Taivaniečių atstovybės vadovė: esame čia, kad surastume tinkamus partnerius

(3)

Nuo šių metų sausio mėnesio pradžios Taivaniečių atstovybei vadovauja Constance H. Wang. Nors svarbiausia Taivano ekonomikos sritis yra naująja nafta vadinamų puslaidininkių lustų gamyba, tačiau diplomatė pateikia sėkmingų Lietuvos ir Taivano bendradarbiavimo transporto, mokslo, kultūros ir kitų sričių pavyzdžių bei kalba apie jų plėtrą ateityje. Taip pat akcentuoja mūsų valstybių paramą Ukrainai kovoje su agresore Rusija.

C. H. Wang liepą lankydamasi Klaipėdoje ir Palangoje, kartu su Taivaniečių atstovybės komanda viešėjo ir „Vakarų ekspreso“ redakcijoje bei papasakojo savo vizito Vakarų Lietuvoje tikslus.

Koks buvo jūsų karjeros kelias prieš atvykstant į Lietuvą?

Šiemet atvykau sausio mėnesį ir esu antra atstovė čia nuo tada, kai įkūrėme Taivano atstovybę Vilniuje.

Anksčiau ėjau pareigas Vašingtone, Kolumbijos apygardoje, Otavoje, Kanadoje, taip pat trejus metus dirbau generaline konsule Australijoje, Sidnėjuje. Mūsų karjera - šešerius metus praleidome užsienyje, o po to trejus - namuose.

Prieš atvykdama čia dirbau Taivano Užsienio reikalų ministerijoje.

Koks jūsų vizito Klaipėdoje tikslas?

Mano pareiga yra kurti ryšius su įvairiais sektoriais ir išsiaiškinti galimybes skatinti dvišalius santykius, siekiant gilinti bendradarbiavimą. Dėl didelio darbo krūvio Vilniuje šiek tiek užtruko, kol atvykau į Klaipėdą. Dėl to tenka apgailestauti.

Buvome Palangoje. Apsilankėme Klaipėdos universitete. Taip pat lankėmės Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcijoje.

Susitikome su Taivano jūrų transporto kompanijos „Yang Ming“, kuri Klaipėdos uoste dirba jau daugiau nei 10 metų, atstovais Klaipėdoje. Lankėmės konteinerių terminale.

„Yang Ming“ yra viena sėkmingiausių jūrų verslo įmonių Taivane. Klaipėdoje ji yra tarp penkių didžiausių krovinių pervežimo linijų.

Jų vadovas paminėjo, kad yra labai patenkintas darbu Klaipėdoje ir uosto terminalų galimybėmis. Klaipėda yra regioninis „Yang Ming“ centras (HUB).

Dar viena sėkmingai Klaipėdos uoste dirbanti Taivano kompanija - „Evergreen“. Abi yra labai sėkmingos kompanijos.

Žiūrime į Klaipėdos uostą ne vien tik kaip į Lietuvos vartus. Tai viso regiono strateginis uostas.

Įmonės mato galimybes plėtoti verslą į rytus ir šiaurės kryptimis.

Klaipėdos uostas prarado didelę dalį krovinių dėl karo, tarptautinių santykių. Ar bendradarbiavimas su Taivano įmonėmis gali kompensuoti šiuos praradimus?

Tai buvo tas klausimas, kurį aš uždaviau lankydamasi Klaipėdoje, Uosto direkcijoje. Gavau atsakymą, kad didelė dalis krovinių srauto gali būti pakeista naujais kroviniais. Tam yra labai didelės galimybės.

Uosto direkcija suorganizavo ekskursiją pasižvalgyti po Klaipėdos uostą. Susipažinome su perspektyviu pietinio uosto plėtros projektu.

Suprantame, kad tai ilgalaikis uosto plėtros projektas. Ir mes esame čia, kad išsiaiškintumėme mūsų atstovybės galimybes rasti tinkamus partnerius Taivanui ir Klaipėdos uostui. Tai galėtų tapti abiem pusėm naudinga verslo galimybe.

Kaip bendrai vertinate Lietuvos ir Taivano bendradarbiavimą nuo 2021 metų, kai atidaryta Taivaniečių atstovybė Lietuvoje?

Mes padarėme labai didelę pažangą. Vienas svarbiausių pavyzdžių - bendradarbiavimas su „Teltonika“ puslaidininkių pramonėje. Mes labai didžiuojamės, kad šis projektas vyksta labai gerai ir sparčiai. Planuojama pabaiga 2027 metais.

Taip pat matome, kokia pažangi yra Lietuvos lazerių pramonė. Taivane taip pat yra labai stiprus šis sektorius, bet ne toks kaip Lietuvoje, mes dar atsiliekame. Todėl planuojame Taivane įsteigti bendrą centrą su Lietuvos įmonėmis.

Sėkmingai Lietuvoje veikia Taivano Vidurio ir Rytų Europos investicijų fondas bei Centrinės ir Europos kredito fondas.

Kaip tik neseniai buvo paskelbta apie kol kas didžiausią investiciją į Lietuvos fintech įmonę „TransferGo“. „Taiwania Capital“ valdomas Vidurio ir Rytų Europos investicijų fondas investavo 10 mln. JAV dolerių. Tai demonstruoja mūsų pasitikėjimą Taivano ir Lietuvos ekonominiu bendradarbiavimu.

Norėčiau pasidalinti saulės modulius ir akumuliatorius gaminančios Lietuvos įmonės „Solitek“ istorija. Įmonė nukentėjo nuo pigios Kinijos produkcijos.

Mūsų fondas jiems suteikė kreditą, o kai atėjo laikas pradėti grąžinti, mokėjimai buvo atidėti. Taip „Solitek“ įveikė sunkumus ir dabar plečia savo veiklą Italijoje.

Yra ir daugiau sėkmingų bendradarbiavimo pavyzdžių. Viskas klostosi tikrai gerai. Vis labiau pažįstame vieni kitus ir ugdome abipusį pasitikėjimą. Šį partnerystė truks labai ilgai. Matau, kad jau dabar skiname apčiuopiamus bendradarbiavimo vaisius.

Taivanas siekia pritraukti ir studentus. Turite specialias programas. Ar jos populiarios tarp Lietuvos jaunimo, gal sudominote studentus ir iš Klaipėdos?

Taip, apie tai kalbėjome susitikę su Klaipėdos universiteto prorektoriumi Benediktu Petrausku. Puslaidininkių stipendijų programoje turėjome keletą studentų iš Klaipėdos universiteto. Daugiau tikimės pritraukti ir ateityje.

Suprantame, kad programos parengtos taip, kad tenka ilgiau būti Taivane. Tačiau studentai dažnai turi darbą ir negali išvyktį ilgam. Todėl siūlome ir trumpas programas, trunkančias nuo 2 savaičių. Studentams yra skiriamos ir įvairios stipendijos.

Turime Taivano stipendiją, skirtą ir mokslinimas tyrimams jau baigusiems doktorantūrą. Siūlome daug įvairių galimybių.

Daugiausia bendradarbiaujame su Vilniaus universitetu, tačiau turime didelių planų ir su Klaipėdos universitetu.

Klaipėda yra labai ypatinga vieta mano širdyje, todėl ji tikrai nebus pamiršta. Aplinkos ministras Simonas Gentvilas buvo vienas iš draugų, kurį aš pirmiausia susiradau, kai pirmą kartą atvykau į Lietuvą.

Klaipėda yra labai ypatinga vieta mano širdyje, todėl ji tikrai nebus pamiršta.

Kokių dar yra sričių, kuriose matote Lietuvos ir Taivano bendradarbiavimo galimybes?

Kaip jau minėjau, mes orientuojamės į puslaidininkių, lazerių technologijas, taip pat matome potencialą biotechnologijoje.

Atskirai norėčiau atkreipti dėmesį į dirbtinio intelekto (DI) technologijas. Taivano naujasis prezidentas Lai Ching-te, kuris buvo inauguruotas gegužės 20 d., kalba apie tai, kad DI technologijos priskiriamos prie tų, kuriomis galima dalintis ir plėtoti tik su patikimais partneriais. O Lietuva, žinoma, yra mūsų patikimas partneris.

Be verslo ryšių svarbus ir kultūrinis bendradarbiavimas.

Neabejotinai, jei turėsime daugiau kultūrinių ir žmonių mainų, tai sukurs dar tvirtesnį pagrindą mūsų šalių santykių plėtrai. Būtent dėl to lankėmės ir Palangoje. Tai labai gražus miestas, kuris turi daug galimybių kultūriniams ryšiams. Galbūt dėl ​​​to turėtume pabandyti vykdyti daugiau mainų ateityje.

Taip pat įgyvendiname programą „Taivanas 2+2“. Kviečiame du fotografus apsilankyti Taivane dvi savaites. Vienas jų buvo žinomas fotografas Marius Jovaiša. Jo Taivane darytų fotografijų paroda rugsėjo 9-29 d. turėtų būti eksponuojama Klaipėdos „Akropolyje“.

Norime ateityje plėtoti draugystę tarp atskirų mūsų šalių miestų. Tikrai tęsime įvairias bendradarbiavimo programas, tokias kaip „Išmanaus miesto dirbtuvės“ ar „Žaliosios energijos dirbtuvės“ ir pan. Norime, kad dar daugiau žmonių iš Lietuvos galėtų prisijungti.

Taip pat norėčiau pasidalinti su jumis informacija apie pagalbą, kurią su Lietuva teikiame Ukrainai. Praėjusiais metais tam skyrėme 5 mln. JAV dolerių.

Bendradarbiaujant su Lietuvos Centrine projektų valdymo agentūra, kiekvieną mėnesį aptariame, kokį projektą galime įgyvendinti Ukrainoje. Džiaugiamės, kad praėjusiais metais pavyko atstatyti vaikų darželį Irpinės srityje. Taip pat mokyklą, kurioje mokosi 700 mokinių Borodiankoje. Baigėme statyti modernią slėptuvę Bučoje.

Antrus metus iš eilės naujiems projektas Ukrainoje planuojame skirti dar 5 mln. JAV dolerių.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder