Nuteisti Rusijos pakalikai: šnipai sulaukė skirtingų bausmių

(9)

Į Klaipėdos savivaldybės tarybą patekti bandęs Aleksėjus Greičius ir Pagėgių politikas Mindaugas Tunikaitis yra Rusijos šnipai. Tai šiandien konstatavo teismas, pasiuntęs abu vyrus už grotų. Savo kaltę pripažinęs pagėgiškis namo iš belangės grįš gerokai anksčiau.

Šnipinėjimu Rusijai kaltinamų dviejų Lietuvos piliečių baudžiamoji byla nagrinėta uždaruose posėdžiuose, tad šiandien Klaipėdos apygardos teismas viešai paskelbė tik rezoliucinę jos dalį.

Prieš mėnesį 46-ąjį gimtadienį atšventęs Baltijos jaunimo asociacijos "Juvenis" generalinis direktorius A. Greičius nuteistas kalėti 4 metus. Į Klaipėdos miesto savivaldybės tarybą per 2015-ųjų savivaldos rinkimus patekti bandęs patekti vyras savo kaltęs nepripažino.

Per tuos pačius rinkimus į Pagėgių savivaldybės tarybą kandidatavęs 35 metų M.Tunikaitis laikėsi priešingos gynybinės taktikos. Jis prisipažino šnipinėjęs kitai valstybei, tad sulaukė švelnesnės bausmės.

Pasak Klaipėdos apygardos teismo atstovės Dovilės Saulėnienės, teismas įvertino, kad M.Tunikaitis turi šeimą ir yra kamuojamas sveikatos problemų. Jam skirta per pus mažesnė nei minimali sankcijoje numatyta bausmė - pusantrų metų nelaisvės.

Abu šnipai sulaikyti praėjusiųjų metų kovo pradžioje. Kol įsiteisės teismo nuosprendis jiems taikomos su laisvės atėmimu nesusijusios kardomosios priemonės.

A. Greičius ir M. Tunikaitis nėra pažįstami, tačiau abu juos į nusikalstamas veikas prieš Lietuvą įtraukė tas pats asmuo - Rusijos Federalinės saugumo tarnybos (FST) Kaliningrado srities pasienio valdybos pareigūnas.

Prisidengęs išgalvota tapatybe, puikiai lietuviškai kalbantis rusas su M. Tunikaičiu susipažino "atsitiktinai", kertant Lietuvos-Rusijos pasienio punktą.

Prašymas nupirkti ant sienos kabinamą kalendorių ar butelį vyno, ilgainiui virto prieš Lietuvą nukreiptų pavedimų vykdymu.

Pagėgiškis beveik šešerius metus stebėjo, fotografavo ir filmavo objektus, surasdavo informaciją interneto puslapiuose ar sužinodavo ją per kitus asmenis. Už perduotus duomenis jam atlyginta pinigais.

Po kiek laiko M. Tunikaitis viską suprato, bet bijojo prisipažinti Valstybės saugumo departamento (VSD) pareigūnams apie vykdomą šnipinėjimą. Sulaikytas ji prisipažino ir nuoširdžiai gailėjosi, padėjo ikiteisminio tyrimo metu pareigūnams atskleisti nusikalstamos veikos aplinkybes.

Visuomeninei organizacijai vadovaujantis A. Greičius "užkibo" sulaukęs pažado dėl jo organizuojamų renginių finansavimo.

Klaipėdietis beveik ketverius metus organizavo visiškai ar iš dalies Rusijos žvalgybos atstovo finansuojamus renginius, fotografavo ir filmavo juose dalyvaujančius asmenis, rinko su šiais renginiais susijusią informaciją, publikavo ją Lietuvos žiniasklaidoje, o surinktą informaciją sutartu būdu perdavė Rusijos žvalgybos atstovui.

Teismo teigimu, A. Greičiaus rusams suteikta informacija daugiausia susijusi su kultūriniais renginiais, minėjimais Lietuvoje. Jos pavojingumo laipsnis yra mažesnis negu perduodant žvalgybos tarnyboms valstybės paslaptį sudarančią informaciją.

Tai padėjo išvengti net iki 15 metų grėsusio laisvės atėmimo.

Valstybinį kaltinimą šioje byloje palaikė Klaipėdos apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus prokuroras Ruslanas Ušinskas.

Tyrimą atliko Klaipėdos apskrities VPK Kriminalinės policijos Organizuoto nusikalstamumo tyrimo valdybos pareigūnai, bendradarbiaudami su Valstybės saugumo departamentu.

"Noriu pabrėžti, kad užsienio žvalgybos organizacijų atstovų prašymu surinkta ir jiems perduota netgi viešai prieinama informacija yra nusikaltimas.

Visai nesvarbu, kad perduotoje nuotraukoje yra tiesiog miesto centrinės gatvės atkarpa ar vazonas su gėle.

Todėl, jei tik kyla įtarimų, kad kažkas bando tokiu būdu įtraukti į neteisėtą veiką, geriausia yra nedelsiant kreiptis į mūsų šalies teisėsaugą – pasekmės tikrai bus kitokios, nei sulaukus pareigūnų dėmesio", – teigė prokuroras Ruslanas Ušinskas.

Šioje byloje figūravo ir Klaipėdos miesto savivaldybės tarybos narė Ela Andrejeva.

Jai net suteiktas specialiosios liudytojos statusas. Nors teisėsaugininkai turėjo duomenų, kad ji galėjo padaryti nusikaltimą, jų tuo metu nepakako įtarimams pareikšti.

Baudžiamosios atsakomybės politikė išvengė. Ji tapo paprasta liudytoja.

Politikei teismas skyrė tik 400 eurų baudą už per kratą jos namuose rastas kontrabandines cigaretes.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder