Aitana Bonmati

„Auksinė mergaitė“ šluoja visus prizus: auksu virsta viskas, prie ko ji prisiliečia

(1)

Galima ginčytis, kas šiuo metu yra geriausias pasaulio futbolininkas, nes oficialaus laureato Lionelio Mesio (Lionel Messi) karjeros saulelė jau leidžiasi. Ginčų dėl to, kas yra geriausia pasaulio futbolininkė, neturėtų kilti.

Praėjusiais metais atrodė, kad auksu virsta viskas, prie ko prisiliečia 26-ąjį gimtadienį vakar šventusi katalonė Aitana Bonmati.

Ispanijos rinktinę saugė atvedė ant aukščiausio pasaulio čempionato pakylos laiptelio, su „Barcelona" ji triumfavo Čempionių lygoje.

Puikius metus vainikavo pergalė FIFA surengtuose geriausios futbolininkės rinkimuose.

Turbūt neveltui komplimentus A.Bonmati žeria tokios vyrų futbolo legendos kaip Chosepas Gvardiola (Josep Guardiola) ir Chavis (Xavi).

Geriausia visur

Maždaug prieš du dešimtmečius Lietuvoje buvo populiarus apibūdinimas „auksinis berniukas".

Taip buvo vadinamas Šarūnas Jasikevičius, krepšinyje rinkęs į savo kolekciją vieną prizą po kito. Šiuo metu savo „auksinę mergaitę" turi moterų futbolas.

Vienintelis svarbus titulas, kurio pernai neiškovojo A.Bonmati, yra Ispanijos Karalienės taurė. Visa kita atsidūrė gležnos 161 cm ūgio merginos trofėjų lentynoje.

Pasaulio čempionato auksas, Ispanijos čempionato auksas, Ispanijos Supertaurė, Čempionių lygos taurė - toks yra A.Bonmati laimėjimų sąrašas 2024-aisiais.

Trofėjus lydėjo asmeninis pripažinimas.

Katalonė išrinkta naudingiausia pasaulio čempionato ir Čempionių lygos finalo futbolininke.

Spalį A.Bonmati buvo išrinkta geriausia pasaulio žaidėja pagal „France Football" versiją ir gavo „Aukso kamuolį".

Praėjusį pirmadienį ji pripažinta geriausia ir FIFA rinkimuose.

Dvejus svarbiausius rinkimus lamėjo ir L.Mesis, tačiau, kaip jau skelbėme, FIFA rinkimuose jo pergalė kabojo ant plauko.

Argentinietis surinko tiek pat taškų, kiek ir norvegas Erlingas Holandas (Erling Haaland), bet užėmė pirmąją vietą dėl to, kad jam daugiau balsų skyrė rinktinių kapitonai.

A.Bonmati pergalė FIFA rinkimuose buvo užtikrinta, ji surinko 52 taškus. Antra su 40 taškų liko kolumbietė Linda Kaisedo (Linda Caicedo), trečia - 36 taškus surinkusi ispanė Dženifer Ermoso (Jennifer Hermoso).

Beje, prieš metus A.Bonmati dar nebuvo tarp rimčiausių pretendenčių tapti geriausia pasaulio futbolininke pagal FIFA versiją.

Pernai rinkimuose ji užėmė penktąją vietą.

Organizatorių nuotr.

Treniruotės su berniukais

Iš kur gi atsirado „auksinė mergina"? Iš Katalonijos. Ji gimė 1998 m. sausio 18 d. Vilanovos i la Geltru mieste netoli Barselonos.

Abu tėvai yra katalonų kalbos ir literatūros mokytojai, tėvas Visentas priklausė Katalonijos nepriklausomybės siekiančiai partijai.

Taigi, vadinti A.Bonmati ispane būtų nevisai teisinga. Be 59 rungtynių Ispanijos nacionalinėje komandoje, Aitana yra sužaidusi ir porą mačų Katalonijos rinktinėje.

Įdomu, kad Bonmati yra Aitanos motinos pavardė. Ispanijoje tradiciškai naudojamos dvi pavardės, bet svarbiausia - vyro. Futbolininkės mama Rosa nutarė nepaisyti tradicijos, o vyras ją palaikė.

Vaikystėje A.Bonmati pažaidė krepšinį, bet būdama septynerių nusprendė, kad jai labiau patinka futbolas.

Aitana treniravosi „CD Ribes" klube, kuriame buvo 400 berniukų ir tik viena mergaitė. Akivaizdu - teko treniruotis su berniukais.

„Aikštėje ji buvo kaip cunamis, gamtos stichija.

Ji turėjo kai ką, ko neturėjo berniukai - užsispyrimą siekti vis daugiau ir daugiau", - interviu BBC yra sakęs pirmasis A.Bonmati treneris Oskaras Gamesas (Oscar Gamez).

Treneris teigia, kad mažosios auklėtinės niekada nereikėjo ginti: „Žinome, kokie gali būti berniukai. Aitaną diskriminuodavo kaip vienintelę mergaitę, bet man niekada neteko įsikišti.

Aitana pati turėjo ypač stiprų charakterį ir niekam neleisdavo savęs skriausti."

A.Bonmati nuo vaikystės buvo „Barcelona" gerbėja ir sulaukusi 13-os gavo šansą įsilieti į šį klubą.

Kad Aitana galėtų lankyti mergaičių sekcijos treniruotes, automobilio nevairuojantis tėvas su ja dvi valandas riedėdavo visuomeniniu transportu.

A.Bonmati korifėjai buvo „Barsos" saugai Chavis ir Andresas Injesta (Andres Iniesta), ji ir pati žaidžia aikštės viduryje.

Ištikima „Barsai"

Pagrindinėje „Barcelona" komandoje A.Bonmati debiutavo 18-os ir iškart pasižymėjo rezultatyviu perdavimu Karalienės taurės ketvirtfinalio rungtynėse. 2016 m. ji buvo atsarginė, o per kitus du sezonus vis dažniau beldėsi į starto sudėtį.

Beje, 2017-2018 m. sezone vienintelį savo įvartį Čempionių lygoje A.Bonmati pelnė mače su Šiaulių „Gintra". Tai buvo šešioliktfinalio rungtynės.

Tvirta starto sudėties nare Aitana tapo 2018-2019 m. sezone. Starto sudėtyje ji pasirodė ir Čempionių lygos finale, kurį „Barcelona" pasiekė pirmą kartą.

Tiesa, kova dėl taurės „Lyon" komandai pralaimėta skaudžiai - 1-4.

Po dviejų metų pavyko laimėti ir finalą, kuriame „Barsa" 4:0 sutaršė Londono klubą „Chelsea". A.Bonmati įmušė vieną iš įvarčių ir buvo pripažinta naudingiausia finalo futbolininke.

Po triumfo Čempionų lygoje saugė sulaukė daug susidomėjimo iš Anglijos, Prancūzijos bei Vokietijos klubų.

Sklandė gandai, kad „Lyon" siūlo keturis kartus padidinti žaidėjos atlyginimą ir sumokėti „Barsai" 500 tūkst. eurų.

Jei sandėris būtų įvykęs, moterų futbolo perėjimų rekordas būtų viršytas dvigubai, tačiau to nenorėjo nei „Barsa", nei A.Bonmati.

Visgi Aitana nebuvo pati didžiausia Barselonos moterų ekipos žvaigždė. Šis statusas priklausė Aleksijai Putejas (Alexia Putellas), kuri FIFA rinkimuose buvo pripažinta geriausia 2021 ir 2022 m. pasaulio futbolininke.

2022 m. A.Putejas patyrė sunkią kelio traumą ir tada pats svarbiausias vaidmuo komandoje atiteko A.Bonmati.

Kaip jau rašėme, 2023-iaisiais Aitana laimėjo beveik viską. Birželį Čempionių lygos finale Eindhovene „Barcelona" 3:2 palaužė „Wolfsburg" futbolininkes.

Rugpjūtį pasaulio čempionato finale Sidnėjuje ispanės 1:0 įveikė angles. A.Bonmati pasaulio pirmenybėse pasižymėjo trim įvarčiais.

Organizatorių nuotr.

Pagerbta legendų

Kadaise Aitana žavėjosi „Barsos" legendomis, dabar tos legendos žavisi ja. „Man labai patinka A.Bonmati žaidimo stilius.

Ji yra tarsi moterų futbolo A.Injesta", - sakė buvęs „Barsos" treneris Chosepas Gvardiola (Josep Guardiola), šiemet su „Manchester City" laimėjęs Čempionų lygą.

„Man garbė, kad Ch.Gvardiola lygina mane su geriausia pasaulio žaidėja", - atsiliepė A.Injesta.

O Chavis, panašu, norėtų, kad A.Bonmati būtų lyginama su juo. „Aitanos žaidimas mane žavi, verčia pakilti nuo kėdės.

Ji primena mane, nes vienodai suprantame futbolą. Futbole visada svarbiausia naudotis smegenimis.

Jei talentas kovoja su fizinėmis savybėmis, visada laimi talentas", - svarstė legendinis saugas, dabar treniruojantis „Barcelona" vyrų komandą.

Pati A.Bonmati tikisi, kad puikūs 2023-ieji - tik pradžia. „Visada sakiau, kad labiausiai išsiskiriu savo ambicijomis, noru tobulėti, nepasiduoti ir siekti vis daugiau.

Juolab, esu dar gan jauna. Noriu kiekvienais metais žaisti vis geriau", - sakė FIFA laureatė.

Mergina, kuriai ką tik suėjo 26-eri, tikrai gali tikėtis, kad jos geriausi karjeros metai - dar priešakyje.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder