Dėl sugedusių ryžių įgulai prireikė pagalbos (1)

Trečiadienį Klaipėdos uoste baigtas iškrauti prieš savaitę atvykęs laivas, plaukiojantis su Liberijos vėliava. Kol jis plaukė iki mūsų uosto, sugedo, spėjama, iki 10 proc. ryžių krovinio. Padėti įgulai spręsti ginčytinus klausimus buvo iškviestas kapitonas Juozas Liepuonius.

J. Liepuonius yra nepriklausomas Londone esančio Tarptautinio survejerių instituto laivų inspektorius. Jis bandė padėti įgulai instituto prašymu.

Laivo pavadinimo neviešiname. Mūsų uoste jis nebuvo sulaikytas, kadangi krovinio sumažėjimas nėra didelis. Be to, jis buvo apdraustas, tad nebuvo pagrindo sulaikyti. Kai tik bus išvalyti jo triumai, galės išplaukti.

Į Klaipėdą birių krovinių laivas iš Mianmaro plaukė 55 dienas. Pakeliui ryžius iškrovė Bulgarijos ir Lenkijos uostuose. Įgulą sudaro 24 nariai, tarp kurių daugiausia - filipiniečių.

Pradėjus krauti laivą Klaipėdoje, rasta sugadinto krovinio - dalis ryžių sudrėko ir supelijo.

J. Liepuoniaus, laive atlikusio tyrimą, manymu, tai nutiko todėl, kad laivo triumuose nebuvo normalios ventiliacijos: kraunant nebuvo palikti privalomi tarpai tarp krovinio ir laivo korpuso.

Pasak nepriklausomo laivų inspektoriaus, krovinio gavėjas gaus ne visą krovinį ir teiks pretenzijas laivo nuomotojui reikalaudamas kompensacijos. Ja rūpinsis Norvegijoje esanti draudimo kompanija GARD. Todėl paprastai savininkai apdraudžia laivo veiklą.

„Padėjau kapitonui juridiniais klausimais. Tokius dalykus dėstau Lietuvos aukštojoje jūreivystės mokykloje. Vaizdžiai tariant, padėjau juridiškai ir sąžiningai išsisukti iš padėties. Kadangi kituose uostuose nebuvo pareikšta pretenzijų, kad toks krovinys laive yra, survejeris apžiūros metu nepamatė, atsirado galimybė įgulai juridiškai išsisukti“, - sakė J. Liepuonius ir pridūrė, kad tokius dalykus reguliuoja Konvencija dėl tarptautinės jūrų laivybos sąlygų lengvinimo (FAL konvencija).

Jo teigimu, blogieji ryžiai turės būti utilizuoti. Tai kainuos arba krovinio gavėjui, arba krovos kompanijai. Kai būna apgadinti kviečiai, kartais jie pigiau parduodami ūkininkams ar bendrovėms šerti gyvuliams. O kaip bus elgiamasi su ryžiais, kapitonas negalėjo pasakyti. Gal bus sunaikinti, o gal bus atiduoti perdirbti.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder