Inga Grubliauskienė

Kai tokia krikštamotė, džiazuoja ir laivai

(16)

Klaipėdos pilies džiazo festivalio organizatorė Inga Grubliauskienė - labai turtinga moteris. Ir ne tik todėl, kad pažįsta daugybę garsių džiazo muzikantų, kad turi keturis vaikus, ir tikrai ne todėl, kad yra Klaipėdos mero Vytauto Grubliausko žmona. Mažai kas žino, kad ji yra trijų laivų krikštamotė: kariškių „Kuršio“, Uosto direkcijos „Loto“ ir norvegams pastatyto katamarano „Runa“.

„Pamenu, per kažkokį renginį prie manęs priėjo barzdotas vyras ir sako: “Sveiki, aš jūsų krikštasūnis.„ Žinoma, sutrikau. Tada prisistatė: “Aš iš „Kuršio“ įgulos„, - “Vakarų ekspresui" pasakojo I. Grubliauskienė.

Kaip tikra krikšto mama ji neišskyrė nė vieno iš trijų krikštasūnių, neįvardijo, kuris jai mylimiausias. Bet prisipažino, kad šilčiausi santykiai ir bendravimas iki šiol išliko tik su laivo „Kuršis“ įgula.

Taigi tęsiame rašinių ciklą „Laivai ir jų krikštamotės“. Pasakojame apie tai, kokios moterys jomis tampa, kokios aplinkybės tai lemia, ar jos lanko savo krikštasūnius, prisimena, ar po krikštynų ceremonijos užmiršta, ir viskas.

Lemta būti daugiavaike

„Matyt, jos jau tokia lemtis - būti daugiavaike motina tiek šeimoje, tiek tarp krikštamočių. Tikrai neįkalbinėjau, tai darė krikštasūnių tėvai, t. y. jų statytojai ar savininkai. Aš krikštynose buvau tik kaip krikštamotę lydintis asmuo. Nieko nepadarysi, mums teko priimti į šeimą šalia savo keturių vaikų ir tuos tris krikštasūnius. Manau, gausa tik stiprina šeimos ryšius“, - „Vakarų ekspresui“ sakė V. Grubliauskas.

Tačiau jis prisipažino, kad kaip ir kiekvienas žmogus jaudinosi per ceremonijas, kai jam artimas ir brangus asmuo atlieka labai atsakingas pareigas tokioje nekasdienėje misijoje.

„Inga - žmogus, randantis sprendimą bet kurioje situacijoje, net jeigu atsitiktų kažkas netikėto. Matydamas kaip skrupulingai ji ruošėsi toms krikšto ceremonijoms, neabejojau, kad visos trys pasmerktos sėkmei“, - pasakojo V. Grubliauskas.

Praneša, kai keičiasi vadas

2013 metų gegužę I. Grubliauskienė krikštijo pirmą laivą. Tai buvo Karinių jūrų pajėgų (KJP) priešmininis laivas „Kuršis“ (M54). Tai kitas KJP laivas, o ne senasis „Kuršis“ (M51), utilizuotas 2018-aisiais. Naujai įsigytam laivui vėl suteiktas pavadinimas „Kuršis“.

Ponia Inga prisimena, kad tądien KJP flotilėje buvo krikštijami du laivai - be „Kuršio“, dar ir „Skalvis“.

„Buvo netikėta. Bandžiau gilintis, ką reikės daryti, kokia atsakomybė laukia. Juokavau klausdama, ar man reikės plauti denį. Krikštijimo ceremonija buvo graži, pasakiau sveikinimo kalbą, šampano daužymo tada nebuvo“, - prisiminė I. Grubliauskienė ir pridūrė, kad kiekvienais metais per Jūros šventę, kai plaukia su „Kuršiu“, įgulos nariams nuneša pyragėlių. Ir jie ją visada pasveikina su Kalėdomis, informuoja, kada laive keičiasi vadas. „Kai pamatau “Kuršį„, parplaukiantį iš kokių nors pratybų, visada pamojuoju ir pasidžiaugiu, kad grįžta mano krikštasūnis“, - pasakojo ponia Inga.

Iki šiol pasilabina

Pirmasis „Kuršio“ vadas, vadovavęs jam 2011-2014 metais, buvo komandoras leitenantas Tadas Jablonskis. Dabar jis yra komandoras, KJP Karo laivų flotilės vadas. Šiuo metu jis stažuojasi JAV karo laivyno koledže vyresniųjų karininkų karjeros kursuose.

"Buvo labai graži diena. Ar krikštamotė jaudinosi, negaliu pasakyti, bet aš tikrai jaudinausi. Vado gyvenime labai svarbią vietą užima jo laivas ir įgula. Ji - tarsi antra jo šeima.

Iš krikštamotės kalbos supratau, kad ir jai tai buvo neeilinis įvykis, kad svarbu ir laivas, ir įgula. Krikštynų ceremoniją repetavome. Šampano daužymo nepamenu, matyt, ne tas buvo galvoje. Manau, krikštamotė - labai šiltas ir jautrus žmogus. Mes jai padovanojome „Kuršio“ nuotrauką, o laive pakabinome krikšto aktą su jos parašu.

