Nauja grupė, naujos viltys, bet kitu finansiniu laikotarpiu

(3)

Šiemet kovo 29 d. įsteigta Naujoji Klaipėdos žuvininkystės vietos veiklos grupė (NKŽVVG), kurios pirmininkas - Bartas Markevičius. Tikimasi, kad į ją miesto Taryba deleguos Savivaldybės atstovus ir ši grupė, dirbdama skaidriai, gaus ir paskirstys naujojo finansinio laikotarpio Europos Sąjungos (ES) paramą. Jai gauti finansinę paramą iš dabartinio finansinio laikotarpio galimybių beveik nebėra.

Priminsime, kad šiemet sausio pabaigoje Savivaldybė išstojo iš KŽVVG, kuriai 5 metus vadovavo Arvydas Žiogas, vėliau - Petras Pareigis, dėl galimai neskaidrios jos veiklos. Kilus problemoms dėl šios grupės Klaipėdos regionas prarado šiuo finansiniu laikotarpiu beveik 2 mln. eurų ES paramą.

Spręs miesto Taryba

Klaipėdos miesto savivaldybės administracijos Strateginio planavimo skyriaus vedėja Indrė Butenienė patvirtino, kad NKŽVVG pakvietė Savivaldybę prisijungti, mat be jos atstovų grupė negali vykdyti veiklos dėl paramos gavimo. Jos teigimu, pasitarimas šiuo klausimu su Savivaldybės administracijos valdžia pakviečiant grupės atstovus planuojamas liepą.

„Žiūrėsime, kokie jų ketinimai.

Savivaldybė pati ketino steigti grupę, bet tai padaryti galbūt spalį, nes dabar laukiame žemės ūkio ministro patvirtintų taisyklių dėl VVG strategijų rengimo, finansavimo sąlygų ir kt.

Klaipėdoje gali veikti ir kelios ŽVVG, tačiau visose jose turi būti Savivaldybės atstovai, norint turėti galimybę pateikti paraiškas ES struktūriniams fondams ir gauti paramą. Grupės valdyboje jie pagal dabartines taisykles turi sudaryti maždaug ketvirtadalį narių, o kiek turės sudaryti pagal naujas taisykles, dar nežinoma. Sprendimą dėl Savivaldybės stojimo į grupę priima miesto Taryba", - aiškino I. Butenienė.

„Klaipėdos mūsų plane nėra“

Žemės ūkio ministerijos (ŽŪM) Žuvininkystės skyriaus vyr. specialistas Tomas Keršys „Vakarų ekspresui“ sakė, kad Nacionalinė mokėjimo agentūra (NMA) prie ŽŪM atliko senosios grupės pažeidimų tyrimą ir yra parengusi sprendimą taikyti sankciją - nutraukti sutartį ir susigrąžinti lėšas. Ministerija yra gavusi tokį raštą ir priims vienokį ar kitokį sprendimą. Beje, vieną kartą NMA jau buvo priėmusi tokį sprendimą, paskui jis buvo atšauktas. Šiemet birželio 10 d. NMA antrą kartą nutraukė sutartį su KŽVVG.

„Jeigu ministerija pritars agentūros sprendimui, pinigai bus perskirstyti. Mes tai planuojame, nes negalime stovėti vietoje. Klaipėdos mūsų planuose nėra“, - sakė T. Keršys.

Jo teigimu, kad NKŽVVG būtų pripažinta, dar turi būti išpildyti tam tikri reikalavimai, anot jo, ji dar tebėra kūrimosi stadijos. Jo manymu, jeigu šį grupė viską susitvarkys, galės pretenduoti į naujo 2021-2027 metų finansinio laikotarpio ES paramą. Pasak T. Keršio, ateinantis laikotarpis jau matomas. „Galbūt ji siekia dar gauti paramą iš šio 2017-2020 metų finansinio laikotarpio, kurio projektai turi būti įgyvendinti iki 2023 metų vidurio, tačiau jam pinigai jau buvo paskirstyti.

Su senąja grupe dėl pažeidimų sutartis nutraukta, o su nauja sudaryti sutarties nėra galimybės.

Grupių strategijos turėjo būti patvirtintos iki 2017 metų pabaigos. Ministerija yra geranoriškai nusiteikusi Klaipėdos atžvilgiu, dėjome visas pastangas iki pat pabaigos, bet šiuo atveju tai jau ne nuo jos priklauso", - sakė ŽŪM atstovas.

Nauja grupė nekartos klaidų

NKŽVVG pirmininkas B. Markevičius sakė, kad, kaip buvę senosios grupės nariai, jie savo kailiu patyrė jos problemas, o naujos grupės steigimas buvo šansas Klaipėdai išsaugoti ES paramą. Jo teigimu, šiuo metu naujoje grupėje yra 4 nariai.

„Mes dar tikėjomės, kad galėsime tuos Klaipėdai likusius pinigus administruoti kaip nauja grupė, skelbti kvietimus teikti paraiškas paramai gauti. Tačiau ministerija nusprendė, kad tos Klaipėdos likusios lėšos - apie 1 mln. 600 tūkst. eurų - bus padalintos kitoms ŽVVG. Mes padarėme viską, ką galėjome, bet Klaipėda neteko tų pinigų.

Dabar vienintelė galimybė pretenduoti į ŽŪM rezervuotus apie 400 tūkst. eurų projektams, pakibusiems ore. Gal ministerija leis kitoms grupėms pabaigti tų projektų administracinius procesus, gal bent mažąją tų lėšų dalį pavyks išsaugoti“ - sakė B. Markevičius.

Jo žiniomis, ŽŪM jau kreipėsi į Europos Komisijos Jūrų reikalų ir žuvininkystės generalinį direktoratą prašydama paaiškinti, ką daryti su ore pakibusiais projektais.

Tragikomiška, kad prieš dvejus metus buvo pateiktas vienas projektas, susijęs su COVID-19 prevencija. Buvo numatyta įsigyti spec. įrangą, kuri būtų padėjusi Klaipėdos ligoninei. Dabar jis yra tarp tų pakibusių ore projektų ir jo baigtis nežinoma.

B. Markevičius tikina, kad naujoji grupė yra atvira ir kviečia į ją stoti naujus narius, kurių veikla susijusi su žuvininkyste, su Klaipėdos regionu. Kvietimus tapti grupės nariais ketinama išsiųsti Klaipėdos universitetui, Lietuvos jūrų muziejui.

„Tokių dalykų, kad grupė nevykdys NMA nurodymų, bus maža UAB, tikrai nebus, pareiškėjams bus užtikrinama skaidri informacija. Įkurdami grupę duosime miestui ne žuvį, bet meškerę, sudarysime galimybę gauti lėšų ir jas panaudoti Klaipėdai. Beje, norint gauti ES paramą nėra būtinybės tapti grupės nariu. Paraiškas galės teikti visi, kurie atitinka nustatytus reikalavimus, nebus jokių ribojimų“, - sako NKŽVVG pirmininkas.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder