Vilius Kavaliauskas: Generolas Vojtechas Luža – mūsų ir kovos prieš nacius didvyris

Karo istorijos archyve Prahoje garbingoje vietoje kabo rėmas su generolo Vojtecho Lužos garbės ženklais. Jame – 35 ordinai ir centre matai Gedimino 2-ojo laipsnio ordiną - patį ordiną su žvaigžde.

Čekoslovakijos generolą tokiu aukštu ženklu pagerbėme 1934 metais dėl jo nuoširdžios pagalbos Lietuvos kariuomenei. 

Vojtechas Luža (1891-1944) buvo Prahos generalinio štabo akademijos viršininkas, o joje mokėsi žymiausi Lietuvos kariškiai. 

Karo akademija Prahoje buvo Prancūzijos dovana, ten dėstė prancūzų generalitetas. 

ČSR prisiėmė ir lietuvių studijų išlaidas.

Divizijos generolas Luža viekada nesusitaikė su Čekoslovakijos sunaikinimu. Net ir okupavus kraštą naciams, Moravijoje ruošė sukilimą. 1944 metų rudenį jis slapstėsi Ričanų miestelyje netoli Prahos. 

Taip ir nesusektas gestapo, jis spalio 2-ąją keliaudamas iš Ričanų į Moraviją, pakliuvo į protektorato (nacių Čekijoje-Moravijoje suformuoto darinio) žandarų pasalą ir kovoje žuvo. 

Vojtechas Luža – vienintelis iš 24 Čekoslovakijos generolų, žuvęs Antrajame pasauliniame kare su ginklu rankose.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.