Ir Klaipėdos meras Vytautas Grubliauskas ceremonijos metu pasakė kalbą, su juo bendravome šiltai, kaip su krikštatėviu. Ir iki šiol pasilabiname tiek su krikštamote, tiek su meru„, - prisiminimais dalijosi pirmasis “Kuršio" vadas.

Pasak jo, vėliau krikštamotė aplankė laivą kelis kartus. Po tarnybos laive T. Jablonskiui mažai teko tarnauti Lietuvoje, ko gero, todėl jo bendravimas su krikštamote natūraliai nutrūko.

„LOTAS“. Uosto direkcijos laivo krikštynų momentas. Inga Grubliauskienė sako, kad ir dabar, kai tik išgirsta laivo, kurio krikštamotė ji yra, pavadinimą, širdis visada pradeda plakti smarkiau.

„LOTAS“. Uosto direkcijos laivo krikštynų momentas. Inga Grubliauskienė sako, kad ir dabar, kai tik išgirsta laivo, kurio krikštamotė ji yra, pavadinimą, širdis visada pradeda plakti smarkiau.

Atvežė šviežių bandelių

Dabartinis „Kuršio“ vadas komandoras leitenantas Tomas Naujokaitis „Vakarų ekspresui“ sakė, kad per šventes krikštamotė ir laivo įgula vieni kitus pasveikina, siunčia atvirukus. Pernai per Jūros šventę I. Grubliauskienė buvo laive „Kuršis“ ir dalyvavo vainikų žuvusiems jūrininkams nuleidimo jūroje ceremonijoje.

„Paprastai “Kuršis„ būna skiriamas vainikų nuleidimo ceremonijai, nes jis yra Klaipėdos miesto laivas. Mūsų kiekvienas laivas turi krikštamotę. Paprastai ji kuo nors būna susijusi su tuo miestu, su kuriuo bendradarbiauja laivas. “Kuršis" bendradarbiauja su Klaipėda.

Tiek pernai, tiek šiemet šioje ceremonijoje dalyvavo šalies prezidentas Gitanas Nausėda, aukšti šalies pareigūnai. Prisimenu, pernai krikštamotė mums visiems atvežė šviežių šiltų bandelių. Ji sakė, kad jaučiasi kalta, jog mus retai aplanko. Susirašome elektroniniu paštu, bet gyvai bendraujame retai„, - sakė dabartinis “Kuršio" vadas.

„Grojo“ džiazo festivalyje

Maždaug po mėnesio, 2013 metų birželį, buvo krikštijamas Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcijos laivas „Lotas“. „Tuo metu Uosto direkcijos vadovas buvo Arvydas Vaitkus. Jam pasirodė, kad laivas ir džiazas yra labai tinkamas derinys, todėl aš taip netikėtai antrą kartą tapau laivo krikštamote“, - prisiminė I. Grubliauskienė.

Laivas „Lotas“ buvo statomas net dvejus metus ir dviejose valstybėse: korpusas Latvijoje, kitkas - Estijoje. 2012-aisiais jis nuleistas į vandenį, tačiau tais metais buvo labai šalta žiema, tad laivas parplukdytas į Klaipėdą tik kitų metų pavasarį.

Per šio laivo krikštynas jo kapitonas Gintautas Genčas krikštamotei dovanojo gintarinį vėrinį, tradiciškai buvo daužomas šampano butelis į bortą, ceremonija buvo labai iškilminga.

G. Genčas iki šiol eina laivo „Lotas“ kapitono ir navigacinių įrenginių vyr. meistro pareigas. Jis „Vakarų ekspresui“ prisipažino, kad glaudžių ryšių įgula su krikštamote jau nepalaiko, bet prisiminė, kad „Lotas“ dalyvaudavo džiazo festivalyje.

„Darėme muzikinį eksperimentą. Dalyvavo “Lotas„, kadangi kito krikštasūnio - “Kuršio„ - nebuvo, jį pavadavo laivas “Šakiai„. Organizavome bendrą grojimą su laivais. Buvo sudėtinga. Per racijas reikėjo viską derinti, diriguoti tokiems solistams. Gal rezultatas ir nebuvo stulbinantis, bet vis tiek buvo labai įdomu ir džiaziška“, - prisiminė ponia Inga.

„Kiek prisimenu, meras stovėjo nuošaly per ceremoniją, bet rūpinosi, kad Ingos neprispaustume prie borto. Ar krikštamotė jaudinosi, neprisimenu, aš tai tikrai jaudinausi, nes buvo labai daug žmonių“, - prisiminimais dalijosi laivo kapitonas.

SU PREZIDENTE Dalia Grybauskaite laivo „Kuršis“ krikštamotė Inga Grubliauskienė ir laivo vadas kapitonas leitenantas Nedas Ignatavičius.

SU PREZIDENTE Dalia Grybauskaite laivo „Kuršis“ krikštamotė Inga Grubliauskienė ir laivo vadas kapitonas leitenantas Nedas Ignatavičius.

Laivas žinomas uoste

„Lotas“ matuoja gylį uosto akvatorijoje, jūroje ir prižiūri navigacinius ženklus, bujas. G. Genčas šio laivo įgulai vadovauja nuo pat pradžių. „Aš tą laivą stačiau. Tuometinio Uosto direkcijos generalinio direktoriaus Eugenijaus Gentvilo įsakymu viskas buvo atiduota į mano rankas. Davė man 6,5 milijono litų ir pasakė: “Daryk ką nori.„ Nuo gamyklinio laivo projekto nukrypau 60 proc., po dvejų metų tam pačiam E. Gentvilui turėjau rašyti pasiaiškinimus. Mes statėme laivą tobulai, bet iš skirtų pinigų niekur “neišlindome".

Dabar visi patenkinti tuo laivu. „Lotas“ vadinamas flagmanu, nes mes plukdome ir prezidentus, ir premjerus, jau nekalbu apie ministrus. Tą laivą tikrai visi gerai žino uoste„, - pasakojo “Loto" kapitonas.

Pirmas pastatytas laivas

Trečiąjį laivą „Runa“ I. Grubliauskienė buvo paprašyta pakrikštyti 2018-ųjų gruodį. „Vyras sakė, kadangi pati esu daugiavaikė motina, tai dėl didesnio būrio krikštasūnių problemų nebus“, - prisiminė ponia Inga.

Katamaraną „Runa“ pastatė ir suprojektavo mūsų uostamiesčio UAB „Passer SIDC“. Tai buvo pirmas jos pastatytas laivas. Jis turi dvigubą korpusą, yra skirtas nedideliems naftos išsiliejimams valyti, naftos terminalams uostuose, naftos gręžiniams jūroje aptarnauti. Laivas pastatytas Norvegijos kompanijos užsakymu ir buvo išplukdytas iš Klaipėdos. Krikštamotei liko tik laivo nuotrauka, kontaktų su laivo įgula ji nepalaiko.

„Passer SIDC“ rinkodaros direktorius Arnoldas Laurišonis prisiminė, kad ponia Inga visai nesijaudino per ceremoniją, nes jai tai buvo nebe pirmas laivas. „Tai buvo pirmas mūsų pastatytas laivas, norėjome jį pakrikštyti savo uoste ir kad jo krikštamote taptų Klaipėdoje žinoma moteris“, - prisiminė A. Laurišonis.

Šiuo metu laivas „Runa“ dirba Norvegijoje. O kompanija „Passer SIDC“ dabar jau kuria trečiąją „Runos“ versiją. Tas laivas jau turės hibridinį variklį, ir jo išvaizda jau bus modernesnė.

LAIVAS. Laivas „Kuršis“ pagamintas iš stiklo pluošto ir plastiko mišinio, kad turėtų kuo mažesnį magnetinį lauką, nes tai yra svarbu medžiojant minas.

LAIVAS. Laivas „Kuršis“ pagamintas iš stiklo pluošto ir plastiko mišinio, kad turėtų kuo mažesnį magnetinį lauką, nes tai yra svarbu medžiojant minas.

DOVANOS. Laivo „Kuršis“ įgula krikštamotei Ingai Grubliauskienei dovanojo laivo nuotrauką.

DOVANOS. Laivo „Kuršis“ įgula krikštamotei Ingai Grubliauskienei dovanojo laivo nuotrauką.

„RUNA“. Inga Grubliauskienė 2018-aisiais krikštijo ir laivą katamaraną „Runa“. Jis išplukdytas į Norvegiją, todėl ji juokauja, kad šitas jos krikštasūnis - emigrantas. Nuotrauka iš asmeninio Ingos Grubliauskienės archyvo

„RUNA“. Inga Grubliauskienė 2018-aisiais krikštijo ir laivą katamaraną „Runa“. Jis išplukdytas į Norvegiją, todėl ji juokauja, kad šitas jos krikštasūnis - emigrantas. Nuotrauka iš asmeninio Ingos Grubliauskienės archyvo

KAPITONAS Gintautas Genčas prisimena, kad „Lotas“ dalyvavo džiazo festivalyje.

KAPITONAS Gintautas Genčas prisimena, kad „Lotas“ dalyvavo džiazo festivalyje.

DABARTINIS. Komandoras leitenantas Tomas Naujokaitis laivui „Kuršis“ vadovauja jau trečius metus.

DABARTINIS. Komandoras leitenantas Tomas Naujokaitis laivui „Kuršis“ vadovauja jau trečius metus.

VADAS. Pirmasis laivo „Kuršis“ (M54) vadas Tadas Jablonskis. Dabar jis komandoras, KJP Karo laivų flotilės vadas, šiuo metu stažuojasi JAV.

VADAS. Pirmasis laivo „Kuršis“ (M54) vadas Tadas Jablonskis. Dabar jis komandoras, KJP Karo laivų flotilės vadas, šiuo metu stažuojasi JAV.

Karinių jūrų pajėgų ir redakcijos archyvo nuotr.

Skaitomiausi portalai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder