Ugnikalnio išsiveržimas iš arti: „Siurrealistinis vaizdas“

„Labai įspūdingas iš kraterio trykštančios lavos garsas, o ypač ta žemės paviršiumi einanti vibracija... Per visą kūną nuvibruoja iki pat viršugalvio...“ - pasakoja įspūdingus Islandijoje išsiveržusio ugnikalnio vaizdus užfiksavęs Vaidas Vinks.

Buvusios legendinės grupės „Savaitgalis“ siela Vaidas Vinks dabar gyvena Islandijoje. Ugnikalnis Fagradalsfjalis išsiveržė vos keliasdešimt kilometrų nuo jo namų, tad nenuostabu, kad profesionaliai fotografuojantis lietuvis, kaip ir daugelis kitų smalsuolių, panoro šį gamtos stebuklą pamatyti savo akimis.

„Pirmą kartą mačiau ugnikalnį gyvai. Stovi, matai ir negali patikėti, kad tai matai. Ypač iš taip arti... Kai žiūri per fotoaparato ieškiklį - atrodo lyg per televizorių matytum, viskas kaip ir normalu, bet kai pakeli akis ir žvilgteri tiesiai - tai net sustingsti... toks kažkoks nesuvokiamas siurrealistinis jausmas apima“, - „Savaitės ekspresui“ pasakojo Vaidas.

Priminsime, kad vos už 40 km nuo Islandijos sostinės Reikjaviko esantis 800 metų neveikęs ugnikalnis išsiveržė kovo 19 dieną. Tačiau raudonai viską nudažanti įkaitusi lava teka iki šiol.

Pasak jo, prie ugnikalnio gali keliauti visi norintieji. Gelbėtojai netgi nužymėjo trumpiausią kelią ir įrengė specialų virvinį turėklą, kad palengvintų žmonėms kopimą į paskutinį stačiausią kalną.

„Tiesa, situacija labai atidžiai stebima, ypač dėl dujų taršos iš ugnikalnio. Kai nebūna vėjo ir slėnyje kaupiasi dujos - keliauti prie ugnikalnio draudžiama, budi gelbėtojai. Nebent keliautum su specialia dujokauke, tada praleistų“, - pasakojo Islandijoje gyvenantis lietuvis.

Nuo jo namų iki ugnikalnio važiuoti reikia 57 km ir po to apie 3,7 km kulniuoti pėsčiomis.

„Iš tarptautinio Keflaviko oro uosto iki ugnikalnio - vos 32 km. Islandai jau pradėjo daryti iš to biznį: pradėtos organizuoti kelionės autobusais iš Reikjaviko. Autobuso bilietas žmogui kainuoja apie 30 eurų. Taip pat labai populiarios apžvalgos lėktuvais ir malūnsparniais. Ekskursijų kainos malūnsparniais dabar šoktelėjo kone dvigubai - 1 valandos trukmės skrydis žmogui kainuoja beveik 300 eurų“, - detalėmis dalijosi Vaidas.

Norintys pamatyti ugnikalnį viešojoje erdvėje perspėjami, kad tam reikia tinkamai pasiruošti. Mat buvo daugybė nepakankamai geros fizinės būklės žmonių, kuriems dėl išsekimo prireikė pagalbos, o kelis reikėjo siųsti su greitosios pagalbos automobiliais į ligonines dėl sunkaus išsekimo.

„Buvo lengvų apsinuodijimo dujomis atvejų. Ar iš nežinojimo, ar iš kvailumo, nekreipė dėmesio, į kurią pusę eina dūmai, ir prisikvėpavo“, - pasakojo Islandijoje gyvenantis lietuvis.

Viešojoje erdvėje sklando informacija, kad buvo ir tokių „protingų“ žmogelių, kurie bandė dešreles kepti ant grotelių virš lavos. Kiti kepino zefyriukus...

„Tik nesuvokia žmonės, kad jie realiai maistą laiko virš nuodingų garų“, - stebisi Vaidas.

Būna ir tokių „drąsuolių“, kurie net bando užlipti ant neva jau sustingusios lavos. Bet Vaidas savo kailiu patyrė, kaip tai gali būti pavojinga. Jis pats prisiartino gana arti prie jau pajuodavusios lavos norėdamas nufotografuoti mažytį raudoną plyšelį. Vos tik priėjo, akimirksniu lava iš naujo sukunkuliavo ir juodą spalvą vėl keitė deginanti raudona... Šis kadras buvo užfiksuotas ir užsienio žiniasklaidos puslapiuose.

Beje, gali būti, kad šiuo įspūdingu reginiu žmonės galės grožėtis dar ilgai. Viešojoje erdvėje specialistai prognozuoja, kad šis išsiveržimas gali tęstis netgi metų metus.

„Geologai mano, kad šis išsiveržimas gali būti naujo skydinio ugnikalnio išsiveržimo pradžia. Tai pagrįsta geocheminiais lavos matavimais. Šie rezultatai rodo, kad lava yra kažkur tarp 17-20 km po žeme. Tai yra netoliese, kur susitinka Žemės pluta ir mantija. Jų matavimai taip pat rodo, kad tiesiai iš tos srities į kraterį teka nuolatinis lavos srautas. Jei taip ir yra, tai gali reikšti, kad išsiveržimas gali būti aktyvus metus, o gal dešimtmečius“, - specialistų prognozes citavo Vaidas.

Fagradalsfjalio ugnikalnis snaudė kelis tūkstančius metų, o Reikjaneso pusiasalis ugnikalnio išsiveržimo nematė 781 metus.

Raktažodžiai
Sidebar placeholder