Jūrų kadetai renkasi specialybes, su kuriomis susipažįsta mokykloje

Paklausta, ar atsisakyta idėjos, kad Klaipėdos jūrų kadetų mokykla turėtų tapti respublikine, jos direktorė, istorijos mokytoja Eglė Liaučienė atsakė: „Švietimo mokslo ir sporto ministrė 2024 m. rugpjūčio 20 d. patvirtino Kadetų ugdymo programą. Manau, kad idėja tapti regionine mokykla tikrai kada nors bus realizuota.“

Dvyliktokė Dovilė Vyšniauskaitė Kadetų mokyklą pasirinko todėl, kad svajoja tapti kariūne, leitenante, tarnauti Lietuvos kariuomenėje ir vadovauti savo būriui. 

Artimieji ją bandė atkalbėti nuo tokio pasirinkimo, nes, jų manymu, ši profesija nemoteriška. „Norėjau ir tebenoriu sulaužyti šį stereotipą“, - sako mergina.

Daugiausia šeštokų

Klaipėdos jūrų kadetų mokykla pradėjo šeštuosius mokslo metus. Šiemet joje mokosi 243 mokiniai, tai rekordinis jų skaičius. 

Kitais metais tikimasi mokinių turėti dar daugiau. Tradiciškai mergaičių mažiau, daugiau berniukų. Šiuo metu gausiausias mokykloje yra šeštokų būrys.

Pirmais mokslo metais joje mokėsi tik 80 kadetų. Tuometiniai penktokai dabar jau yra dešimtokai. Šiemet suformuota keturiolika klasių komplektų. Visų klasių yra po dvi, išskyrus vienuoliktokus ir dvyliktokus. 

Šiemet vienuoliktokų turima 23, o pernai buvo 15, šiemet mokosi 36 dešimtokai. 2023-iaisiais penktokų klasėse buvo po 18, o šiemet šeštokų klasėse jau po 22 mokinius. Taigi, moksleivių daugėja, tikimasi daugiau turėti ir abiturientų.

Pernai šią mokyklą baigė pirmieji abiturientai, kurie čia pradėjo mokytis nuo 8 klasės. Pedagogai džiaugiasi jų pasiekimais. 

Vienas kadetas, labai norėjęs studijuoti Lietuvos karo akademijoje, į ją ir įstojo, du jaunuoliai mokosi Lietuvos jūreivystės akademijoje, vienas - Klaipėdos universitete, trys pasirinko savanorišką karo tarnybą.

„Labai džiaugiamės, kad mokymas Kadetų mokykloje yra gana tikslingas ir kad abiturientai renkasi tas specialybes, su kuriomis susipažįsta čia, pas mus. 

Dalis dabartinių abiturientų irgi nori stoti į Lietuvos karo akademiją, kita dalis - į Lietuvos jūreivystės akademiją, kiti žada rinktis savanorišką karo tarnybą. 

Dabartiniai dvyliktokai pas mus mokosi nuo 7 klasės. Jų mintys jau suka kariuomenės ar jūros link“, - sako E. Liaučienė.

Teorinės žinios pritaikomos praktikoje

Šiemet tęsiamas pernai pradėtas įgyvendinti projektas su Lietuvos jūreivystės akademija. Vienuoliktokams ir dvyliktokams viena pamoka per savaitę vyksta akademijoje, ją veda jos dėstytojai. 

Kadetų mokyklos direktorė sako, kad daug dabartinių vienuoliktokų yra susidomėję ta programa. „Labai džiaugiamės, kad pirmas mūsų blynas pernai buvo pavykęs, tad galime keliauti toliau“, - sako ji.

Mokykla tęsia bendradarbiavimą ir su Karinėmis jūrų pajėgomis. Šiemet per pirmą mokslo metų mėnesį penktokai susipažino su karo laivų flotile. Mokykloje lankėsi prancūzų karo laivo įgula, vaikai nuvyko apžiūrėti jų laivo.

Ir šiemet tradiciškai buvo organizuojama vasaros stovykla. Įgytas teorines žinias vaikai pritaikė praktikoje. 

Mažieji buvo supažindinti su Klaipėdos universiteto burlaiviu „Brabander“, vyresnieji buriavo su universiteto jachta „Odisėja“, keliavo į įvairius žygius. Mokykloje vyko orientavimosi sporto varžybos. Joje pernai buvo įrengtas kliūčių ruožas.

„Mes orientuojamės ne tik į pažintinį tikslą - pamačiau, bet ir į tai, ko išmokau per mokslo metus, išbandžiau praktiškai“, - aiškino E. Liaučienė.

Planuojama pastato renovacija

Kadetų mokyklos moksleiviai gauna nemokamus pietus. Tam lėšų skiria Klaipėdos savivaldybė. Ji yra pagrindinė mokyklos finansuotoja. Jos lėšomis įrengta puiki laboratorija. Uniformas vaikams turi nupirkti tėveliai. 

Šiemet jos truputį atnaujintos. Praėjusią savaitę buvo laukiama naujo modelio striukių, kurios, tikimasi, vaikams bus patogesnės.

Mokyklos socialiniai partneriai: Klaipėdos universitetas, Karinės jūrų pajėgos, Lietuvos jūreivystės akademija, Jūrų kapitonų asociacija, Lietuvos jūrininkų sąjunga. Jie padeda mokyklai tuo, kuo gali.

Iniciatyvūs mokytojai įrengė poilsio kampelius. Yra mokykloje biblioteka ir skaitykla, lauko treniruokliai, kliūčių ruožas.

„Džiaugiuosi mokyklos gražėjimu. Žmonės, buvę joje prieš penkerius metus, stebisi, kaip pas mus viskas pasikeitę“, - sako mokyklos direktorė.

Jau planuojama ir mokyklos pastato renovacija. Šiuo metu vyksta projektavimo darbai. Tikimasi, kad artimiausiu metu bus pradėti ir statybos darbai.

Yra ir šokių būrelis

Jau šeštus metus pirmadienį 8 val. mokyklos kieme išsirikiavus moksleiviams pakeliama vėliava, o penktadienį po 6 pamokų ji nuleidžiama. Direktorė sako, kad net naujokai žino, jog šioje mokykloje tokia tvarka.

Kadetų mokykloje pamokos prasideda 8.15 val., ilgiausiai jos tęsiasi iki 17.35 val. Po pamokų vyksta neformaliojo ugdymo užsiėmimai, kurių didžiąją dalį sudaro jūreivystės, laivybos ir karybos programos. Užsiėmimus veda atsargos karininkai ir jūrininkai. 

Pavyzdžiui, „Odisėjos“ kapitonas veda jūreivystės, laivybos užsiėmimus, karinio statuto ir rikiuotės pagrindus - buvęs karininkas, dabar aktyviai veikiantis Lietuvos šaulių sąjungos narys.

„Su vaikais dirba žmonės profesionalai, kurie tai gerai išmano ir gali savo žinias perduoti jiems. Kadeto idėja per tuos metus keitėsi. 

Kai pradėjau čia dirbti, atrodė vienaip, o dabar atrodo kitaip. Kadetas - tai žmogus, kuris gali atsiduoti valstybei, būti pilietiškas, turėti suvokimą apie tai, kas vyksta valstybėje ir aplink ją. Jis turi būti išsilavinęs, gerbti šalia esantį mokytoją, draugą, žmogų gatvėje. 

Kadetas turi būti išsilavinęs, gerbti šalia esantį mokytoją, draugą, žmogų gatvėje.

Kadetas turėtų būti pavyzdys visuomenei“, - teigia mokyklos direktorė.

Be karinių ir laivinių dalykų, kadetai mokykloje gali puikiai praleisti laisvalaikį. Čia yra netgi šokių būrelis, kuriuo, žinoma, labiau domisi mergaitės, bet mokytojai jau pavyksta prisikviesti ir vaikinų.

Direktorė pasakojo, kad kadetai lanko ir meno būrelius, pvz., dailės, technologijų būrelį. Mažesniesiems labai patinka dramos būrelis. 

Pasak mokyklos vadovės, sporto būreliai yra tiesiog neatskiriama Kadetų mokyklos dalis.

Pirmaisiais mokyklos metais gana aktualus buvo drausmės klausimas. E. Liaučienė pabrėžė, jog taip buvo pačioje pradžioje, kai mokymo koncepcija nebuvo aiški iki galo, kai galvose buvo viena idėja, o realybėje - kita. 

Jos teigimu, šiuo metu mokykla kokių nors ypatingų drausmės problemų ar kokių nors dalykų, kurie būtų kitokie nei kitose mokyklose, neturi.

Džiaugiasi, kad yra pastebimi

„Labiausiai norėčiau, kad viskas būtų stabilu, kad liktų visi mokytojai - džiaugiamės dabar suformuotu mokytojų kolektyvu. Kol kas jų netrūksta. 

Labiausiai norėčiau, kad viskas būtų stabilu, kad liktų visi mokytojai - džiaugiamės dabar suformuotu mokytojų kolektyvu.

Norėtųsi, kad vaikai mokykloje gerai jaustųsi, kad kadetų idėja labiau plistų mieste, kad mes surinktume daugiau vaikų, kad turėtume daugiau pasiekimų. 

Tokie kasdieniai mano rūpesčiai. Kažkokių iššūkių šiemet kol kas nėra“, - sako E. Liaučienė.

Uniformuoti kadetai labai dažnai papuošia miesto renginius. „Praėjusiais metais mūsų kadetai dalyvavo paskutinio skambučio šventėje, nešė vėliavas, mūsų abiturientai sakė kalbas. 

Ir po to iš karto mūsų paprašė dalyvauti ir Rugsėjo 1-osios šventėje, norėjo, kad stovėtų garbės sargyba ir kt. Mes labai džiaugiamės, kad esame pastebimi, kad mūsų kadetai užsitarnauja patikimų, miestą reprezentuojančių žmonių vardą“, - teigia mokyklos direktorė.

Apie ką svajoja penktokai

Penktokė Rusnė Bandarenkaitė pati norėjo eiti į šią mokyklą, nes mano, kad čia yra kur pasireikšti ir kad tai yra sportinė mokykla. 

Jai reikėjo priprasti, kad einant į mokyklą būtina turėti kepurę. Mergaitė mano, kad kai pripras, jai čia bus nesunku mokytis. 

Jai patinka fizinio lavinimo ir technologijų pamokos. Ji lanko daug būrelių, nes patinka sužinoti daug naujų dalykų. 

„Norėčiau būti populiari dainininkė ir kurti dainas. Dar labai norėčiau apsilankyti karo laive“, - sako ji.

Penktokas Markas Jonelys svajoja būti naikintuvo pilotu. Jis sako, kad jam ši mokykla patiko todėl, kad joje daug sporto pamokų, o tėvams patikusi moksleivių apranga. 

Markui sunku buvo priprasti prie to, kad mokykloje negalima žaisti mobiliuoju telefonu, ir prie rikiuotės lauke. „Man patinka žaisti futbolą prieš kitus“, - sako jis.

Dešimtokams patinka buriavimas

Aštuntokas Jokūbas Grikšas Kadetų mokyklą pasirinko pasiūlius tėvams. Sunkiausia jam buvo priprasti dėvėti uniformą ir išbūti mokykloje iki 17 val. Jis mėgsta sportuoti ir gamtą, tad labiausiai mokykloje patinka fizinis ugdymas ir biologija.

Dešimtokas Dominykas Stalioraitis Kadetų mokykloje atsidūrė pasiūlius tėvams, be to, į ją norėjo eiti ir buvę jo klasiokai. 

Jis atvirauja, kad pirmais metais buvo kiek sunkiau priprasti prie sistemos - prie tvarkos, griežtumo, tvarkingos uniformos, - bet bėgant laikui darėsi vis lengviau ir lengviau. Pamokos jam prabėga gana greitai.

Šiuo metu vaikinas yra susidomėjęs laivyba, nes jį traukia buriavimas ir jūra. Kiekvieną pavasarį ir rudenį jis plaukioja laivu su mokytoju. 

Vaikinas lanko sporto salę. Dar jį domina programavimas ir ekonomika ir jis norėtų būti arba kapitonu, arba programuotoju, arba verslininku.

Dešimtokė Emilija Vaitkutė Kadetų mokykloje mokosi nuo 5 klasės. Ji mano, kad tėvai jai išrinko gerą mokyklą. Mergina svajoja būti naikintuvo pilote, nori stoti į Lietuvos karo akademiją. 

Pradžia nebuvo lengva, per dieną būdavo po 10 pamokų, bet priprato. Jai labiausiai patinka matematika, fizika ir buriavimas. Lanko šaulių būrelį. Mergina dalyvavo tarptautinėje regatoje „The Tall Ships Races“.

Dvyliktokai renkasi Lietuvos karo akademiją

Dvyliktokas Denisas Slušnys pats pasirinko Kadetų mokyklą ir jam nė kiek nebuvo sunku priprasti prie jos tvarkos. Labiausiai mokykloje jam patinka istorijos pamokos, nes sužino daug naujų dalykų. Vaikinas yra Lietuvos šaulių sąjungos narys, lanko kikboksą, nes mėgsta fizinį krūvį ir tai yra jam galimybė išsikrauti.

Jis nori būti karininku, tarnauti kariuomenėje ir vadovauti savo padaliniui. Jo svajonė paprasta - išlaikyti valstybinius brandos egzaminus ir įstoti į Lietuvos karo akademiją.

Dvyliktokei D. Vyšniauskaitei pritapti šioje mokykloje nebuvo sunku, nes pagrindinių dalykų jau buvo išmokusi būrelyje „Kuršis“. Sunkiausia jai buvo raportuoti vadams ar mokytojams, nes tam reikėjo drąsos. Bet laikui bėgant priprato ir prie to, baimės nebeliko.

Labiausiai mokykloje jai patinka istorijos ir lyderystės pamokos. Mergina lanko mokyklos kadetų jaunųjų šaulių būrelį. Jai patinka savaitgaliais vykstantys žygiai. Didžiausia merginos svajonė - išlaikyti valstybinius brandos egzaminus, įstoti į Lietuvos karo akademiją ir gauti leitenanto laipsnį.

Vitos JUREVIČIENĖS nuotr.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder