlto, Europoje apie šio vaistinio augalo savybes iki pat 1960 metų buvo žinoma labai nedaug.

Galime būti dėkingi Ukrainos mokslininkams, kurie pasirūpino kalankių naudingųjų medžiagų tyrinėjimu, ir jau nuo 1970 metų kalankė buvo plačiai naudojama vaistinių preparatų gamyboje.

Pirmiausia buvo nustatyta, kad šis augalas puikiai gydo pjautines žaizdas bei nudegimus, o vėliau kalankės buvo ištirtos plačiau, todėl jų pritaikymas tapo universalesnis.

Paleistuvės vaistinės savybės

Paleistuvės liaudyje dar buvo vadinamos kambariniu ženšeniu arba gyvybės medžiu. Kalankės lapuose yra flavonoidų, organinių rūgščių, įvairių mikroelementų bei rauginių medžiagų, todėl jie neretai naudojami įvairių vaistų gamyboje.

Taip pat įrodyta, kad šis augalas pasižymi priešuždegiminėmis savybėmis, spartina žaizdų gijimą, aktyviai kovoja su mikrobais.

Paleistuvė neabejotinai yra vienas naudingiausių vaistinių augalų, todėl ji dažnai auginama namuose.

Jei nuspręsite šį augalą naudoti įvairių negalavimų gydymui, prieš ruošdami preparatus paleistuvės savaitę nelaistykite, o nuskintus lapus 5-7 dienas palaikykite šaltai.

Natūralus gydymas kalanke

Iš paleistuvės lapų išspaustos sultys puikiai tinka žaizdų gydymui: jei jomis patepsite pažeistas vietas, žaizdos sugis greičiau, be to, neliks randų;

Maitinančioms motinoms paleistuvės sultys padeda tada, jei suskilinėja krūtų speneliai.

Rekomenduojama po kiekvieno maitinimo ant įtrūkimų užlašinti po kelis lašelius kalankių sulčių;

Paleistuvių sultys padeda ir tada, jei kankina įsisenėjusi sloga: šių sulčių įlašinus į nosį sloga tampa ne tokia ūmi. Tokį natūralų vaistą galima naudoti ne tik suaugusiesiems, bet taip pat ir vaikams, kurie dar negali patys išsipūsti nosies;

Kalankės užpilas gali padėti gydant venų varikozę: 50 gramų smulkintų kalankės lapų užpilkite 0,5 l degtinės, palaikykite maždaug dvi savaites, ir šia ištrauka tepkite varikozės pažeistas vietas.

Taip pat šis užpilas tinka ir tada, kai skauda sąnarius;

Jei dėl užsitęsusios slogos kankina nosies paraudimas, tiesiog nulaužkite kalankės lapo kraštelį, iš vienos pusės nulupkite ploną lapo odelę, ir šia sultingąja puse tepkite paraudusią vietą.

Toks pat gydymo metodas gali būti taikomas ir paraudusioms dantenoms;

Archyvų nuotr.

Jei norite išvengti gripo, šios ligos epidemijos metu kas rytą įsilašinkite paleistuvės sulčių, atskiestų su vandeniu (laikykitės 1:3 proporcijos). Šią procedūrą taip pat rekomenduojama atlikti ir grįžus iš lauko;

Jei bandote įveikti bronchitą, galite išbandyti  receptą su šiuo gydomuoju augalu. Šaukštą liepžiedžių užpilkite stikline verdančio vandens, palaikykite apie valandą, nukoškite, įpilkite šaukštą kalankės sulčių.

Gerkite po stiklinę 2-3 kartus per dieną;

Jei kankina nuovargis, lygiomis dalimis sumaišykite mėtų lapus, pūkelių žolę, ramunėlių žiedus ir kalankių lapus. 2 valgomuosius šaukštus šio mišinio užplikykite 0,5 l vandens, nukoškite.

Gerkite po trečdalį stiklinės 4-5 kartus per dieną;

Nudegimų gydymui pagelbės paleistuvės sultys, sumaišytos su kiaušinio baltymu. Šiuo mišiniu tepkite nudegintas vietas;

Kalankės antpilu gali būti gydomi akių vokų ir dantenų uždegimai. Sutrintus kalankių lapus užpilkite verdančiu vandeniu (laikykitės proporcijos 1:5).

Palaikykite apie valandą, tuomet 2-3 minutes pavirinkite, atvėsinkite ir nukoškite. Gerkite po šaukštą 2-3 kartus per dieną likus 30 minučių iki valgio. Šis receptas puikiai tinka ir tada, jei kankina lėtinis kolitas ar sumažėjęs rūgštingumas;

Paleistuvės auginimas kambaryje

Kalankė – dekoratyvus ir gana lengvai prižiūrimas augalas, todėl tikrai verta pagalvoti apie jo auginimą namuose. Svarbiausia – užtikrinti, kad šis augalas gautų pakankamai šviesos, tačiau vertėtų jį saugoti nuo tiesioginių saulės spindulių.

Nuo pavasario iki vėlyvo rudens paleistuvę patartina laikyti ant rytinės ar vakarinės palangės, o žiemą rekomenduojama ją perkelti ant pietinės.

Įprastai šioms gėlėms yra tinkama kambario temperatūra, tačiau žiemą jos mėgsta vėsesnį orą, kurio temperatūra yra ne aukštesnė nei 12 laipsnių.

Paleistuvė laistoma nuo pavasario iki rudens, tačiau tą reikėtų atlikti saikingai, tad net ir tuomet, jei esate labai užimti ar daug keliaujate, galite nesibaiminti, kad šiam augalui skirsite per mažai dėmesio.

Archyvų nuotr.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder