Laimonas Lapinskas-Lopas

„Lapinų“ gaujos lyderiui Lopui artėja laisvės valanda, bet jo paleisti nenori: smurto rizika gali didėti

Prieš keliolika metų Vilniuje itin pasižymėjusi „Lapinų“ gauja buvo sutriuškinta, o vienam iš jos vadeivų, Laimonui Lapinskui, turinčiam Lopo pravardę, skirta net 20 metų laisvės atėmimo bausmė. Pastaroji jau eina į pabaigą, tačiau teisėjai nenori žinomam nusikaltėliui anksčiau laiko atverti durų į laisvę – esą kuo arčiau laisvės valanda, tuo daugiau rizikos kyla dėl šio nusikaltėlio.

2002–2003 m. trumpai veikusi, tačiau suspėjusi pasižymėti „Lapinų“ gauja turėjo kelias grupuotes, kurios skirtingu metu stojo prieš teismą.

Pagrindinis lapinų pinigų šaltinis buvo prekyba narkotikais, tačiau gauja užsiėmė ir žmogžudystėmis, kitais sunkiais nusikaltimais.

Svarbiausiu lapinų lyderiu preliminariai laikomas Justas Belousovas, turintis Lapino pravardę.

Tačiau J. Belousovas nebuvo vienintelis nusikalstamo susivienijimo organizatorius – vienu iš gaujos vadeivų įvardijamas ir L. Lapinskas-Lopas.

Laimonas Lapinskas. Dmitrijus Radlinskas Alfa.lt

Griežtą tvarką gaujoje įvedęs L. Lapinskas pasižymėjo fizine jėga, sportiniu sudėjimu.

Tačiau sutriuškinus „Lapinų“ grupuotę, smūgis suduotas ir jos vadeivai – 2005 m. L. Lapinskas buvo suimtas, o po trejų metų nuteistas 20 metų laisvės atėmimo bausme.

Lopas buvo pripažintas kaltu dėl prekybos narkotikais, nužudymo ir pasikėsinimo nužudyti, neteisėto ginklų laikymo, turto prievartavimo, kankinimo ir kitų nusikaltimų.

Nenori paleisti į laisvę

Keletą pastarųjų metų L. Lapinskas itin aktyviai siekia išeiti į laisvę. Didžiąją bausmės dalį vyras jau yra atlikęs, todėl nuosekliai bando įtikinti teisėjus, kad yra vertas išeiti į laisvę anksčiau laiko. Tačiau kol kas visi jo bandymai buvo nesėkmingi.

Prieš kelias savaites Vilniaus miesto apylinkės teismas atmetė dar vieną L. Lapinsko prašymą paleisti jį anksčiau laiko.

Į laisvę 2025 m. pradžioje turintis išeiti kalinys nurodė, kad jau praleido už grotų 17 su puse iš dvidešimties jam paskirtų metų, likusius pustrečių metų galėtų praleisti laisvėje intensyvios priežiūros sąlygomis.

Buvęs „Lapinų“ gaujos lyderis teigė, kad laisvėje jo laukia šeima, turi sukūręs stiprius socialinius ryšius, be to, per pastaruosius septynerius metus už grotų elgėsi drausmingai.

Tai, anot jo, yra pakankamas pagrindas būti paleistam į laisvę anksčiau laiko.

Tačiau teisėjas Dainius Grizickas tokio skundo netenkino.

Teismui, kaip prieš tai lygtinio paleidimo komisijai, užkliuvo faktas, kad net daugiau nei 17 metų už grotų praleidęs nuteistasis iki šiol neatsisakė nusikaltėliams būdingos pasaulėžiūros.

„Nuteistojo tam tikros kriminalinį elgesį palaikančios nuostatos turi tiesiogines sąsajas su jo kriminaline patirtimi“, – nurodoma sprendime.

Lygtinio paleidimo komisija, kurios pateikta medžiaga rėmėsi teismas, nutarė, kad  L. Lapinskas iki šiol linkęs mąstyti ir elgtis kaip kriminalinės gaujos vadeiva, smurtą galintis naudoti kaip priemonę sprendimams surasti, todėl, nors šiuo metu smurto rizika nėra didelė, ateityje „smurto rizika gali turėti didėjimo tendencijas“.

Nors jau keliolika metų praleido už grotų ir nėra paleidžiamas į laisvę, įkalintas L. Lapinskas aktyviai naudojasi socialiniais tinklais, vedė ir susilaukė vaikų.

Sužibo kaip kometa

Vilniuje ir jo apylinkėse veikusi „Lapinų“ gauja buvo tarsi kriminalinio pasaulio kometa – gyvavo vos kelerius metus, tačiau per šiuos žibėjo ryškiai, garsėjo sunkiais ir įžūliais įvykdytais nusikaltimais.

Gauja užsiėmė turto prievartavimu, savavaldžiavimu, o dideles pajamas lapinams nešė narkotikų prekyba – išsinuomotuose butuose, garažuose lapinai laikė ir platino didelius kiekius įvairių narkotinių medžiagų – heroiną, kanapių dervą, metamfetaminą.

Kaip ir pridera rimtai grupuotei, lapinai buvo neteisėtai įgiję įvairių šaunamųjų ginklų, sprogiųjų medžiagų.

Tarp „Lapinų“ gaujos įvykdytų nusikaltimų yra ir itin sunkių: nustatyta, kad L. Lapinsko vadovaujami gaujos nariai 2003 m. sausį miške prie kelio Vilnius–Ukmergė nužudė Vilių Bogačenką, o 2004 m. birželį miške šalia kelio Dūkštas–Kernavė, Širvintų rajone, susidorojo su Aleksejumi Naruševičiumi.

Abi lapinų aukos buvo užkastos.

Pats gaujos vadeiva L. Lapinskas vėliau pagarsėjo dėl spalvingų, bet žiaurių nusikaltimų, tarp kurių – ir be rimtos priežasties naktiniame Vilniaus klube „Brodvėjus“ peiliu subadytas apsaugininkas, bandymas nušauti vieną vilnietį, tačiau visiškas apsijuokimas, kai auka buvo sumaišyta su kitu vyru.

Žiniasklaidoje anksčiau skelbta, kad, švęsdamas savo gimtadienį, L. Lapinskas su draugais surengė egzekuciją tuometiniam Lietuvos policijos akademijos studentui.

Būsimasis pareigūnas buvo verčiamas gerti degtinę, vartoti narkotikus, persirengti moteriškais drabužiais ir šokti, o apie šešias valandas trukusi „šventė“ buvo filmuojama.

alfa.lt

Raktažodžiai
Sidebar placeholder