Vienintelis ir nepakartojamas: kaip Donaldas Trumpas tapo žinomu Amerikos politikos veikėju

(4)

Donaldas Trumpas yra ne tik prezidentas. Jis - neoficialus lyderis, konservatorių (trumpizmo) judėjimo kūrėjas, taip ir neatsigavęs po praėjusį dešimtmetį JAV ištikusio futuro šoko. Tai jau trečiosios Donaldo Trumpo prezidentinės varžybos, ir daugelis politikų jau būtų pasidavę - kaip tai padarė Joe Bidenas po nesėkmės debatuose.

Tačiau buvęs prezidentas nebijojo ir desperatiškai laikosi įsikibęs valdžios. Akivaizdu, kad tokio užsispyrimo priežastis yra jo praeitis, kuri išmokė jį nepasiduoti ir atkakliai siekti tikslo. 

Tačiau nereikėtų tame girdėti vien teigiamų konotacijų. 

Donaldas Trumpas nėra tik „kovotojas“, iškėlęs kumštį į viršų su nuotrauka po pasikėsinimo jį nužudyti. Jis yra verslo ir politikos Makiavelis.

Šeimos albumas

Svarbią vietą Donaldo Trumpo biografijoje užima jo šeima. 

D. Trumpo protėviai negimė su sidabriniu šaukšteliu burnoje; visi jie yra pirmos ir antros kartos migrantai, patyrę skurdą, sunkumus ir net persekiojimą.

Tuampų dinastija yra neįprasta Amerikos prezidento institucijai. Iš dešimties pastarųjų valstybės vadovų tik dviejų - 45-ojo prezidento D. Trumpo ir 44-ojo prezidento Baracko Obamos - bent vienas iš tėvų gimė ne Jungtinėse Valstijose. 

Pažymėtina, kad viceprezidentė Kamala Harris, D. Trumpo varžovė, taip pat yra pirmos kartos amerikietė, o abu jos tėvai yra imigrantai, todėl jos padėtis yra dar unikalesnė.

Buvęs prezidentas iš tėvo pusės yra vokietis, o iš motinos pusės - škotas. 

Nė vienas iš jo senelių negimė Jungtinėse Valstijose, anglų kalba nebuvo jų gimtoji. 

Ilgus dešimtmečius D. Trumpo šeima mieliau nutylėdavo apie savo vokiškus protėvius, naudodama gudrybę, kad jo senelis į Jungtines Valstijas atvyko iš Skandinavijos. 

Kaip kartą interviu laikraščiui „The New York Times“ prisipažino istorikas ir šeimos narys Johnas Walteris, Donaldas Trumpas mieliau neatskleidė savo vokiškos kilmės tėvo, nekilnojamojo turto brokerio Fredo Trumpo, prašymu, kad nesuerzintų žydų draugų ir klientų.

D. Trumpo senelis Friedrichas į Jungtines Valstijas atvyko 1885 metais. 

Šešiolikmetis vokiečių kirpėjas bėgo nuo privalomosios karinės tarnybos, nes buvo ligotas, nesugyvenamas paauglys, kuris bijojo šaukimo į kariuomenę pasekmių. 

Nors toks pabėgimas nebuvo visiškai legalus, Amerikos pasieniečiams tai mažai rūpėjo. 

Tais laikais vokiečiai buvo laukiami. Nepraėjus nė dviem savaitėms jis jau buvo Niujorke, kur susikrovė nedidelį turtą ir pradėjo nekilnojamojo turto vystytojų dinastiją, kurios vienam iš narių buvo lemta tapti Amerikos prezidentu.

Vėliau Trumpo senelis vedė merginą, vardu Elizabeth, kilusią iš jo gimtojo miesto. 

Trampo tėvas buvo vidurinysis vaikas jų šeimoje, gimęs 1905 metais. Jis nebekalbėjo vokiškai ir buvo tipiškas amerikietis, tačiau paveldėjo vokišką taupumo bruožą: kai visų verslas žlugo, Fredas Trumpas sugebėjo išsaugoti savo turtą ir toliau klestėjo. 

Tėvas jam paliko palikimą, kurio vertė šiandieniniu ekvivalentu siekė 510 tūkst. dolerių. Pasivadinę „Elizabeth Trump & Son“, Fredas Trumpas ir jo motina Elizabeth po Fredo Trumpo mirties projektą pavertė klestinčiu vidutinio dydžio verslu.

Donaldo Trumpo motina Mary Ann MacLeod buvo kilusi iš Škotijos Išorinių Hebridų salų, kur gyventojai kalbėjo galų kalba. 

Ji buvo viena iš dešimties žvejo vaikų, gyveno kukliame pilkame žvirgždėtuose namuose, „apsuptuose... žmogiško skurdo ir neapsakomo purvo“. 

Donaldas iš motinos paveldėjo savitą tarimo manierą, t. y. sustingusią kalbą, kurią taip mėgsta parodijuoti JAV komikai.

Donaldo Trumpo tėvai susipažino praėjusio amžiaus trečiojo dešimtmečio viduryje. 

Vieną dieną jaunasis Fredas Trumpas nuėjo į vakarėlį, „apsirengęs gražiu kostiumu ir pasipuošęs firminiais ūsais“, rašoma knygoje „Trump Revealed“. 

Mary Ann McLeod kažkokiu stebuklingu būdu atsidūrė tame pačiame vakarėlyje. 

Tuo metu ji tenkinosi tarnaitės atlyginimu ir galvojo grįžti į gimtąją šalį, nes amerikietiška svajonė jai netiko. 

Tačiau viskas pasikeitė: „tarp tarnaitės ir magnato įsižiebė kibirkštis“. 

Tą vakarą grįžęs į motinos namus Trampo tėvas iš karto pranešė, kad sutiko moterį, kurią ketino tuoj pat vesti. 

Pelenė tapo princese ir gyveno visai kitokį gyvenimą su kailiniais, papuošalais ir 50 pėdų jachtomis. 1942 m. ji tapo JAV piliete ir tik retkarčiais grįždavo į Škotiją. Donaldui J. Trumpui priklauso keletas brangių nekilnojamojo turto objektų jo motinos tėvynėje.

Donaldas Trumpas yra ketvirtas vaikas neramaus temperamento šeimoje, todėl būdamas 13 metų jis buvo išsiųstas į karo akademiją mokytis disciplinos. 

Ten, gavęs kapitono laipsnį, jis prižiūrėjo kadetus ir reikalavo griežtai laikytis taisyklių.

Laikraščiui „Washington Post“ pavyko pasikalbėti su kadetais, kurie gerai pažinojo jaunąjį Trumpą.

 Remiantis jų liudijimais, net ir akademijoje, kurioje kadetams buvo keliami griežti reikalavimai, Trumpas sugebėjo žaisti pagal savo taisykles. 

Bendrakursiai skundėsi, kad jis mėgo duoti pravardes, iškelti jiems testus, užsiiminėjo „patyčiomis“ ir „visada siekė bet kokia kaina būti Nr. 1“.

1968 m. D. Trumpas baigė Pensilvanijos universiteto Whartono finansų ir prekybos mokyklą, įgydamas ekonomikos bakalauro laipsnį. 

Į šią aukštąją mokyklą jis perėjo po dvejų metų, praleistų Fordhamo universitete Niujorke - perėjimo priežastys nežinomos. Istorikai vis dar spėlioja, ar buvęs prezidentas uoliai mokėsi abiejuose universitetuose.

 Jo kurso draugai „beveik“ neprisimena Trumpo - biografas Jerome'as Tuccille'as išsiaiškino, kad Trumpas anaiptol nebuvo puikus studentas ir „daug laiko skyrė pašalinei verslo veiklai“.

Įsidėmėtina, kad autorius tai sužinojo visai atsitiktinai - rašydamas knygą jis elektroniniu paštu tiesiogiai bendravo su Donaldu Trumpu, tuomet prisistatančiu publicistu Džonu Baronu. 

Tokį jaunojo Trumpo elgesį autorius pavadino „dviveidišku“.

Gwenda Blair, kita buvusio prezidento bibliografė, 2001 m. teigė: priimant D. Trumpą į universitetą svarbų vaidmenį suvaidino šeimos ryšiai, o ne jo unikalūs gebėjimai. 

Jis buvo priimtas į Whartoną konkrečiu „draugiško“ priėmimo pareigūno prašymu, o tas pareigūnas buvo D. Trumpo vyresniojo brolio Fredžio pažįstamas.

Beje, būtent dėl vyresniojo brolio atsisakymo paveldėti Trumpo imperiją Donaldas tapo pirmuoju pretendentu į jo įpėdinius. 

Fredas nusprendė tapti pilotu. 

Būdamas 43 metų jis mirė nuo alkoholizmo padarinių. Šią mirtį Donaldas Trumpas išgyveno sunkiai. Ši netektis, pasak D. Trumpo prisipažinimo, privertė jį visam likusiam gyvenimui mesti gerti ir rūkyti.

Imperijos iškilimas

Remiantis D. Trumpo prisiminimais, su kūrėjo virtuve jis susipažino prieš pat tapdamas visateisiu tėvo komandos nariu. 

Pastarasis paskolino sūnui „nedidelę“ 1 mln. dolerių paskolą, kad šis išbandytų savo plunksną. 

Vėliau D. Trumpas padėjo tėvui valdyti įspūdingą įmonės investicinį portfelį, kurį sudarė nekilnojamojo turto projektai įvairiuose Niujorko rajonuose. 

Tėvas ir sūnus Trumpai penkerius metus dalijosi firmos Bruklino biuru. „Tėvas buvo mano mentorius, iš jo išmokau labai daug informacijos apie visus statybų pramonės aspektus“, - prisiminė tą laiką Donaldas Trumpas. 

Taip pat ir Fredas C. Trumpas dažnai gyrė savo sūnų: „Kai kuriuos geriausius sandorius sudarė mano sūnus Donaldas.... 

Atrodo, kad viskas, prie ko jis prisiliečia, virsta auksu“.

D. Trumpas nepradėjo nuo nulio. Jis užaugo stebėdamas savo tėvo verslą, kurio vertė prieš jam išeinant į pensiją siekė 40 mln. dolerių. 1971 m. jis perėmė tėvo įmonės kontrolę. 

Įmonė buvo pervadinta į „Trump Organisation“. Donaldo Trumpo entuziazmas pradėjo statybų revoliuciją, teigiama Jerome'o Tuccille'o knygoje. 

Jaunojo verslininko metodai padėjo atgaivinti Niujorką po 1974 m. energetikos krizės, kurią sukėlė JAV vyriausybės trintis su Saudo Arabija.

D. Trumpui pavyko pasirodyti kaip talentingam verslininkui ir padauginti savo senelio ir prosenelio turtus, sukūrus vieną garsiausių Amerikos imperijų nuo Las Vegaso iki Niujorko su prabangiais viešbučiais ir brangiais kazino. 

Žurnalas „Forbes“ apskaičiavo, kad 2024 m. pradžioje jo turtas sieks 7,5 mlrd. dolerių.

Tačiau ne visos jo verslo įmonės buvo pelningos. 

1991 m., 1992 m., 2004 m. ir 2009 m. Donaldui Trumpui priklausiusioms bendrovėms ir nekilnojamojo turto objektams buvo paskelbtas 11 skyriaus bankrotas. 

Kurį laiką D. Trumpui teko susiveržti diržus ir atsisakyti jachtų bei brangių rezidencijų. 

„Pasinaudojau šios šalies įstatymais, kad sumažinčiau skolas. Žinote, tai kaip „Mokinys“. Tai nieko asmeniško. Tai tik verslas“, - aiškino D. Trumpas interviu televizijos ABC laidai ‚George Stephanopoulos‘.

Nors įmonių Amerikoje bankroto paskelbimas nėra naujiena, vidutiniam rinkėjui tai gali atrodyti kaip itin nerimą keliantis signalas. 

Taigi, jei norite supykdyti Donaldą Trumpą, kaltę suverskite bankrotams, juokavo televizijos kanalas, komentuodamas interviu su D. Trumpu. 

Būtent taip per praėjusius ABC debatus pasielgė Kamala Harris. Ir buvęs prezidentas užkibo ant masalo, blevyzgodamas apkaltino demokratę, kad ji ir jos „tėtis marksistas ekonomistas“ nieko neišmano apie tai, kaip veikia tikrasis Amerikos verslas.

Moterų vyras: Trumpas

1964 m. Donaldas Trumpas pasirodė Niujorko karo akademijos metraščio „populiarumo apklausos“ puslapyje kaip moterų numylėtinis. 

Nuotraukoje, kurią Niujorko karo akademija pateikė laikraščiui „Washington Post“, jaunas ir aukštas Trumpas šypsodamasis žvelgia į objektyvą, o šalia jo gražuolė brunetė susižavėjusi žvelgia į jį. 

Dandžio įvaizdis persekiojo jį visą gyvenimą, ir sunku pasakyti, kiek tas populiarumas jam padėjo. Donaldas Trampas mėgavosi gražiausių ir sėkmingiausių moterų dėmesiu. 

Dažnai jam priskiriami romanai tapdavo diskusijų ir net ieškinių, po kurių sekdavo tikri kaltinimai ir baudos, objektu.

D. Trumpas buvo sudaręs tris oficialias santuokas. Nekilnojamojo turto imperijos kūrimo pradžioje jis sėkmingai susituokė su čekų imigrante Ivana Trump (gim. 1949 m.). Pirmą kartą ji buvo ištekėjusi už austro studijų metais, paliko socialistų stovyklą ir atsidūrė Kanadoje.

Kaip ir visos vėlesnės Donaldo Trumpo žmonos, Ivana pasižymėjo išpuoselėta išvaizda. 

Dirbdama modeliu, 1976 m. ji susipažino su verslininku ir po devynių mėnesių pora susituokė. 

Visą santuokinį gyvenimą Ivana išlaikė ištikimos verslo draugės įvaizdį, padėdama kurti ne tik šeimą, bet ir imperiją. Jų santuokoje gimė trys vaikai: Donaldas jaunesnysis, Ivanka ir Erikas. 

Po 15 metų santuoka nutrūko: Ivana sužinojo apie vyro neištikimybę su amerikiečių modeliu, platinine blondine, kaip ir ji pati, Marla Maples. 

Ji 1993 m. tapo antrąja buvusio prezidento žmona, jų santuoka truko šešerius metus, šeima susilaukė dar vieno vaiko - dukters Tiffany.

Kaip viename interviu prisipažino Ivana, sutuoktinio neištikimybė buvo didelis smūgis jos vaikams. 

Dukra Ivanka sunkiai pergyveno gandus apie tėvo romaną, baimindamasi, kad dėl to neteks teisės naudotis jo pavarde.

1998 m. verslininkas susipažino su Melanija Knavs, kuriai buvo lemta tapti pirmąja ponia. Pora savo santykius įteisino 2005 m.

Aistra kaip verslas

Moterys ir verslas yra bene pagrindiniai dalykai, kurie visada įkvėpdavo D. Trumpą. 

Dėl to jis gražias moteris pavertė ir verslu. 1995 m. Donaldas Trumpas įsigijo šou „Mis Visata“ ir dukterines laidas. 

Tuo metu privačiuose pokalbiuose jis šį verslą vadino „sergančiu šuniuku“.
Donaldas Trumpas ir Alicia Machado 1996 m.

DaJis mano, kad šou prarado savo patrauklumą, nes teisėjai ėmė labiau akcentuoti intelektą, o ne grožį. 

„Jie turėjo žmogų, kuris labai didžiavosi tuo, kad daug moterų tapo gydytojomis, o man tai buvo neįdomu“, - su pažįstamais dalijosi D. Trumpas. 

Pirmąja „Mis Visata“, vadovaujant Trumpui, tapo Mis Venesuela Alicia Machado. 

D. Trumpo varžovė dėl prezidento posto per pirmuosius 2016 m. kampanijos debatus Hillary Clinton peikė D. Trumpą dėl jo elgesio su A. Machado. 

Jis vadino ją Mis Kiaulytė dėl jos priaugto svorio ir Mis namų tvarkytoja, nes ji yra lotynų amerikietė, o moterys iš Lotynų Amerikos dažnai tampa tarnaitėmis JAV. 

Buvusios konkurso dalyvės skundėsi, kad D. Trumpas galėjo netikėtai ir be ceremonijų įeiti į jų persirengimo kambarį. 

Nėra žinoma, ar buvęs prezidentas palaikė santykius su konkurso dalyvėmis. 

Privačiuose pokalbiuose jis galėjo pareikšti, kad tokie santykiai galėjo sukelti interesų konfliktą - tuomet galėjo nugalėti emocijos.

 

 

2013 m. „Mis Visata“ atvyko į Rusiją. Būtent šiam laikui jo oponentai priskyrė jo ryšių su Maskva pradžią. Epizodo centre - D. Trumpo santykiai su Rusijos magnatu Arasu Agalarovu. 

Politico teigia, kad verslininkas buvo tiltas į Rusijos prezidentą Vladimirą Putiną. 

Donaldas Trumpas net pasirodė Agalarovo sūnaus Emino muzikiniame vaizdo klipe. 

Siužetinėje linijoje dainininkas skraidė debesyse ir svajojo apie „Mis Visatos“ merginas - tada Donaldas Trumpas jį atleido.

 Dienraštis „Politico“ patikino, kad buvęs prezidentas su tėvu ir sūnumi Agalarovais sudarė didelius nekilnojamojo turto sandorius. Tačiau per Roberto Muellerio specialųjį tyrimą Rusijoje nebuvo rasta jokio stambaus turto.

Nors galbūt ne finansiškai, kelionės į Rusiją paliko rimtą pėdsaką Donaldo Trumpo gyvenime. 

Per 2016 m. prezidento rinkimų kampaniją jis teigė, kad jo supratimą apie Rusiją iš dalies lėmė patirtis, įgyta Maskvoje vedant „Mis Visatos“ konkursą. 

Ten šis renginys tapo „didžiausiu ir ikoniškiausiu grožio konkursu pasaulyje“. Verslininkas atsisakė tiesiogiai atsakyti, ar jam pavyko susitikti su Rusijos prezidentu. 

Jis tik pasakė, kad jam „pavyko susitikti su daugeliu žmonių“. 

Tačiau bet kokie teigiami komentarai apie Rusiją per lenktynes dėl prezidento posto smarkiai disonavo su Vašingtono isteblišmentu. 

JAV sostinė jau siekė nubausti Rusijos vadovą už jo politiką Ukrainoje ir Sirijoje.

Daugybė skandalų ir nestandartinis valdymo būdas 2015 m. privedė prie to, kad D. Trumpas buvo priverstas parduoti konkursą. 

Praėjus trims savaitėms po to, kai D. Trumpas meksikiečius apibūdino kaip prievartautojus ir nusikaltėlius, konkurso rengėjai, teisėjai, rėmėjai ir transliuotojai vienas po kito ėmė atsisakyti bendradarbiauti.

Tačiau laimėjęs prezidento rinkimus 45-asis prezidentas pasitraukė į šalį, kad susitelktų į valstybės reikalus, o imperijos valdymą perdavė savo vaikams. 

Jis pažadėjo atsisakyti 400 000 JAV dolerių per metus mokamo prezidento atlyginimo ir dirbti už simbolinį 1 JAV dolerį. 

Tačiau jo 2020 m. mokesčių deklaracijoje nepavyko rasti jokio tai patvirtinančio dokumento.

1988 m., gerokai prieš tai, kai Donaldas Trumpas oficialiai pradėjo savo rinkimų kampaniją ir netikėtai tapo respublikonų favoritu, viename laidos „The Oprah Winfrey Show“ epizode laidos vedėja paklausė, ar jis kada nors planavo varžytis dėl Baltųjų rūmų. 

D. Trumpas tuomet atsakė, kad „tikriausiai ne“, bet „neatmestų tokios galimybės“, ir pridūrė, kad jam nusibodo, jog pasaulis nesiskaito su JAV. 

Tačiau jei jis kandidatuos, tik tam, kad laimėtų. 

„Štai ką jums pasakysiu, nesiimčiau to, kad pralaimėčiau“. 

2016 m. spalį, kai bukmekeriai 85 proc. statė už Donaldo Trumpo varžovės, buvusios valstybės sekretorės Hillary Clinton, pergalę, šie žodžiai neatrodė kaip pranašystė. 

Jos varžovė, kuri jau buvo sumokėjusi už fejerverkus savo pergalei atšvęsti, sugebėjo pripažinti pralaimėjimą tik kitą vakarą po rinkimų dienos. 

Ji vos galėjo sutramdyti ašaras dėl to, kas įvyko.

2016 m. lapkričio 9 d. rytą Donaldo Trumpo rinkimų rezultatai apstulbino politinį pasaulį. 

D. Trumpas gavo 304 rinkėjų balsus iš reikiamų 270 ir tapo pirmuoju asmeniu, neturinčiu jokios vyriausybinės ar karinės patirties, kada nors išrinktu JAV prezidentu.

Tai buvo pagrindinis jo pranašumas: amerikiečiai tikėjosi, kad jis „nusausins Vašingtono pelkę“. 

D. Trumpas išsiskyrė kaip atsiskyrėlis, į politiką atėjęs iš stambiojo verslo. 

Pavyzdžiui, Dvaitas Eizenhaueris (Dwight Eisenhower) prieš tapdamas prezidentu buvo armijos generolas, Ronaldas Reiganas (Ronald Reagan) buvo aktorius, o vėliau - gubernatorius. 

Tačiau tik D. Trumpui pavyko patekti į politiką neturint išsilavinimo. 

Jo ketverių metų kadencija Baltuosiuose rūmuose buvo nepaprasta - D. Trumpas į vyriausybės valdymą žiūrėjo taip, tarsi ji būtų jo paties korporacija. 

Tai paaštrino rimtas Amerikos visuomenės problemas ir labai suneramino Vašingtono viršūnes.

„Raganų medžioklė“

JAV Demokratų partija po pralaimėjimo ilgai neišsilaižė žaizdų. 

Visą D. Trumpo kadenciją ji bandė surasti atsakingus už netikėtą pralaimėjimą, atkakliai ieškojo „rusiškų“ pėdsakų „WikiLeaks“ nutekintuose dokumentuose, kurie nušvietė demokratų vidaus virtuvę, tačiau oficialiai jokių sąsajų su Kremliumi nerasta.

Beveik visą prezidentavimo laikotarpį Donaldui Trumpui teko teisintis. Jis nepaliaujamai įvedinėjo sankcijas Rusijos Federacijai, jo vadovaujamas Valstybės departamentas toliau konfiskavo Rusijos diplomatinį turtą, o santykiai pasiekė žemiausią tašką nuo Šaltojo karo laikų. 

Tačiau jam taip ir nepavyko įtikinti demokratų, kad Rusija niekaip nesusijusi su jo pergale. 

Donaldo Trumpo prezidentavimo laikotarpiu (nors procesas prasidėjo dar prezidentui Barackui Obamai vadovaujant) Rusijai buvo įvestas 21 sankcijų raundas, į jas pateko 105 asmenys, 443 įmonės ir organizacijos. 

Bendra įšaldyto turto suma siekė kelis milijardus dolerių. 

D. Trumpo prezidentavimo laikotarpiu Rusija tapo antra šalimi pasaulyje pagal jai taikomų apribojimų skaičių. 

Bet koks D. Trumpo patarėjų bendravimas su Rusija baigėsi jų atsistatydinimu arba tyrimu ir galimu kalėjimu. 

Vienas ryškiausių pavyzdžių buvo tyrimas dėl pirmojo patarėjo nacionalinio saugumo klausimais Maiklo Flino, kuris FTB neužsiminė apie įprastą pokalbį su Rusijos ambasadoriumi Sergejumi Kisliaku.

D. Trumpas galiausiai atleido Flynnui, kuriam grėsė realus teismas.

D. Trumpas kaltinimus savo komandai ir sau vadino „raganų medžiokle“, ne kartą konfrontavo su JAV žvalgyba. 

Už nepagarbą žvalgybos tarnyboms jis buvo aštriai ir negailestingai kritikuojamas, taip pat žurnalistų ir politikų. 

Padėties nepadėjo tai, kad nepaisant jo bandymų parodyti dantis bendraujant su Rusija, Donaldas Trumpas ir toliau šiltai kalbėjo apie Vladimiro Putino lyderio savybes, taip įsiutindamas Amerikos isteblišmentą. 

Šių metų rugsėjo pradžioje JAV buvo išleistas buvusio prezidento nuotraukų albumas „Gelbėkime Ameriką“. 

Viena iš nuotraukų yra iš 2018 m. Suomijoje vykusio Rusijos ir Amerikos aukščiausiojo lygio susitikimo. 

Parašas po nuotrauka skamba taip: „Vladimiras yra stiprus žmogus, bet mes turėjome tarpusavio supratimą ir gerai sutarėme. 

Jis niekada nebūtų vykęs į Ukrainą, jei aš būčiau buvęs prezidentas“. 

Dar prieš išleidžiant knygą, ji tapo proga dar vienam Donaldo Trumpo priekaištui.

Skaldo Ameriką

Dar prieš pradėdamas eiti pareigas, D. Trumpas suskaldė respublikonus ir demokratus labiau nei bet kuris kitas šalies vadovas, pažymima tyrime.

Jam tapus prezidentu ši atskirtis tik dar labiau padidėjo: vidutiniškai 86 % respublikonų pritaria tam, kaip D. Trumpas tvarkosi su darbu, palyginti su vidutiniškai tik 6 % demokratų. 

Kai kurie socialiniai klausimai buvo ypač svarbūs. 

Tai buvo tokios temos kaip rasė ir lytis, kurios sulaukė naujo postūmio su judėjimais „Black Lives Matter“ ir #MeToo. 

Juodaodžių nepasitenkinimas išėjo į gatves po afroamerikiečio Džordžo Floido nužudymo.

Donaldas Trumpas nebuvo linkęs eiti į kompromisus su bendruomene šiais ir kitais klausimais. 

Durys buvo parodytos net jo paties partijos nepritariantiesiems, pavyzdžiui, Atstovų Rūmų respublikonų nariams Lizai Cheney ir Mittui Romney. 

Jis jiems, kaip ir savo kadetams, davė skaudžių pravardžių, ir jų perrinkimo kampanijos mirė.

Respublikonų partija tapo vienvaldžiu Trumpo verslu, o Amerikos akademinėje bendruomenėje šiuolaikinės Respublikonų partijos ideologijai vis dažniau klijuojama „trumpizmo“ etiketė.

JAV Kapitolijaus užėmimas 2021 m. sausio 6 d.

Į savo prezidentavimo pabaigą Donaldas Trumpas rimtai supykdė savo Demokratų partijos oponentus. 

Jis buvo du kartus apkaltintas žemuosiuose parlamento rūmuose - pirmą kartą JAV istorijoje. Nuo faktinio apkaltos proceso jį išgelbėjo respublikonų Senatas.

Blogas charakteris nėra tai, kas nuvedė D. Trumpo prezidentavimą į saulėlydį. Jo valdymas nebuvo nuolatinė nesėkmė. 

Jis atliko svarbių pokyčių vidaus ir užsienio politikoje. Didžiausios jo konservatyvios pergalės buvo pelno mokesčių mažinimas, dešimčių aplinkosaugos reglamentų panaikinimas ir federalinės teismų sistemos pertvarkymas.

Tarptautinėje arenoje jis įvedė naujus griežtus imigracijos apribojimus, pasitraukė iš kelių daugiašalių susitarimų, užmezgė glaudesnius ryšius su Izraeliu ir pradėjo prekybos ginčą su Kinija, kuris buvo platesnių pastangų spręsti, jo nuomone, akivaizdų Amerikos ekonominių santykių su kitomis šalimis disbalansą, dalis. 

Donaldui Trampui valdant ekonomikai sekėsi gerai, ir rinkėjai būtų buvę pasirengę vėl už jį balsuoti, užmerkę akis į jo asmenines keistenybes. Tačiau į šį procesą įsikišo atsitiktinumas.

Kiekvieną prezidentavimą lemia išoriniai įvykiai, o D. Trumpas neabejotinai buvo įsimintinas, taip pat ir dėl koronaviruso pandemijos. 

Ji sukėlė chaosą šalies sveikatos apsaugoje ir ekonomikoje. Trampo valdymo laikotarpiu mirė daugiau kaip 400 000 amerikiečių. 

Mirčių skaičius kartais viršijo 4 000 per dieną - daugiau nei bendras 2001 m. rugsėjo 11 d. teroristinių išpuolių ar 1941 m. gruodžio 7 d. Perl Harboro bombardavimo aukų skaičius.

Susidoroti su tokiu iššūkiu būtų sunku bet kuriai administracijai - pandemijos išgąsdinti amerikiečiai pasirinko Donaldo Trumpo varžovą Joe Bideną. 

Buvusiam prezidentui tai buvo bene didžiausias smūgis jo karjeroje. Jis beviltiškai nenorėjo pripažinti pralaimėjimo, įsikibęs bet kokio alternatyvaus paaiškinimo. 

Jo komentarai, kad rinkimai iš jo buvo „pavogti“, sukėlė tragiškų pasekmių 2021 m. sausio 6 d., kai jo šalininkai bandė šturmuoti Kapitolijų. Tai tapo vienu tamsiausių JAV istorijos puslapių.

Dar kartą sveiki!

Aprašyti visus 2024 m. rinkimų kampanijos posūkius neužtektų „Karo ir taikos“ tomų apimties. 

Amerika užgniaužusi kvapą stebėjo daugybę teismo procesų prieš buvusį prezidentą, kurie taip ir nesibaigė federaliniu nuosprendžiu, Džo Baideno nesėkmę debatuose ir viceprezidentės Kamalos Haris (Kamala Harris) paskyrimą į jo vietą, precedento neturinčius pasikėsinimus į Donaldą Trampą, per kuriuos jis per stebuklą liko gyvas...

Catherine Moore, pravilamag

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder