Pensijų kaupimas

Valstybei nusispjaut į gyventojų valią: 2019 m. visam laikui papildomą pensijų kaupimą sustabdę asmenys vėl įtraukiami į sistemą

(6)

2022 m. į papildomą kaupimą bus įtraukti ne tik tie gyventojai, kurie iki šiol niekada nekaupė pensijai, bet ir tie, kurie prieš trejus metus atsisakė dalyvauti pensijų kaupime.

Pensijų kaupimo dalyviams, kurie 2019 m. neterminuotai sustabdė pensijų kaupimo įmokų pervedimą, nuo 2022 m. liepos mėnesio įmokų pervedimas bus automatiškai atnaujinamas.

Tai reiškia, kad draudėjai iš draudžiamųjų pajamų privalės išskaičiuoti dalyvio lėšomis mokamas pensijų įmokas, kurias „Sodra“ perves į jo pasirinktą pensijų fondą.

Automatinio įtraukimo operacija bus kartojama kas trejus metus, kol Lietuvos piliečiui sueis 40. Tik po to „Sodra“ galbūt paliks žmogų ramybėje.

Tačiau asmenims, kurie 2019 m. sustabdė kaupimą, neatsižvelgiant į jų amžių, pakartotinio įtraukimo procedūra bus taikoma ne daugiau kaip tris kartus.

Atsisakymas „visam laikui“ galioja trejus metus

Klydo tie gyventojai, kurie manė, kad 2019 m. neterminuotai atsisakydami papildomai kaupti senatvės pensijai, bus palikti ramybėje.

Po trejų metų jie vėl automatiškai įtraukiami į papildomą pensijų kaupimą. Jeigu per trejus metus nepersigalvojo, šie asmenys turės dar kartą pranešti „Sodrai“, kad papildomai pensijai kaupti nepageidauja.

Jeigu to nepadarys, nuo kitų metų liepos visi dirbantieji Lietuvos piliečiai, kuriems dar nėra suėję 40, bus automatiškai įtraukti į papildomą pensijų kaupimą.

„Žmonėms, kurie 2019 metais neterminuotai sustabdė pensijų kaupimą, nuo kitų metų liepos 1 d. įmokų pervedimas bus atnaujinamas automatiškai, jei iki birželio 30 d. jie neatsisakys įmokų pervedimo atnaujinimo“, – informuoja „Sodra“ .

„Sodra“ nesiūlo gyventojams įsitraukti į pensijų kaupimą. Mat tokį siūlymą reikėtų pagrįsti, paaiškinti, kodėl kaupti papildomai apsimoka, kokia apčiuopiama tokio kaupimo nauda bei rizikos negauti tikėtinos grąžos.

Kitaip tariant „Sodra“ turėtų elgtis panašiai kaip privačios draudimo bendrovės, siūlančios pirkti įvairias draudimo paslaugas.

Viso šito nėra. Gyventojas tiesiog informuojamas, kad jis bus automatiškai įtrauktas į sistemą, net jei prieš trejus metus neterminuotam laikui šioje sistemoje dalyvauti atsisakė. Jeigu gyventojas per suteiktą terminą nepareikš savo valios, ištrūkti iš privalomo papildomo pensijų kaupimo jam jau nepavyks iki tol, kol sulauks pensinio amžiaus.

„Sodra“ perspėja, kad šią operaciją kartos kas trejus metus iki tol, kol gyventojui sueis 40. Jeigu socialinio draudimo dalyvis vėl atsisakytų papildomo pensijų kaupimo, po trejų metų jam vėl grėstų automatinis įtraukimas su terminu, per kurį galėtų paprašyti „Sodros“ to nedaryti.

„Kiekvienų metų pradžioje į pensijų kaupimą įtraukiami tie gyventojai, kurie sausio 2 dieną buvo jaunesni nei 40 metų amžiaus, tą dieną dirbo samdomą darbą ar vykdė savarankišką veiklą Lietuvoje – turėjo galiojantį verslo liudijimą, individualios veiklos pažymą, buvo individualios įmonės savininkai ar mažosios bendrijos nariai ir t.t.“ – teigia „Sodra“.

Siųs pranešimus į paskyras ir e. paštu

Informaciją apie įtraukimą į pensijų kaupimą „Sodra“ siųs į asmenines paskyras gyventojui, o jei žmogus yra pasirinkęs ir kitus informavimo būdus – elektroniniu paštu.

Gavusieji tokį pranešimą galės apsispręsti – nieko nedaryti ir nuo liepos 1 d. tapti priverstinio papildomo pensijų kaupimo dalyviais „Sodros“ parinktoje bendrovėje bei pradėti mokėti pensijų kaupimo įmokas, sudaryti sutartį su savo pasirinkta kaupimo bendrove, arba iki birželio 30 d. pateikti prašymą asmeninėje „Sodros“ paskyroje ir atsisakyti dalyvauti kaupime.

Pasak „Sodros“, kaupti atsisakiusiam asmeniui kas trejus metus vėl pranešama apie jam gresiantį automatinį prijungimą prie pensijų kaupimo.

Kitais metais į pensijų kaupimą pakartotinai bus automatiškai įtraukti tie gyventojai, kurie 2019 m. atsisakė kaupimo. Iki birželio 30 d. neatsisakę dalyvauti pensijų kaupime, jie automatiškai pradės kaupti antroje pakopoje nuo 2022 m. liepos 1 d.

Kai žmogus sulaukia 40 metų, jis daugiau į kaupimą nebeįtraukiamas.

Pavyzdžiu nurodo Jungtinę Karalystę

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM) Alfa.lt paaiškino, kad pakartotinis asmenų, atsisakiusių dalyvauti pensijų kaupime, įtraukimas į pensijų kaupimo schemas yra įprasta Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (EBPO) šalių, turinčių įtraukimo į pensijų kaupimą schemas, praktika.

„Pavyzdžiui, Jungtinėje Karalystėje, darbdaviai privalo įtraukti į pensijų kaupimą visus darbuotojus, kurie yra vyresni nei 22 metai ir yra dar nesukakę nustatyto pensinio amžiaus. Jei per mėnesį nuo įtraukimo į pensijų schemą darbuotojas neatsisako joje dalyvauti, jis lieka kaupti darbdavio pensijų kaupimo schemoje. Atsisakiusius dalyvauti pensijų kaupime darbuotojus, JK darbdaviai privalo vėl įtraukti į pensijų kaupimą po 3 metų“, – teigė ministerija.

SADM nurodė, jog Konstitucinis Teismas 2020 m. vasario 10 d. nutarimu yra pripažinęs, kad nustatytas įtraukimo į pensijų kaupimą mechanizmas, kai asmuo yra įtraukiamas į pensijų kaupimą ir turi galimybę jo atsisakyti, neprieštarauja Konstitucijai.

Keitė pensijų kaupimą keičiantį įstatymą

Pasak ministerijos, teisinis pagrindas įtraukti susistabdžiusius dalyvavimą pensijų kaupime asmenis yra išdėstytas Pensijų kaupimo įstatymo pakeitime.

Minėtas įstatymo pakeitimo įstatymas priimtas 2018 m. birželio 28 d. Pensijų kaupimo sistemą keičiantys teisės aktai buvo dalis šešių struktūrinių reformų paketo, pateikto tuometės Sauliaus Skvernelio Vyriausybės.

Į Alfa.lt klausimą, ar buvo surengti vieši svarstymai dėl anksčiau atsisakiusių gyventojų automatinio į įtraukimą į pensijų kaupimą, SADM atsakė, kad visi su reformomis susiję teisės aktų projektai buvo paskelbti Seimo kanceliarijos teisės aktų informacinėje sistemoje ir visuomenė galėjo su jais susipažinti bei teikti savo pastabas ir siūlymus.

Visų šešių struktūrinių reformų poveikį Lietuvos makroekonominiams rodikliams įvertino ESTEP komanda: Dr. Klaudijus Maniokas, dr. Aleksej Bakšajev ir Titas Budreika.

Prisidėjo dabartinė finansų ministrė

„Norėtume atkreipti dėmesį į tai, kad Vyriausybė, teikdama pensijų kaupimo sistemą keičiantį įstatymą, siūlė, kad jaunesnių nei 40 metų asmenų įtraukimas į pensijų kaupimą būtų kartojamas tik 3 kartus, t. y. tie, kurie atsisakė dalyvauti pensijų kaupime pagal Vyriausybės siūlymą pakartotinai gautų pranešimus apie įtraukimą dar 3 kartus, tačiau projektą svarstant Seime, buvo pritarta Seimo narės G. Skaistės (dabartinė finansų ministrė Gintarė Skaistė – red.) siūlymui atsisakyti šio apribojimo ir įtraukimą kartoti tol, kol asmuo sukanka 40 metų“, – informavo SADM.

Pagal 2018 m. priimtą įstatymą visi, kurie yra jaunesni nei 40 metų yra įtraukiami į pensijų kaupimą, jei atitinka įstatyme nustatytas sąlygas, o atsisakius dalyvauti, pakartotinis įtraukimas, kaip ir kitose EBPO šalyse, kartojamas po tam tikro laiko.

2019 m. į pensijų kaupimą įtraukti 132 394 žmonės, iš jų 61 073 tapo dalyviais, 59 092 atsisakė tapti kaupimo dalyviais, o likę savarankiškai sudarė pensijų kaupimo sutartis.

Kiek iš šių žmonių bus pakartotinai įtraukti kol kas nėra žinoma, kadangi į pensijų kaupimą pakartotinai bus įtraukiami tie žmonės, kuriems sausio 2 d. bus mažiau nei 40 metų ir kurie tą dieną dirbs pagal darbo sutartį, vykdys individualią veiklą ir t.t.

Pasak SADM, sausio 2 d. bus tikrinami aktualūs duomenys ir pagal juos formuojami sąrašai. Pranešimus apie įtraukimą žmonės gaus sausio 11 d.

Kokio dydžio įmokas reikės mokėti?

Papildomo pensijų kaupimo įmokos dydžius galima pasirinkti: kaupti maksimaliai arba palaipsniui. Priklausomai nuo pasirinkto tarifo, kaupiančiuosius papildomai skatina valstybė.

Pasirinkus kaupti palaipsniui, 2022 m. šis įmokos dydis sudarys 2,7 proc. nuo kaupiančiojo pajamų, nuo kurių skaičiuojamos socialinio draudimo įmokos ir 1,2 proc. nuo vidutinio šalies darbo užmokesčio (VDU), kuriuos į pensijų fondą papildomai perves valstybė.

Taigi, jei žmogus uždirba 1000 eurų „ant popieriaus“, kitais metais pasirinkus kintamąjį tarifą kas mėnesį kaupimui bus pervedama 27 eurai nuo jo atlyginimo ir 17,28 eurų valstybės paskatos.

Pasirinkus 3 proc. tarifą valstybė papildomai perveda į pensijų fondus 1,5 proc. nuo VDU. Jei žmogaus atlyginimas 1000 eurų „ant popieriaus“, kiekvieną mėnesį į pensijų fondą keliaus 30 eurų nuo jo atlyginimo ir 21,59 eurų dydžio valstybės įmoka.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder