Norėjo kaip geriau, išėjo kaip visada?

(2)

Nuo vakar Jūrininkų sveikatos priežiūros centras pradėjo teikti naują paslaugą - atlikti profilaktinius jūrininkų sveikatos patikrinimus, o nuo rugsėjo 1 d. Klaipėdos jūrininkų ligoninė to nebedarys.

Jūrininkai ant ledo nelieka, bet netrukus vėl bus tik viena įstaiga, kurioje jūrininkai galės pereiti medicininę komisiją. Kyla klausimas - ar vertėjo griauti buvusią gerai sustyguotą sistemą nieko naujo nepasiekiant?

Esant tokiai situacijai ne vienas Lietuvos jūrininkas ketina vykti pereiti medicininę komisiją į Liepoją, nes mano, kad Jūrininkų sveikatos priežiūros centras aptarnaus per mažai klientų, be to, Latvijoje tai esą kainuoja pigiau.

Klaipėdos jūrininkų ligoninės Jūros medicinos poskyryje per dieną medicininę komisiją pereidavo iki 20 jūrininkų. Komisija dirbdavo kiekvieną darbo dieną. 2020 metais medicininę patikrą perėjo 3 133 jūrininkai.

Šis skaičius šiek tiek mažesnis nei ankstesniais metais dėl buvusio karantino. Paprastai kitais metais buvo komisuojama 3,5-3,7 tūkst. jūrininkų.

Kadangi šioje įstaigoje tokia paslauga buvo teikiama kiekvieną darbo dieną, o ne tik du kartus per savaitę, kaip dabar žada daryti Jūrininkų sveikatos priežiūros centras (JSPC), jūrininkai sunerimę.

Situacija nesikeičia?

Priminsime, kad iki šiol Klaipėdos jūrininkų ligoninė vienintelė Lietuvoje teikė tokią paslaugą jūrininkams. Tačiau Lietuvos transporto saugos administracija (LTSA) šiemet kreipėsi į Konkurencijos tarybą ir paprašė leisti tikrinti jūrininkų sveikatą ir kitose įstaigose.

Sveikatos apsaugos ministerija atsižvelgė į Konkurencijos tarybos siūlymą keisti jūrininkų sveikatos tikrinimo reglamentą.

Pasak Jūrų kapitonų asociacijos pirmininko Juozo Liepuoniaus, tai, kad jūrininkai galėtų sveikatą pasitikrinti ne vienoje įstaigoje, reikalauja tarptautinė MLC konvencija.

Pakeitus tvarką Klaipėdos jūrininkų ligoninei pasidarė ekonomiškai nenaudinga išlaikyti Jūros medicinos poskyrį, įsteigtą 2001 metais, nes, tikėtina, klientų gerokai sumažės, o tokio poskyrio išlaikymas nemažai kainuoja, tad nuspręsta jį uždaryti.

Profilaktinis jūroje dirbančių žmonių sveikatos patikrinimas Jūrininkų ligoninėje vyko nuo 2001-ųjų, kai buvo įsteigtas Jūros medicinos poskyris. Nuo šių metų rugsėjo 1 d. tokia paslauga ligoninėje nebebus teikiama.

Šios ligoninės vyr. gydytojas Jonas Sąlyga savo pažadą nepalikti jūrininkų be nieko tesėjo - paslaugą teikti pradėjo JSPC.

 

Senąją tvarką nusprendusi keisti Sveikatos apsaugos ministerija įsitikinusi, kad medicininės komisijos jūrininkams paslaugas teiks kitos uostamiesčio asmens sveikatos priežiūros įstaigos.

Tačiau kol kas jos neskuba to daryti, nes, turint omenyje jūrininkų darbo specifiką, tai nėra taip paprasta, būtina sudaryti specialią komisiją, kuriai keliami tam tikri reikalavimai.

Taigi bent jau kol kas vėl turėsime tą pačią situaciją: vėl bus vienintelė įstaiga, kurioje jūrininkai galės pereiti medicininę komisiją, tik tai bus ne Jūrininkų ligoninė, turinti 20 metų patirtį, o JSPC, kol kas jos visai neturintis.

Ką siūlo JSPC

Žinia, jūrininkams ši paslauga labai svarbi, nes be medicininės komisijos išduoto pažymėjimo jie negali išplaukti į reisą jokiu laivu.

"Atitinkamos institucijos yra informuotos apie komisijos, kuri reikalinga šiai paslaugai teikti, sudarymą. Ji yra sudaryta iš atitinkamų specialistų pagal ministro teisės aktus. Dėl to jokių problemų negalėtų kilti.

Mes nenorėjome palikti jūrininkų vienų, reikėjo padėti žmonėms, kurie galėjo likti be paslaugos. Iš dalies elgiamės altruistiškai. Stengsimės, kad procesas vyktų sklandžiai. Esu įsitikinęs, kad taip ir bus.

Mes suprantame, kad jūrininkai yra žmonės, dirbantys sunkų darbą, ir kartais reikia skubiai įvertinti jų sveikatą. Žinome, kad bus iššūkių, bet, tikiuosi, juos įveiksime, jeigu abi pusės bus geranoriškai nusiteikusios„, - “Vakarų ekspresui" sakė JSPC vyr. gydytojas Saulius Dabravalskis.

Taigi nuo šiol jūrininkų profilaktiniai sveikatos tikrinimai atliekami Jūrininkų sveikatos priežiūros centre ir jame išduodami formos Nr. 048-1/a jūrininkų sveikatos pažymėjimai.

Sveikatos patikrinimas šioje įstaigoje kainuos 85 eurus, jeigu nereikės papildomų tyrimų. Jeigu jų reikės, kaina bus didesnė. Jeigu tai bus norima padaryti skubos tvarka (be išankstinės registracijos), teks mokėti 120 eurų.

Nuo rugsėjo 1 d. Jūrininkų sveikatos priežiūros centras bus vienintelė vieta, kur jūrininkai Lietuvoje galės pereiti medicininę komisiją.

Jūrininkų sveikata bus tikrinama tik du kartus per savaitę - antradieniais ir ketvirtadieniais ir bus priimama po 24 asmenis. Galima išankstinė registracija.

Registruotis galima prisijungus prie e-pacientas sistemos, Jūrininkų komisijos kalendoriuje pasirinkus tinkamą datą ir laiką ir paspaudus mygtuką „Registruoti paciento vizitą“; telefonu (8 46) 297 045; atvykus į JSPC registratūrą. Visą informaciją, ką reikia turėti atvykstant, galima rasti JSPC interneto svetainėje.

Beje, LTSA interneto svetainėje jau yra informacija, nuo kada medicininės komisijos paslaugą pradeda teikti JSPC ir kada ją nutraukia Klaipėdos jūrininkų ligoninė. Kad daugiau kas nors teiktų tokią paslaugą, šioje svetainėje nepranešama.

Klaipėdos jūrininkų ligoninės interneto svetainėje taip pat galima rasti informaciją apie veiklos nutraukimą. Taigi jūrininkų informavimas, palyginti su liepa, kai pasirodė pirmieji pranešimai apie būsimas permainas, šiek tiek pagerėjo.

Ligoninėje vyks tik mokymai

Klaipėdos jūrininkų ligoninė informuoja, kad joje jūrininkams ir toliau vyks pirmosios medicinos pagalbos ir medicinos priežiūros mokymai, bet medicininė komisija nebebus organizuojama.

Jūros medicinos poskyrio patalpos ir žmogiškieji resursai bus išnaudojami ambulatorinių konsultacijų skyriaus plėtrai.

Profilaktinis jūroje dirbančių žmonių sveikatos patikrinimas šioje ligoninėje vyko nuo 2001-ųjų, kai buvo įsteigtas Jūros medicinos poskyris. Iki šiol čia dirbusi medicinos komisija buvo vienintelė, kuriai suteikta teisė išduoti jūrininkams sveikatos pažymėjimus.

Šių metų balandį buvo pakeistas sveikatos apsaugos ministro įsakymas „Dėl profilaktinių sveikatos tikrinimų sveikatos priežiūros įstaigose“ ir numatyta, kad jūrininkų sveikatą gali tikrinti bet kuri asmens sveikatos priežiūros įstaiga, turinti licenciją teikti asmens sveikatos priežiūros paslaugas, ir kurioje yra vadovo patvirtinta jūrininkų sveikatos tikrinimo komisija.

„Tikrinti jūrininkus buvo sutelktos išties nemenkos medikų pajėgos. Tam buvo skirtos ligoninės patalpos ir finansiniai ištekliai.

Dabar, atsiradus galimybei jūrininkams sveikatą pasitikrinti ir kitose įstaigose, nutarėme poskyrį panaikinti, o žmogiškuosius išteklius ir patalpas skirti plečiant ambulatorinių konsultacijų skyriaus paslaugas ir pajėgumus“, - apie sprendimą uždaryti Jūros medicinos poskyrį sakė J. Sąlyga.

Ar užteks dviejų dienų per savaitę?

Jūrų kapitonų asociacijos pirmininkas J. Liepuonius sako, kad daugelis jūrininkų dar nežino apie permainas. Tie, kurie domėjosi situacija, mano, kad susidarys eilės, būsią sunku patekti.

„Mūsų aktyvūs jūrininkai, kurie dirba užsienio šalių tanklaiviuose, jau siūlo šios paslaugos važiuoti į Liepoją, esą gal bus ir greičiau, ir pigiau. Nors aš abejoju, ar bus gerokai pigiau apskaičiavus kelionės išlaidas“, - prognozavo asociacijos pirmininkas.

Jis sako nežinąs, kokie turi būti jūrininkų sveikatos profilaktinio patikrinimo tempai, ko gero, vienu metu to reikia didesniam jūrininkų skaičiui, kitu metu - mažesniam, bet 50 žmonių per savaitę, jo manymu, yra mažoka.

JSPC vyr. gydytojas S. Dabravalskis sako, kad kol kas centras pradeda teikti šią paslaugą tokiu pajėgumu, kuriuo šiuo metu gali. Be to, šiuo klausimu buvo konsultuotasi su Jūrininkų ligonine.

„Mes stebėsime situaciją ir, be jokios abejonės, ją įvertinę imsimės pokyčių, jeigu to reikės. Šiandien pagal gautus duomenis iš Jūrininkų ligoninės manome, kad dviejų dienų per savaitę tikrai turi pakakti“, - sakė jis.

Dėl kainos kyla abejonių

Ir dėl medicininės komisijos kainos jūrininkams kyla abejonių.

„Mano manymu, JSPC padarė gudriai. Paslauga kainuos 85 eurus, jeigu užsiregistruosi iš anksto, o jeigu norėsi skubiai - 120 eurų. Kyla abejonių, ar tokia kaina nebus visą laiką. Kas sukontroliuos, yra vietų ar ne.

Kadangi centras kurį laiką bus vienintelis, teiksiantis tokią paslaugą, jis galės diktuoti savo sąlygas“, - svarstė J. Liepuonius.

S. Dabravalskio teigimu, kaina nustatyta pasikonsultavus su Jūrininkų ligonine. Paklaustas, ar ji nebus 120 eurų nuolatos, įstaigos vadovas atsakė: „Ar kaina didės, ar mažės ateityje, tai priklausys nuo kainų indeksavimo, jeigu bus duoti atitinkamų institucijų nurodymai.“

Uosto poliklinika - dar ne

Pasak J. Liepuoniaus, buvo kalbama, kad tokią paslaugą jūrininkams dar siūlys ir Uosto poliklinika, tačiau kol kas ji neturi Sveikatos apsaugos ministerijos patvirtinimo, kad gali tokią paslaugą teikti.

Uosto poliklinikos direktorė Saulė Bieliauskienė apie tai nieko nebuvo girdėjusi. Ji teigė, kad Uosto poliklinika jūrininkams tokios paslaugos neteikia, nes jai keliami specialūs reikalavimai.

„Medicininė komisija jūrininkams ir medicininė komisija kitiems žmonėms labai skiriasi. Paprastos medicininės komisijos paslaugą mes teikiame“, - sakė ji.

Paklausta, ar poliklinika neplanuoja tokią paslaugą teikti jūrininkams, atsakė, kad kol kas savo planuose to nėra numačiusi, bet neatmetė galimybės, kad ateityje gali persigalvoti.

„Turint omenyje sveikatos apsaugos ministro įsakymo pakeitimą, jeigu ateityje pasitvirtinsime tokią komisiją, tada teiksime tokią paslaugą.

Šiandien jos neteikiame, bet nesakome, kad to nedarysime už savaitė ar dviejų“, - teigė Uosto poliklinikos vadovė.

Pertvarkai nepasirengta

Pasak J. Liepuoniaus, niekas nedaro reformų nepasiruošęs. Negalima griauti to, kas stabiliai veikė, kol nauja nepradėjo veikti, palikti jūrininkus be paslaugos - jie be medicininio pažymėjimo negali išplaukti į reisą.

Kapitonas piktinasi, kad įstaigose, kurios priima sprendimus, dirba žmonės, neturintys žalio supratimo apie tarptautines jūrines konvencijas.

J. Liepuoniaus manymu, ši pertvarka vykdoma iki galo visko gerai neapgalvojus. Anot jo, pirmiausia reikėjo padaryti apklausą, kas Klaipėdoje norėtų teikti tokią paslaugą, parengti sistemą ir tik tada priimti sprendimą.

„Ministerija turėjo pasitarti su Jūrininkų ligoninės vadovybe, kitų įstaigų vadovais. Negi sunku tiems valdininkams, kurių pilna ministerijoje, tai padaryti? Bet ne, trakšt brakšt - patys padarė.

Kad ir kas ką sakytų, Jūrininkų ligoninė tą paslaugą teikė visai neblogai. Žinoma, kaip ir visur buvo visokių biurokratinių trukdžių, bet per ilgą laiką atsirado tradicijos ir nebuvo blogai.

Žinoma, ligoninės kaltinti negalime, ji elgiasi taip, kaip jai geriau.

Svarbiausia, kad žmonės neliko visai be tokios paslaugos. Matysime, kaip viskas bus ateityje. Bus blogai, žmonės ieškos alternatyvų", - kalbėjo kapitonas.

Gemius

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder