Tyrimas rodo, kad vakarotojai turi didesnę ankstyvos mirties riziką, nes yra linkę daugiau gerti ir rūkyti

Vakarotojų polinkis rūkyti daugiau cigarečių ir gerti daugiau alkoholio nei vyturiai gali paaiškinti, kodėl "pelėdos" turi didesnę ankstyvos mirties riziką nei "vyturiai", rodo tyrimas.

"Tai gali nuraminti žmones, kuriems rūpi, ką jų gyvenimo trukmei ir sveikatai reiškia būti rytiniu ar vakariniu žmogumi", - "Live Science" sakė tyrimo bendraautorius Jaakko Kaprio, Helsinkio universiteto (Suomija) genetinės epidemiologijos profesorius.

"Pavojingas ne pats chronotipas [būti ryto ar vakaro žmogumi], o su juo susiję gyvenimo būdo veiksniai." 

Kiti mokslininkai anksčiau nustatė didesnį mirtingumą tarp vakarotojų, palyginti su rytiniais žmonėmis, tačiau šiose ankstesnėse analizėse nebuvo atsižvelgta į dalyvių alkoholio vartojimo ar rūkymo kiekio skirtumus, todėl sunku pasakyti, ar buvimas vakaro žmogumi tiesiogiai didina mirtingumo riziką.

Dabar Kaprio ir jo kolegos išanalizavo daugiau nei 23 000 Suomijoje gyvenančių žmonių sveikatos ir gyvenimo būdo duomenis, kad išsiaiškintų, ar "pelėdos" turi tiesioginę įtaką mirties rizikai per ateinančius kelis dešimtmečius.

Tyrimo rezultatai penktadienį (birželio 16 d.) paskelbti žurnale "Chronobiology International".

1981 m. atlikto tyrimo dalyviai, kuriems tuo metu vidutiniškai buvo 41 metai, patys pateikė savo rūkymo ir alkoholio vartojimo įpročius.

Klausimyne jie taip pat nurodė, ar yra "aiškiai rytinis žmogus", "iš dalies rytinis žmogus", "aiškiai vakarinis žmogus" ar "iš dalies vakarinis žmogus". 

Iš viso per 37 metų stebėjimo laikotarpį, kuris baigėsi 2018 m., mirė daugiau kaip 8 700 dalyvių.

Analizuodami per tą laiką surinktus dalyvių sveikatos įrašus, tyrėjai nustatė, kad dalyviai, kurie iš pradžių teigė esantys "aiškiai" vakaro žmonės, turėjo 21 % didesnę mirties nuo bet kokios priežasties riziką, palyginti su tais, kurie buvo "aiškiai" ryto žmonės.

Ši pirminė analizė buvo koreguojama tik pagal dalyvių amžių ir lytį, tačiau vėliau mokslininkai atliko antrą analizę, kurioje atsižvelgė į papildomus veiksnius, galinčius turėti įtakos žmonių mirtingumo rizikai, pavyzdžiui, kūno masės indeksą (KMI), pačių nurodytą miego trukmę, išsilavinimo lygį, lėtinių ligų paplitimą, alkoholio vartojimą ir rūkymo būklę bei kiekį.

Mokslininkams atsižvelgus į šiuos papildomus veiksnius, bendra per didelė naktinių pelėdų mirtingumo rizika sumažėjo tik iki 9 %.

Kodėl naktinių pelėdų rizika sumažėjo daugiau nei perpus?

Komanda nustatė, kad didžiąją dalį padidėjusios mirtingumo rizikos lėmė didesnis alkoholio vartojimas ir intensyvesnis rūkymas tarp vakarotojų "pelėdų" nei "vyturių".

Patvirtindami šią mintį, jie nustatė, kad vakarinių ir rytinių žmonių, kurie lengvai vartojo alkoholį ir niekada nerūkė, mirtingumo rodikliai nesiskyrė. 

Dar daugiau, atlikus analizę, kurioje buvo atsižvelgta į amžiaus ir lyties skirtumus, nustatyta, kad mirties nuo alkoholio sukeltų ligų ir atsitiktinio apsinuodijimo alkoholiu rodikliai buvo 92 % didesni tarp "aiškiai" vakarinių žmonių, palyginti su "aiškiai" rytiniais žmonėmis.

O mirčių nuo plaučių ir kvėpavimo takų vėžio, kurio tikimybė padidėja dėl rūkymo, tarp naktinėtojų buvo 78 % didesnė.

Abi šios rizikos rūšys gerokai sumažėjo, kai buvo atsižvelgta į kitus gyvenimo būdo veiksnius, įskaitant alkoholio vartojimą ir rūkymo įpročius. Autoriai padarė išvadą, kad rūkymas ir alkoholio vartojimas, o ne vėlyvas miegas didina naktinių pelėdų mirties riziką. 

Likęs 9 proc. padidėjęs vakariečių mirtingumo rodiklis greičiausiai nėra tiesiogiai susijęs su jų vėlyvu miegu, sakė Kaprio. 

"Mes vertinome žmonių chronotipą ir alkoholio vartojimą vienu metu, naudodami vieną klausimą, o tai reiškia, kad neatsižvelgiame į tai, kaip viskas galėjo pasikeisti po daugelio metų", - sakė jis.

"Jei alkoholio ir alkoholio vartojimo įpročius būtume tobulai matavę visą tyrimo laikotarpį, manau, kad padidėjusi rizika galėtų būti daug mažesnė arba jos visai nebūtų." 

Tyrime nedalyvavusi Šiaurės vakarų universiteto neurologijos profesorė Kristen Knutson sutiko, kad likusi 9 proc. rizika nebūtinai susijusi su chronotipu. rizika gali būti susijusi su dar nežinomais "neišmatuotais aplinkos ar elgsenos veiksniais, o ne su būdinga rizika, susijusia su vėlesniu vidiniu laikrodžiu", - sakė ji "Live Science". 

Pasak Kaprio, lieka neaišku, kodėl tai, kad žmogus gyvena vakare, yra susiję su intensyvesniu rūkymu ir alkoholio vartojimu. Be galimų vakariečių ir rytiečių socialinės veiklos skirtumų, "vienas iš paaiškinimų būtų tas, kad yra genų, kurie lemia polinkį būti vakariečiu ir vartoti daugiau alkoholio", - sakė jis. 

Šaltinis: livescience.com

Gemius

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder