Atjaunėjusi jachta „Lietuva“ pasirodys per Jūros šventę

(1)

Jau nebe pirmą kartą pranešame, kad legendinės jachtos „Lietuva“ kapitalinis remontas eina į pabaigą, bet jau dvejus metus remontuojamas laivas kaip nenuleidžiamas į vandenį, taip nenuleidžiamas. „Tik tegu jie neskuba ir viską gerai padaro, nes vis tiek nėra kur plaukti“, - sako jachtos kapitonas Osvaldas Kudzevičius.

Klaipėdos miesto savivaldybės administracijos Turto valdymo skyriaus vedėjas Edvardas Simokaitis tiki, kad gal liepos pradžioje, o gal ir per Jūros šventę tai jau tikrai jachta „Lietuva“ turėtų pradėti plaukioti.

Jachta „Lietuva“ jau stovi pietinėje uosto dalyje lauke, nebe angare, nes jai reikia daugiau erdvės, tam tikro aukščio, kad būtų galima montuoti apatinės dalies įrangą. Laivas uždengtas tentu ir visi darbai atliekami jo viduje. Jau pradėti įvairios įrangos montavimo, medžio, santechnikos darbai, baigiama vedžioti elektra ir t. t. Taigi visi sudėtingi darbai jau padaryti, bet likę labai daug smulkių darbų jachtos viduje, kurie labai imlūs laiko atžvilgiu.

Pasak jachtą remontuojančios UAB „Laivo sandėlis“ direktoriaus Simo Šakalinio, burės pačios pirmos buvo atgabentos į Lietuvą, dabar dar yra sulankstytos ir laukia, kada bus uždėtos. Tai bus daroma tada, kai laivas jau bus vandenyje, kai bus uždėtas stiebas. „Su bure ir stiebu negalėtume jachtos transportuoti“, - aiškino remontininkų atstovas.

Po savaitės kitos jachta turėtų atidurti vandenyje, bus atliekami eigos bandymai. „Žinoma, buvo problemų su tokiu laivu, bet rangovas stengėsi jas spręsti, ir viskas jau artėja prie pabaigos. Nesinori skubos, jeigu jau tiek išlaukėme, turime viską susitvarkyti iki galo“, - „Vakarų ekspresui“ sakė E. Simokaitis.

Remontininkai nebeforsuoja

E. Simokaičio teigimu, laivų remontininkai labai stengėsi, kad legendinė uostamiesčio jachta galėtų dalyvauti garsiojoje pasaulio burlaivių regatoje „The Tall Ships Races 2021“, kuri turėjo vykti šiemet birželio pabaigoje. Pasak O. Kudzevičiaus, jie bandė dirbti ir naktimis. Tačiau sužinojus, kad ši regata perkelta į 2024-uosius, buvo pradėta dirbti be didelės skubos, neforsuojant.

„Mes tikrai norėjome, kad jachta dalyvautų toje regatoje, ir dėjome visas pastangas. Kai atlieki tokios jachtos remontą, žinoma, norisi, kad ji būtų rodoma ir reprezentuotų Klaipėdos miestą ir mūsų darbą. Tikiu, kad ateityje laivas dalyvaus tokiose regatose“, - sakė S. Šakalinis.

Sudėtingas projektas

"Neįsivaizduoju, kas galėjo žinoti, kiek tokio senumo laive yra sudėtingų darbų. Mes toli gražu nesame tokie specialistai. Kad ir pats rangovas galėjo įvertinti tik tai, ką matė. Darėme ir ekspertizes, bet ir ekspertai visko nepamatė. Viskas paaiškėjo tik laivą iškėlus iš vandens, išardžius.

Be to, pernai įtakos turėjo ir pandemija, nes buvo vėluojama pristatyti medžiagas, rangovo ir subrangovo darbuotojai sirgo COVID-19. Žinoma, visko suversti kovidui negalima, bet prisidėjo ir jis.

Projektas tikrai buvo sudėtingas, bet jau matome šviesą tunelio gale. Tikslas vienas - kad jachta būtų kokybiškai suremontuota ir galėtų toliau plaukioti be problemų. Laivas - itin specifinis daiktas. O juo labiau kad jis senas, tad, galima sakyti, kad vos ne viskas buvo perdaryta iš naujo: ir visa metalo konstrukcija, ir visas rėmas, ir plastiko, stiklo pluošto liejiniai. Darbo įdėta labai daug. Mokėmės ir mes, ir rangovas", - kalbėjo E. Simokaitis.

VIDUJE. Tikėtina, kad šiuo metu laivo viduje jau kitoks vaizdas nei remonto pradžioje.  Redakcijos archyvo nuotr.

VIDUJE. Tikėtina, kad šiuo metu laivo viduje jau kitoks vaizdas nei remonto pradžioje.  Redakcijos archyvo nuotr.

Pakils ir finansinė „Lietuvos“ vertė

E. Simokaičio teigimu, po kapitalinio remonto laivo vertė pakils tiek, kiek lėšų įdėta į jo remontą - apie 250 tūkst. eurų.

Savivaldybės panaudos sutartis su sporto klubu „Ostmarina“ jau seniai nutraukta ir, kol laivas dar nenuleistas į vandenį, naujos panaudos sutarties neskubama sudaryti, dar net neparengtos sutarties sąlygos, ko Savivaldybė tikėsis iš panaudos gavėjo.

„Manau, kad “Lietuvos„ bandymus atliks jos ilgametis kapitonas Osvaldas Kudzevičius, kuris labai gerai pažįsta tą laivą. Bet kas su šia jachta nepaplauks, nei pasakys, kas blogai. Reikia turėti patirties norint įvertinti, ar remonto darbai tinkamai padaryti“, - mano Savivaldybės atstovas.

Vardą užrašys, kai laivas bus vandenyje

„Laivo sandėlio“ vadovas S. Šakalinis mano, kad jachta į vandenį turėtų būti nuleista birželio pabaigoje. Ji bus atvežta į Klaipėdos pilies uostą ir čia leidžiama į vandenį, nes tai vienintelė vieta Klaipėdoje, kur galima nuleisti tokio dydžio laivą. Mat reikalingas ir specialus kranas, bet kur to nepadarysi. Kadangi tai ne gabaritinis krovinys, bus samdoma jo palyda. Tai bus daroma arba vėlai vakare, arba anksti ryte, nes reikia uždaryti eismą tam tikroje kelio dalyje.

Kai laivas bus vandenyje, bus pažymima vaterlinija, užrašomas laivo pavadinimas. „Laikysimės to specialaus šrifto, viskas turi išlikti taip, kaip buvo, čia jau negali “įjungti„ savo fantazijos. Žodis “Lietuva„ bus užrašytas tokiomis pačiomis raudonomis raidėmis“, - aiškino „Laivo sandėlio“ direktorius.

Remontininkų atstovas sako, kad darbai taip ilgai užtruko iš esmės dėl kovido, nes strigo tiekimas iš visų pusių. Kadangi jachta pastatyta 1979 metais, jai reikalingų detalių vietoje nepasigaminsi, viską reikėjo atsisiųsti iš kitų šalių. „Bet dabar jau esame visiškoje finišo tiesiojoje ir artimiausiu metu baigsime“, - „Vakarų ekspresui“ sakė S. Šakalinis.

Pasak jo, remontas užtruko dvejus metus, bet beveik metus laiko nieko nebuvo galima daryti, nes jachta visai nebuvo paruošta remontui, nebuvo jokių brėžinių. Teko jų ieškoti, važiuoti į senas Lenkijos gamyklas, kurių jau irgi nebėra. S. Šakalinio teigimu, ilgai truko pats pasiruošimas remontui.

Kitas dalykas, projekte buvo parodyta, kad jachtos būklė yra vienokia, o iš tikrųjų pasirodė esanti kitokia. Jachtos džiovinimas užtruko beveik pusę metų. Kai visas korpusas yra prisigėręs vandens, nieko negali daryti.

Paklaustas, ar dar imtųsi tokio laivo remonto, S. Šakalinis atsakė: „Mes tikrai imtumėmės, bet reikėtų, kad užsakovai būtų tam pasiruošę. Realiai taip projektai nevykdomi. Turi būti techninė užduotis. Kadangi viso to nebuvo, todėl kilo problemų. Nelabai buvo su kuo ir bendrauti iš užsakovo pusės, išskyrus kapitoną, bet laivas - ne jo nuosavybė.“

KAPITONAS. „Lietuvos“ kapitonas Osvaldas Kudzevičius sako, kad jachta turėtų atrodyti ne kaip senutė, o kaip jauna dama.

KAPITONAS. „Lietuvos“ kapitonas Osvaldas Kudzevičius sako, kad jachta turėtų atrodyti ne kaip senutė, o kaip jauna dama.

Turėtų atrodyti kaip jauna dama

„Lietuvos“ kapitonas O. Kudzevičius mano, kad laivo remontas taip ilgai užtruko dėl patirties stokos. „Jeigu iškyla kokių nors problemų, mane pakviečia, visada nuvažiuoju. Ir vakar buvau, ir šiandien. Yra Savivaldybės pasamdyta įmonė, kuri atlieka laivo remonto techninę priežiūrą. Jeigu laivu vėl naudosis mūsų klubas, plaukios jauni, nepatyrę žmonės, turi būti viskas padaryta kokybiškai, kad paskui nepradėtų viskas byrėti. Tai, kas jau padaryta, atrodo puikiai. Sudėtos detalės yra restauruotos, tvarkingai prisuktos, viskas blizga, gražu. Manau, kad “Lietuva„ turėtų atrodyti ne kaip senutė, o kaip jauna dama.“

Pasak kapitono, didelės problemos dėl užsitęsusio remonto nėra, juo labiau kad dabar niekur plaukti vis tiek negali, niekas neįsileidžia. „Vienas žmogus nusipirko laivą Norvegijoje, tai dabar jo net pasiimti negali, nes reikia izoliuotis ir t. t. Jau tiek išlaukus, skubėti dabar nebereikia. Kai tik jie paskuba, žiūrėk, kas nors ir išlenda. Tegu jie ramiai padaro viską tvarkingai“, - „Vakarų ekspresui“ sakė O. Kudzevičius.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder