Bene dešimt metų Dubajuje reziduojanti moteris dirba technologijų kompanijoje, įsikūrusioje didžiuliais naftos ištekliais garsėjančioje Saudo Arabijoje ir į darbą kiekvieną savaitę skraido lėktuvu. Įsitvirtinti ten nebuvo lengva.
Prieš tai sukūrusi mobiliąją programėlę audiogidą bei įkvėpta aplankiusios sėkmės, moteris vėliau savo sukurtoje tinklalaidėje kalbino sėkmingiausius Artimųjų Rytų verslo magnatus. Būtent vienas jų ir pakvietė Simoną prisijungti prie jo komandos Saudo Arabijoje. Moteris prisipažįsta ilgai nedvejojusi ir į šią šalį pasiryžusi vykti nebe pirmąjį kartą.
„Pirmąjį kartą Saudo Arabijoje apsilankiau prieš penkerius ar šešerius metus. Tai buvo pirmieji metai, kai ši šalis pradėjo darytis atviresnė moterims. Kadangi mes važiavome ieškoti partnerių vienam dideliam projektui, supratau, kad viena negalėsiu pristatyti projekto, pasiėmiau su savimi kolegą arabą. Nuvažiavus į susitikimą, mano kolegai partneriai uždavė daug klausimų, o kolega tada pasakė, kad tai mano projektas.
Prieš šešerius metus tai sukėlė nustebimą, nes ten buvo nedaug dirbančių moterų. Būdavo net tokių absurdiškų situacijų, kai moterys negalėdavo keliauti į darbo keliones, nes pastatuose nebūdavo moterims pritaikytų tualetų“, – atviravo Simona.
Po šešerių metų Saudo Arabija Simoną nustebino kardinaliais pokyčiais – jei dar visai neseniai šalyje moterys neturėjo jokių teisių – negalėjo vairuoti ar net sėdėti prie to paties stalo su vyrais, šiandien jos jau užima aukštas pareigas vyriausybėje, lankosi naujai įrengtuose vietos teatruose ir pasaulinio lygio koncertuose.
Tačiau nepaisant moterų teisių suklestėjimo, verslo pasaulyje vis dar egzistuoja akivaizdūs kultūriniai skirtumai.
„Vakarų kultūroje yra įprasta susipažįstant su naujais žmonėmis labai drąsiai tiesti ranką, tai teko šio įpročio atsisakyti, nes vis dar yra žmonių, kurie su priešingos lyties atstovais nenori turėti kūno kontakto ir rankos paspaudimas sveikinantis jiems nėra priimtinas. Kai pirmąjį kartą likau stovėti su ištiesta ranka, pasijutau keistai, o aplinkiniai savo mimika parodė, kad tiesiog nori parodyti man, kur mano vieta“, ؘ– patyrimais dalijosi Simona.
Žirgų sportas Simonai tapo ir puikia neformalių pažinčių su įtakingais verslininkais užmezgimo priemone. Pavyzdžiui, kartą pasibaigus jodinėjimo treniruotei, prie vieno stalo ji sėdėjo net su Dubajaus vadovu – šeichu Mohammedu bin Rashidu Al Maktoumu.
„Dubajaus šeichas buvo apsirengęs savo kasdieninę aprangą. Taip apsirengusį jį matyti buvo keista ir netikėta. Kai supratau, kad tai yra šalies galva, buvo labai smagu matyti, kaip jisai šiltai ir draugiškai bendravo. Kadangi prieš kelias dienas buvo žirgų lenktynės, paklausė, kaip mums sekasi. Jis žinojo visų žmonių vardus, kurie dalyvavo tose lenktynėse. Pamatyti tokią šiltą ir neoficialią šalies miesto vadovo pusę buvo smagu“, – pasakojo Simona.
Inovacijų ekspertė Simona pasakojo apie prabangų gyvenimą Dubajuje ir pažintis su garsiausiais arabų pasaulio elito atstovais – laidoje „Bus visko“ per LNK.
Rašyti komentarą