Vabzdžiai kandžiojasi: saugos priemonės vaikams

Būdai apsisaugoti nuo uodų ir erkių, pernešančių tokias sunkias ligas kaip Laimo liga ar erkinis encefalitas.

Jei leidžiate laiką lauke – ką mes visi turėtume daryti dėl įvairių priežasčių – tikėtina, kad susidursite su kandančiais vabzdžiais. Dažniausiai įkandimai yra tik nepatogumas. Tačiau be to, kad kartais jie gali būti skausmingi ar niežtintys, vabzdžių įkandimai gali sukelti ligą, pvz., Laimo ligą, erkinį encefalitą nuo erkių. Taigi apsisaugoti nuo įkandimų yra gera idėja mums visiems ir tikrai vaikams.



Paprastos atsargumo priemonės padės



Prieš kalbant apie vabzdžių repelentus, svarbu atsiminti, kad yra paprastų ir veiksmingų atsargumo priemonių, kurių beveik visose nėra jokių cheminių medžiagų. Pavyzdžiui:



Išleiskite visą stovintį vandenį už savo namų ribų. Ten ir veisiasi uodai.

Dėvėkite marškinius ilgomis rankovėmis ir ilgas kelnes, jei ketinate būti vietovėse, kuriose daug kandančių vabzdžių. Jei drabužius (ir batus bei įrangą) apdorosite 0,5% permetrinu, tai gali būti naudinga.

Žinokite, kad uodai dažniausiai buriasi temstant ir auštant, ir atitinkamai planuokite veiklą.

Norėdami išvengti erkių įkandimų, žygiuodami venkite miškingų ir krūmais apaugusių vietovių ir laikykitės takų centro. Kai grįšite namo, būtinai patikrinkite ne tik visus jūsų grupės žmones, bet ir visus naminius gyvūnus ar įrangą. Netrukus nusiprausimas po dušo gali padėti patikrinti erkes ir nuplauti neprisijungusias erkes.

Nepamirškite skiepų nuo erkinio encefalito svarbos ir revakcinacijos, jei jau atėjo jai laikas. 



Pasirinkite vabzdžių repelentus



Vabzdžių repelentai gali būti labai naudingi. Kai kurie yra veiksmingesni už kitus, o kai kurie gali turėti šalutinį poveikį, todėl svarbu atlikti namų darbus. Aplinkos apsaugos agentūra turi puikų interaktyvų įrankį, kuris gali padėti pasirinkti geriausią repelentą konkrečiai situacijai.



Veiksmingiausias repelentas yra DEET (N, N-dietil-meta-toluamidas). Jis veikia tiek nuo uodų, tiek nuo erkių ir tikrai yra geriausias repelentas, jei tikrai norite ar reikia apsisaugoti nuo įkandimų. Kuo didesnė koncentracija, tuo ilgiau ji išsilaiko: 10 % padengs maždaug dvi valandas, o 30 % gali apsaugoti maždaug penkias valandas. Amerikos pediatrų akademija (AAP) rekomenduoja vaikams nenaudoti daugiau nei 30 %, o jaunesniems nei 2 mėnesių kūdikiams – nenaudoti jokių repelentų.



Dažniausias šalutinis poveikis yra odos sudirginimas, o jei jį nurysite (nežinote su mažais vaikais), jis gali sukelti pykinimą ir vėmimą. Galimas akių dirginimas, todėl jokiu būdu nepurkškite repelento tiesiai ant veido, verčiau tepkite ant rankų ir atsargiai tepkite veidą. Labai retais atvejais, pavyzdžiui, vienam iš 100 milijonų vartotojų, DEET gali sukelti smegenų problemų, pvz., traukulių, jei vartojama didelėmis dozėmis. Tai neįtikėtinai retas šalutinis poveikis, o ne tai, kas turėtų sutrukdyti jį naudoti, ypač jei esate vietovėje, kurioje yra daug erkių arba vietovėje, kurioje yra daug ligas pernešančių uodų.



Štai keletas alternatyvų, kurių šalutinis poveikis yra minimalus arba jo nėra (dažniausias akių dirginimas; venkite, kaip nurodyta aukščiau):



citrinų eukalipto aliejus arba PMD (žmogaus sukurta alternatyva). Tai veikia beveik taip pat, kaip DEET.

pikaridinas, kuris geriau veikia prieš uodus nei erkes

2-undekanonas

IR-3535, Avon produktų veiklioji medžiaga, nors ir nėra labai efektyvi

citronelis, nors ji dar mažiau veiksminga.

Vabzdžių repelento ir apsaugos nuo saulės naudojimas



Kad ir ką naudotumėte, laikykitės etiketės nurodymų ir būkite atsargūs, kai tepate ant visos atviros odos. Geriausia purkšti atviroje vietoje – taip pat purkšti drabužius. Pompiniai buteliai ir servetėlės su vabzdžius atbaidančiomis priemonėmis gali padėti atsargiai tepti produktus.

Pasistenkite pasirinkti tinkamiausią produktą jūsų situacijai, kad galėtumėte jį pritaikyti tik vieną kartą. EPA įrankis tam puikiai tinka. Nepamirškite apsaugos nuo saulės- pirmiausia užtepkite ją, kad jūsų oda galėtų jį absorbuoti.



Ligų kontrolės ir prevencijos centrai (CDC) turi daugiau informacijos apie vabzdžių repelento naudojimą vaikams ir uodų bei erkių įkandimų prevenciją.

Parengta pagal: www.health.harvard.edu

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder