piratai

Pagrobto lietuvio sūnus šaukiasi pagalbos: „Jau praėjo 41 diena ir tėvas vis dar nelaisvėje“

(12)

Kovo paskutinį savaitgalį Danų tanklaivyje prie Vakarų Afrikos Kongo krantų išsilaipinę piratai pagrobė šešis įgulos narius, tarp kurių yra ir du lietuviai. Lietuvos Vyriausybė pranešė, kad stengiasi juos išgelbėti. Pagrobto lietuvio sūnus Mindaugas naujienų portalui tv3.lt papasakojo, kad piratai pagrobė jo tėvą ir prašo padėti jį išlaisvinti.

Mindaugas tv3.lt teigė, kad šiuo metu vyksta derybos ir tyrimas dėl pagrobto jo tėvo. Jis prašo pagalbos, padedant jį išslaisvinti, nes jau praėjo 41 diena, o tėvo vis dar negali pamatyti, ar net sužinoti, ar jis gyvas ir sveikas.

„Buvo labai puikiai nutylėtas faktas, jog pagrobtame laive yra lietuvių. Taigi, nuo pradžių, mano tėvas yra jūreivis (vyr. elektromechanikas). Šiais metais rudenį švęs savo 65-ąjį gimtadienį. Anksčiau išėjimai būdavo po 6-9 mėnesius, dabar po 2-4. Kovo 13 dieną buvo data, kai oficialiai išėjo į pensiją, todėl šis reisas turėjo būti paskutinis. Ir numatytas grįžimas apie balandžio vidurį. Plaukiojo ant Danų laivo, bet įmonė kažkur Dubajuje.

Kovo 26 dieną gaunu skambutį iš užsienietiško neaiškaus numerio, tai net nekėliau, nes dažniausiai tokie skambučiai bent jau man būna su pasiūlymais „prainvestirovat“. Bet gavau SMS, kad skambino dėl R. N. ir būtina skubiai susisiekti. Širdis tada turbūt nereikia rašyti, kad sudrebėjo.

Prasideda pokalbis: „vakar piratai pagrobė laivą, paskutinės per vaizdo kameras užfiksuotos akimirkos – keturi su automatais ginkluoti vyrai įsilaipino į laivą ir ryšys bei vaizdas po kelių minučių dingo“. Tuomet buvo keturios labai įtemptos psichologiškai dienos, nes nebuvo jokių žinių. Penktą dieną per dronus surado tą laivą ir prancūzų karinis laivas maždaug po pusantros paros jį „pasivijo“ maždaug už 650 mylių nuo Afrikos krantų. Pagrobtas buvo apie 160 mylių nuo kranto (jūrmylių) dauginti verčiant į kilometrus reikia maždaug iš 1.85

Tai va, pasivijus laivą piratai pasiėmė su savimi šešis aukščiausius pagal rangą įgulos narius ir su kateriu pabėgo. Viso laive buvo 16 žmonių, tai dešimt išgelbėjo. Kaip su jais buvo elgiamasi, nežinau, bet informaciją suteikė, jog „neskriaudė“, bet kas čia žino. Tuo momentu kaip ir pradėjo darytis ramiau, nes nori pasitikėti tarnybomis ir jei suseka su dronais ir kitom įrangom, tai ilgai netruks ir tą valtį surasti. Bet žinot ką, jau praėjo 41 diena ir tėvas vis dar nelaisvėje!

Tad kaip vyksta visas procesas dabar? Maždaug tik po dviejų savaičių piratai paskambino įmonei, pasakė savo sąlygas ir vėl dingo (kokios tos sąlygos, labai gaila, bet kol kas, deja, nežinau). Man, aišku, iš įmonės kasdien paskambina/o, parodo dėmesį ir pateikia informaciją apie eigą, bet kol vyksta derybos, detalių rašinėti nereikia. Dabar logiškai galima visiems paimti ir pabandyti įsivaizduoti, ką tiek laiko reikia derinti? O derinimas toks, kad greičiausiai vyksta psichologiniai kantrybės žaidimai. Bet čia tik mano spėliojimai.

Kaip bebūtų, neramiausiai yra tai, kad nė vienas įgulos narys nekalbėjo per telefoną su įmonės atstovais, viskas „derinama“ su piratais. Bet kol vyksta tos derybos, norėtųsi bent žinoti, kokiomis sąlygomis ir kokios psichologinės/psichinės būsenos jie yra. Teksto pradžioje jei atkreipėte dėmesį parašiau „laive yra lietuvių“ daugiskaita. Taip, tarp tų šešių žmonių yra dar vienas lietuvis, kuris yra 27-erių metų, tad kaip jaučiasi jo šeima, turbūt ir plėstis nereikia (bendravau).

Na o kas liečia mūsų tarnybas, jos dirba, buvo net iš Vilniaus atvažiavę apklausti. Bet visas einamasis procesas yra paslaptyje. Jei viskas gerai baigsis, bus galima pasidžiaugti ir tėvas manau turės tikrai gerą istoriją kaip viskas vyksta iš tiesų , kai esi pagrobiamas. O stengiantis įžvelgti šiek tiek teigiamos pusės ir šiaip pagalvojus yra toks faktas, kad mano tėvas visą gyvenimą daug rūkė ir visur – kasdien po pakelį ir daugiau. Tai labai įdomu ir nelabai tikiu, kad tie afrikiečiai tenkina užgaidas, tad gal mes bent rūkyti.

Palinkėkime jiems visiems kantrybės ir ištvermės, kol baigsis tos „derybos“ ir pagaliau grįš namo!“, – rašė Mindaugas.

Lietuvos Vyriausybė: vykdomi gelbėjimo darbai

Kaip teigia Vyriausybė, Lietuva nuo pirmųjų dienų vykdo piratų užgrobtame laive buvusių Lietuvos piliečių gelbėjimo darbus.

Piratavimas Laive „Monjasa Reformer“ buvo 16 įgulos narių, kai jame kovo 25 dieną išsilaipino piratai. Likusius įgulos narius išgelbėjo prancūzų karinis laivas. Išgelbėtieji pranešė, kad „piratai pagrobė šešis įgulos narius“, anksčiau  buvo rašoma Prancūzijos karinio jūrų laivyno paskelbtame pranešime.

Lietuvos Vyriausybė praneša: institucijos deda visas pastangas, kad Lietuvos piliečiai kuo skubiau būtų išlaisvinti

Lietuvos Respublikos Vyriausybės kanceliarijos Nacionalinis krizių valdymo centras praneša, kad informacija Lietuvos institucijoms apie piratų pagrobtame laive buvusius du lietuvius yra žinoma nuo pirmųjų įvykio dienų.

Gelbėjimo operacija pradėta iškart gavus pranešimą iš tarptautinių partnerių. Tarnybos palaiko nuolatinį ryšį su artimaisiais, jiems teiktos būtinos konsultacijos ir informacija apie veiksmus, kurie būtini vykdant įkaitų išlaisvinimo darbus.

Institucijos deda visas pastangas, kad Lietuvos piliečiai kuo skubiau būtų išlaisvinti ir saugiai pargabenti namo, praneša Vyriausybė.

Vadovaujantis tokių įvykių pasauline praktika, siekiant nepakenkti gelbėjimo darbams ir nesukelti pavojaus įkaitais paimtų lietuvių sveikatai bei gyvybei, apie jų eigą teikiama minimali informacija.

Institucijos deda visas pastangas, kad Lietuvos piliečiai kuo skubiau būtų išlaisvinti ir saugiai pargabenti namo, praneša Vyriausybė.

Piratai pagrobė šešis įgulos narius

Kaip kovo pabaigoje skelbė BNS, „piratai pagrobė šešis įgulos narius“. Su Liberijos vėliava plaukiojantis danų tanklaivis buvo rastas prie San Tomės ir Prinsipės krantų Gvinėjos įlankoje. Jį pavyko rasti pasitelkus droną, kurį paleido prancūzų patrulinis laivas „Premier Maitre L'Her“, dalyvaujantis Prancūzijos kovos su piratavimu misijoje „Corymbe“, pranešė prancūzų gynybos ministerija. Prie tanklaivio tuomet buvo pastebėtas ir piratų laivas, kurio, atplaukus prancūzų kariniam laivui, toje vietoje jau nebuvo.

Prancūzijos karinis jūrų laivynas pranešė, kad trys iš išgelbėtų įgulos narių patyrė „nesunkių sužalojimų“ ir jiems buvo suteikta medikų pagalba. Laivo savininkė „Monjasa“ paskelbtame pranešime nurodė, kad „piratai paliko laivą ir su savimi pasiėmė dalį įgulos narių“. Jų skaičiaus ar pilietybės bendrovė nenurodė. Danijos naujienų agentūra „Ritzau“ pranešė, kad nė vienas iš įgulos narių nėra Danijos pilietis. Pasak laivo savininkės, apie laivo ar krovinio apgadinimą nebuvo pranešta.

Bendrovė pranešė, kad 135 m ilgio „Monjasa Reformer“ pateko į „nepaprastąją situaciją“ už maždaug 160 jūrmylių į vakarus nuo Puant Nuaro Konge. Bendrovė tuomet nurodė, kad išsilaipinant piratams įgula pagal tokiems atvejams skirtą protokolą užsidarė saugioje tanklaivio patalpoje.

Po to ryšys su laivu buvo prarastas. Nuo Senegalo iki Angolos nusidriekusi Gvinėjos įlanka yra pavojingas rajonas laivams, bet pastaraisiais metais padėtis čia gerėjo. Jūrų informacijos bendradarbiavimo ir informavimo centras (MICA) nuodo, kad šiame rajone pernai buvo užpulti trys laivai. 2019-aisiais tokių atvejų buvo 26.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder