Jūros šventės išvakarėse – dėmesys jūrinei kultūrai

Kasmetinė jūrinės kultūros apdovanojimų ceremonija Smiltynėje šiemet vyko prieš pat grandiozinę uostamiesčio Jūros šventę. Akinant pavakario saulei, prie išplaukusių ir negrįžusių jūrininkų garbei pastatyto paminklo „Albatrosas“, renginio svečiai negailėjo plojimų apdovanotiesiems, o jie – plačių šypsenų.

Jau nuo 2014-ųjų organizuojama apdovanojimų įteikimo ceremonija „Albatrosas“ šiais metais buvo tęsiama tuo pačiu tikslu – įvertinti žmones ar organizacijas už praėjusių metų nuopelnus jūrinės kultūros srityje, jūrininkams įteikti jūrų veterano ženklus bei pagerbti į jūrą išėjusius ir negrįžusius.

Apdovanojimų ceremonija prasidėjo garbingai: jūrininkams keliant Lietuvos ir Kopgalio vėliavas, susirinkusieji giedojo „Tautišką giesmę“.
 

Po širdį virpinančio momento pirmas savo kalbą pradėjo Lietuvos jūrininkų sąjungos ir jūrų kapitonų asociacijos atstovas, kapitonas Sigitas Šileris: „Aš didžiuojuosi, kad aš jūrininkas, aš didžiuojuosi, kad aš klaipėdietis“.

Kapitonas susirinkusiuosius skatino pagerbti ir prisiminti tuos, kurie iš jūros taip ir negrįžo bei pasidžiaugti, jog į šventę kasmet susirenka vis daugiau dalyvių.

„Aš suprantu, kad ne visi mus supranta ir kodėl mes, jūrininkai, reikalingi pagarbos. Nereikia mums pagarbos, mes pagarbą sau užsidirbam savo darbu, užsidirbam savo elgesiu, užsidirbam savo garbingu požiūriu į kitų profesijų žmones“, – kalboje akcentavo S. Šileris.

Po šių žodžių kiekvienas norėjęs turėjo galimybę padėti gėlių prie paminklo „Albatrosas“, taip pagerbiant negrįžusius jūrininkus.

Klaipėdos miesto mero pavaduotojas Arvydas Cesiulis slogią nuotaiką stengėsi pataisyti, pasakydamas, kad „ši šventė turėtų būti minima su minoriniu ženklu: tai yra netektis, ilgesys, prisiminimai ir tai yra, ko gero, tiesa. Kita vertus, aš į šią šventę žiūriu šiek tiek kitaip – pozityviai.“

Politikas taip pat pabrėžė, kad kiekvienas iš mūsų „turime žiūrėti į priekį ir prisiminti praeitį, bet neraudoti ir neliūdėti“.

Prie 2011-aisiais skulptoriaus Klaudijaus Pūdymo suprojektuotos ir pagamintos statulos padėkos žodžiai tęsėsi. Pats skulptorius, dalyvavęs iškilmėse, taip pat džiaugėsi, kad šis jo darbas yra įvertintas ir taip atliekama pareiga Klaipėdai.

Klaipėdos valstybinės jūrų uosto direkcijos generalinis direktorius Algis Latakas apdovanojimuose prisidėjo prie padėkų ir akcentavo, kad yra dėkingas už Klaipėdos jūrų uoste jūrininkų ir kitų darbuotojų kuriamą dvasią.

„Be žmonių nebūtų ir uosto“, – sakė jis.

Po padėkos žodžių prasidėjęs „Albatroso“ apdovanojimų įteikimas už svarbius praėjusių darbus. Vienas iš apdovanojimų įteiktas buvusiam ilgamečiam Klaipėdos universiteto burlaivio „Brabander“ kapitonui Valdemarui Vizbarui.

Šis jūrininkas įvertintas už jūrinės kultūros puoselėjimą Klaipėdoje, glaudų bendradarbiavimą su Klaipėdos miesto gyventojais, mokslo institucijomis. Kapitonui šis apdovanojimas taip pat įteiktas ir už renginio „Burių paradas“ organizavimą 2020 m. Jūros šventėje.

Apdovanojimą gavo ir fotografė Andžela Bazyk už socialinio tinklo „Facebook“ puslapio „I Love Klaipeda“ pilietinę veiklą – Klaipėdos grožio atskleidimą fotografijomis.

Fotografė „Vakarų ekspresui“ atviravo, kad kiekvienais metais šiame renginyje dalyvavo įamžindama akimirkas, todėl nesitikėjo, kad šiais metais ji pateks prie apdovanojimų gavusių Klaipėdai nusipelniusių žmonių: „Aš taip sutrikau, kai išgirdau savo vardą! Tai buvo netikėta.“

Už nuopelnus „Albatroso“ statulėlė įteikta ir Klaipėdos valstybiniam muzikiniam teatrui už Richardo Vagnerio operą „Skrajojantis Olandas“. Apdovanojimą atsiėmusi teatro vadovė Laima Vilimienė sakė, kad labai džiaugiasi šiuo ypatingu apdovanojimu.

„Tai yra pirmas toks apdovanojimas Klaipėdos valstybiniam muzikiniam teatrui“, – džiaugėsi ji.

Šių apdovanojimų metu „Jūros veteranų“ ženklais buvo apdovanoti asmenys, kurie už nuoširdų ir ilgametį darbą yra nusipelnę Klaipėdos miestui. Šie jūrininkai turi būti šioje srityje išdirbę daugiau nei 12 metų ir turėti bent 20 metų bendrą stažą. Apdovanotieji šiuos kriterijus puikiai atitiko – normatyvus kai kurie peržengė net dvigubai.

„Jūros veterano“ ženklus įteikė Lietuvos jūrininkų sąjungos pirmininkas kapitonas Petras Bekėža ir asociacijos „Jūros veteranai“ pirmininkas Vytautas Petrulis.

Šiuos įvertinimus, aidint orkestro atliekamai muzikai, už ilgametį darbą jūrų laivų registre registruotose laivuose gavo Irina Ivčenko, Albertas Pakalniškis, taip pat vyriausiasis mechanikas Igor Dolbilov, virėja jūrų laivuose Liubovė Orliuk, jūrų laivuose dirbęs Petras Bartkus ir vyriausiasis kapitono padėjėjas Sergej Jurov.

Po iškilmingo renginio visi dalyvavusieji buvo kviečiami susipažinti su naujausia Lietuvos jūrų muziejaus ekspozicija „Nuo žagrės iki šturvalo. Jūrinė Lietuva 1900-1940 m.“, kurioje netrūksta interaktyvių veiklų ir istorijos faktų.

Renginio metu taip pat prisimintas ir laikotarpis, kai dar nebuvo pastatyta „Albatroso“ skulptūra skirta atminti jūrininkams. Pasak Klaipėdos jūrinės kultūros koordinacinės tarybos pirmininko Petro Bekėžos, visi renginiai vykdavo prie „Lietuvos jūrininkams, jūrą mums atvėrusiems“ skulptūros Jūrų muziejuje.

P. Bekėža įsitikinęs, kad vis dėlto „Jūros šventės atidarymas jau prasideda čia“, o jam antrinęs S. Šileris linkėjo: „Tegyvuoja jūra, tegyvuoja jūrininkai!“

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder