Kalinys EŽTT laimėjo bylą prieš Lietuvą: čia pažeistas teises įvertina gerokai didesniais pinigais

(4)

Jei Lietuvos teismai už netinkamas įkalinimo sąlygas priteisia vos tūkstantį ar kelis šimtus eurų, Europos Žmogaus Teisių Teismas (EŽTT) tuos pačius kalinių teisių pažeidimus įvertina gerokai didesnėmis sumomis. Dėl per mažo kameros ploto skundęsis žinomas nusikaltėlis Nerijus Vaidelys iš Lietuvos EŽTT prisiteisė 10 800 eurų, nors Lietuvoje jam buvo priteisti tik 1400 eurų.

Prieš keletą metų kaliniai, supratę, kad Lietuva jiems neužtikrina kalinimo sąlygų, kurias pasižadėjo užtikrinti, masiškai užvertė administracinius teismus skundais dėl per mažo ploto, per prasto maisto, drėgmės, šviesos, parazitų ir kitų nepatogumų.

Dabar nuteistųjų akys krypsta į Strasbūre esantį EŽTT – pastaroji institucija, skirtingai nei Lietuvos teismai, nesibaido kalinių patirtų nepatogumų įvertinti didelėmis pinigų sumomis.

Rugsėjo pradžioje bylą prieš Lietuvą laimėjo anksčiau Pravieniškėse kalėjęs, o šiuo metu Alytuje laisvės atėmimo bausmę atliekantis N. Vaidelys (gim. 1975 m.).

Pastarasis vyras dar 2012 m. dėl su narkotikais susijusių nusikaltimų buvo nuteistas daugiau nei 12 metų laisvės atėmimo bausme, vėliau figūravo „Pravieniškių mafijos“ istorijoje.

Į EŽTT kreipęsis lietuvis nurodė, kad nuo 2014 m. vasario iki 2016 m. liepos Pravieniškėse jam nebuvo užtikrintas pakankamas gyvenamosios erdvės plotas – vietoje 3,1 kv. m, kurie numatyti įstatymuose, N. Vaideliui teko tik 2,76 kv. m.

2018 m. spalį Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas (LVAT) priėmė neskundžiamą sprendimą, kuriuo pripažino, kad N. Vaidelys išties 672 dienas neturėjo pakankamos gyvenamosios erdvės, taip buvo pažeistos kalinio teisės.

Dėl šių teisių pažeidimo lietuviui iš valstybės buvo priteisti 1400 eurų.

Lietuvos administraciniuose teismuose jau nusistovėjusi praktika, kad žala, atsirandanti dėl pažeistų kalinių teisių, nebūna vertinama dideliais pinigais, atsižvelgiant į tai, kad dažnai padaryti teisių pažeidimai būna formalūs, iš jų nekyla didelė žala.

Tačiau EŽTT laikosi kitokios praktikos – šioje instancijoje iš žmogaus teisių pažeidimų kylanti žala vertinama didesnėmis sumomis.

Iš Pravieniškių į Alytaus pataisos namus perkeltas N. Vaidelys kreipėsi į EŽTT, nurodydamas, kad jo teisės išlieka pažeistos, žala neatlyginta.

Bylos metu paaiškėjo, kad institucijos Lietuvoje pripažino, jog N. Vaideliui buvo suteiktas per mažas plotas kameroje, bei pasiūlė 6117 eurų kompensaciją už pažeistas teises.

Tačiau kalinys nesutiko savanoriškai priimti kompensacijos, teigdamas, kad ji per maža, dėl šios priežasties, Lietuvos vyriausybės atstovų LR teigimu, byla turėjo būti nutraukta.

Kompensacijos nepriėmęs ir į EŽTT kreipęsis N. Vaidelys nepralošė – Strasbūro teismas konstatavo, kad lietuvio teisė į gyvenamąjį plotą išties buvo pažeista, ypač šeimos apsilankymų metu ir atliekant drausmines nuobaudas, dėl pažeistų teisių Lietuva kaliniui turėtų sumokėti ne 1400 eurų, bet 10 800 eurų.

Pinigus EŽTT įpareigojo Lietuvą sumokėti per 3 mėnesius, teismo sprendimas nėra skundžiamas.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder