Radikių paslaptys: vaikus mušė, filmavo, vertė gerti savo šlapimą

(1)

Išnagrinėta byla, kurios metu paaiškėjo slaptas, žiaurus ir nežmoniškas teigiamai pagarsėjusios globėjų poros, Editos ir Gedimino Jančaičių gyvenimas. Kelias dešimtis globotinių turėjusi pora, dėl savo darbo net aprašyta žiniasklaidoje, išties prieš vaikus smurtavo fiziškai ir psichologiškai.
 

Teisėja Jolanta Ramonienė baudžiamuoju įsakymu pripažino E. ir G. Jančaičius kaltais dėl piktnaudžiavimo globėjų pareigomis, o G. Jančaitį – dar ir dėl eilės fizinio skausmo sukėlimo epizodų.

Nors nusikaltimai kvalifikuojami kaip lengvi ir skamba gan nekaltai, globėjams pateikti kaltinimai ir bylos medžiaga parodo, kad Jančaičių namuose dėjosi ne tokie nekalti dalykai.

Pagal kaltinimą Jančaičiai nuo 2014 metų, naudodamiesi specialiai globai įkurtu juridiniu asmeniu, nuskriaudė bent devynis globotus vaikus.

Nors turėjo rūpintis vaikais, sutuoktiniai juos tyčia psichiškai ir fiziškai gniuždė – neva auklėjimo tikslais, smurtaudami juos daugybę kartų „auklėjo“ diržu, virve, ranka, ir kitais parankiniais įrankiais (šluota su pagaliu, žaislais, šlepete).

Kaip nors prasikaltę ar neįtikę globotiniai būdavo verčiami klūpėti kampe, daryti fizinius pratimus, keikiami žeminančiais, įžeidžiančiais žodžiais, ilgam laikui užrakinami vonios ir kituose kambariuose.

Vienas iš žiauriausių Jančaičiams inkriminuotų epizodų – globėjai du vaikus vertė išgerti jų pačių šlapimą kitų vaikų akivaizdoje.

Globėjai taip pat sekė savo globotinius, nepalikdami jiems privataus gyvenimo – kambariuose buvo įrengtos vaizdo kameromis, kuriomis stebėdavo vaikus. Pastarieji kaltinimai – dar netikėtesni, žinant, kad už namų sienų sutuoktiniai buvo laikomi pavyzdingais globėjais, dėl savo veiklos net patekusiais į žiniasklaidą.

Portalas „Kauno diena“ 2020 m. birželį, likus savaitėms iki akimirkos, kai į Jančaičių duris pasibeldė vaiko teisių darbuotojai, paskelbė publikaciją „Globotinių šypsena ar apkabinimas atperka visus rūpesčius“.

Tąkart nieko neįtarianti žurnalistė liaupsino globėjus, kurių šeimoje, kaip teigė, pabuvojo 21 vaikas, kai išties globotiniai kentė smurtą.

Vaikų teisių darbuotojai į Jančaičių duris pasibeldė, kai vienas iš globotinių trumpam ištrūko iš šeimos, išvykęs į stovyklą prie jūros.

Po savaitės vaikas, apie namuose patirtą smurtą ir patyčias galiausiai prabilęs svetimiems žmonėms, grįžo jau su vaiko teisių darbuotojais, kuriems padėjo atskleisti nežmonišką elgesį.

Kaip vėliau paliudijo paauglio sesuo, brolis jai buvo jau anksčiau atsiuntęs įrašus, kuriuose buvo įamžintas Jančaičių elgesys, tačiau prašė šių įrašų niekam nesiųsti – bijojo, kad bus tik blogiau.

Tačiau atvykęs į stovyklą berniukas jau nebegalėjo grįžti į globėjų namus – vien nuo minties apie grįžimą jį ištikdavo panikos priepuolis, todėl garso įrašai, kuriuos globėjai jau buvo radę telefone ir ištrynę, galiausiai atsidūrė vaikų teisių darbuotojų žinioje.

Kai mama duoda diržų tai nestipriai visai.

Pasibeldus į Jančaičių duris, globėjai prašė neskubėti atimti globos, siūlė, kad G. Jančaitis persikels į kitą sodybą, o E. Jančaitienė liks ir prižiūrės globotinius.

Patys globotiniai, atsidūrę globos centruose ir pas kitus globėjus, iš pradžių neigė, kad namuose smurtauta, ir tikino, kad vaikų teisių darbuotojus galiausiai iškvietęs paauglys meluoja.

Tačiau vėliau paaiškėjo, kad vaikai tiesiog buvo nežmoniškai įbauginti – tik tada, kai sužinodavo, kad nebegrįš pas Jančaičius ir šiai porai yra nepasiekiami, vaikai imdavo kalbėti apie siaubą, kurį patirdavo globėjų namuose.

Alfa.lt susisiekė su E. Jančaitiene dėl šios istorijos, tačiau nieko nesužinojo. „Nekomentuosiu nieko“, – pasakė E. Jančaitienė, užbaigdama pokalbį telefonu.

Išdavė globoti vaikai

Patys Jančaičiai kategoriškai neigė jiems mestus kaltinimus – anot globėjų, griežčiausia bausmė jų namuose būdavo liepimas vaikui išeiti į kitą kambarį ir pabūti vienam, apie jokį smurtą net kalbos nebuvo, tuo labiau apie liepimą kažkam iš vaikų gerti savo šlapimą.

Kodėl vienas iš globotinių pasiskundė vaiko teisių tarnybiai, Jančaičiai teigė neturintys supratimo – esą tai galėjo paskatinti kokios nors psichologinės problemos.

Tačiau tikrąjį gyvenimą poros namuose atskleidė Jančaičių globoti vaikai. Nukentėjusieji mažamečiai ir paaugliai, vėliau paimti iš globėjų ir atsidūrę vaiko gerovės centruose ar pas kitus globėjus, patvirtino, kad smurtauta buvo nuolat ir dažnai.

Paauglys, kuris ir pranešė vaiko teisių darbuotojams apie patiriamą smurtą, ikiteisminio tyrimo metu pasakojo, kad buvo mušamas ir kelis kartus per dieną, G. Jančaitis jį mušė gumine lazda, kiti vaikai buvo mušami virve.

Mažamečiams kliūdavo už tai, kad triukšmaudavo, nemiegodavo, atsikalbinėdavo ar tiesiog globėjai būdavo prastos nuotaikos, kai kliūdavo bet kokia smulkmena. Paauglys teigė, kad 2020 m. pavasarį buvo ėmęs įrašinėti mobiliuoju telefonu Jančaičių elgesį su savo globotiniais.

Šiuos įrašus vėliau išsiuntė savo seseriai, o tris įrašus galiausiai pateikė vaiko teisių darbuotojams.

Tačiau globėjai buvo sužinoję, kad paauglys įrašinėja jų elgesį, todėl jų elgesys globotinio atžvilgiu dar labiau pablogėjo – anot paauglio, prieš jį buvo nuteikinėjami kiti vaikai, Jančaičiai kabinėdavosi, kad geriau neduoti jam telefono, nes dar kitus įrašys.

E. Jančaitienė, pasak paauglio, buvo ėmusi tikrinti jo telefoną, ištrindavo rastus įrašus.

Archyvų nuotr.

Tragedija šeimoje. 123rf.com

Kiti vaikai šiuos parodymus daugiau ar mažiau patvirtino. Anot globotinių, mergaitės globėjų buvo vadinamos karvėmis, už bausmę turėdavo tualete pasitiesti laikraščius ir ant jų miegoti.

Vaikus G. Jančaitis mušdavo prieš tai surišęs rankas, vienam vaikui į galvą trenkė su kėde.

Mažamečiai teigė, kad kai kurie iš jų būdavo mušami ir kelis kartus per dieną. Vaikai pasakojo, kad jiems liepdavo daryti atsispaudimus, pritūpimus ar kone valandą išstovėti prie sienos sulenkus kojas, tarsi sėdint ant kėdės.

Jei pratimus darydavo blogai, būdavo mušami.

„Kauno dienai“ E. Jančaitienė prieš metus pasakojo, kad dėl vaikų teko netgi pirkti pianiną, tačiau, kaip paaiškėjo, ir dėl šio vaikams buvo kartu – viena mergaitė, pasak buvusių globotinių, gavo lupti, nes blogai sugrojo pianinu.

Dalis buvusių globotinių patvirtino, kad išties buvo toks epizodas, kai keli berniukai buvo priversti gerti savo šlapimą.

Anot vaikų, du berniukus už bausmę Jančaičiai uždarė kambaryje ir išvažiavo, palikę juos vienus.

Kadangi tualeto kambaryje nebuvo, vaikai šlapinosi į rastą butelį-gertuvę.

Kai grįžę globėjai rado butelį su vaikų šlapimu, pasisodino berniukus ir liepė išgerti šlapimą matant kitiems vaikams – už tai, kad šlapinosi į butelį.

Sukrečiantys garso įrašai

Įprastai bylų medžiaga būna sausa ir dalykiška, tačiau vien tik teismo baudžiamajame įsakyme esanti garso įrašų, darytų Jančaičių namuose, išklotinė jautresnį skaitytoją gali paveikti neigiamai.

Patys G. Jančaičiai tikino, kad įrašai buvo sumontuoti. Kadangi šių įrašų išklotinė – itin iškalbinga, pateikiame ją neredaguotą, minimaliai pataisius gramatines klaidas, siekiant išsaugoti autentiškumą: Iš kitų objektų apžiūros protokolo matyti, kad buvo apžiūrėti garso įrašai, pateikti prie 2020 m. rugpjūčio 10 d. pranešimo dėl galimo fizinio ir psichologinio smurto nepilnamečių vaikų atžvilgiu.

Apžiūros metu dalyvaujant specialistei I. B., paimtas specialisto paaiškinimas.

Apžiūros metu nustatyta, kad garso įraše girdisi, kaip moteris šaukia, vartoja necenzūrinius žodžius, girdisi vienodi smūgių garsai, vaiko verksmai.

Girdisi vyriškas balsas, kuris taip pat vartoja necenzūrinius žodžius, šaukia.

Apžiūros metu nustatyta, kad garso įraše „14+May,+7.18+am“ girdimas toks tekstas: - grįžti, grąžinti, toliau grįžo saulėgraža, visas šitas, šitiek žodžių blet parašyta (nebesuprantami žodžiai, traškesys, pašaliniai garsai, vaikų balsai).

Moteriškas balsas (šaukia):

- parodyk kur tu rašei šitus žodžius! Kiek kartų rašei parodyk! Dešimt kartų parašei? Atneši sąsiuvinį, jeigu nebus dešimt, kiek būsi neparašęs, dabar bus tau blogai. Parazitas.

Vyriškas balsas:

- jis šiaip sau skaito arba rašo, nesiklausydamas

Moteriškas balsas:

- jis neskaito (nebesuprantami žodžiai, traškesys, pašaliniai garsai, vaikų balsai)

Moteriškas balsas (šaukia): -

tu bėgom, tiktai greitai! Kuprinę atsineši čia! Kuprinę atsineši čia ir tą sąsiuvinį! kaip? Aš tau už durų padėsiu tavo striukę dabar, aš tave (nesuprantamas žodis) už durų, ir tavo batus net!

Jeigu šitiek laiko sąsiuvinį man neši iš viršaus, šitiek laiko! Tu mano laiką trukdai dabar? Jisai neranda sąsiuvinio, kur vakar naktį rašė, vakare vėlai.

Žinok kiekviena taisyklė turi būt parašyta su visais sąrašais dešimt kartų.

Vyriškas balsas:

- arba jis išvis atsilikęs, arba...

Moteriškas balsas:

- ne ne ne, jisai žinok bando galvoja, čia visi durni, čia (nesuprantami žodžiai)

Moteriškas balsas;

- jis neturi to sąsiuvinio! (toliau šaukia, žodžiai nesuprantami) o dabar tai gausi! (toliau girdimas moters balsas, nesuprantami žodžiai).

Pasigirsta vienodi smūgių garsai, iš viso dešimt. Smūgių metu girdisi moteriškas balsas:

- kodėl meluoji, kad neturi sąsiuvinio, kur rašei vakar, gyvulį tu! Po paskutinio smūgio girdimas vaiko verksmas. Vyriškas balsas; - čiuožk iš čia, ką tu ten veiki toj mokykloj, apsišikėli tu! Ko tu mokykloj išvis nesimokini!

Šalia girdimas antras vaikiškas balsas:

- kai mama duoda diržų tai nestipriai visai.

Moteriškas balsas: - dink per duris kad nematyčiau čionais!

Trečias vaikiškas balsas, atsako antram vaikui: - tai ko verki? Antras vaikas atsako:

- aš neverkiu.

Trečias vaikas:

- neverki, ane?

Vyriškas balsas:

- per pamokas dar mokytojų neklauso, atsikalbinėja, kad bent mokykloj mokintųsi!

Moteriškas balsas:

- dvyliktą dar nakties tuos žodžius, jisai sąsiuvinio jau neturi! (nesuprantamas žodis ) prakeiktas!

Vyriškas balsas:

- Von iš čia kad nebūtų tavęs daugiau.

Moteriškas balsas:

- ir grįžk tik po pamokų, niekur nesivalkioji.

Vyriškas balsas:

- pabandyk dar negrįžt po pamokų. Kiek pamokų?

Pirmasis vaikas atsako:

- keturios.

Vyriškas balsas (šaukia):

- kelintą turi grįžt po keturių?

Moteriškas balas:

- pusę pirmos.

Vyriškas balsas:

- tu man dar grįžk pusę keturių užmušiu aš tave.

Moteriškas balsas:

- pusę pirmos kad būtum namuose.

Vyriškas balsas:

- pabandyk pusę keturių grįžt.

Moteriškas balsas:

- rašysi taisykles grįžęs.

Vyriškas balsas:

- Valkiojasi jis dar mokykloj. Pabandyk tu man kada nors pusę keturių grįžt dar.

Moteriškas balsas:

- kur jis čia rašė? Į šitą rašė? Aš specialiai liepiau rašyti, kad jis įsimintų. Dvejetas trimestre išeina šeši dvejetai trimestre neigiami išeina.

Girdisi trečiojo vaiko balsas:

- koks šeši, jam trys išeina. (toliau fone girdisi triukšmas)

Vyriškas balsas:

- visai psichinis ligonis šitas. Dar parašys pastabą kad tu tenai kalbiesi arba ten kažką tai makaluoji, pabandyk atsikalbinėt prieš mokytojus, tylėk išsižiojęs. Nebandyk nei žodžio atsakyt kai tau ką sako mokytoja.

Archyvų nuotr.

Smurtas vaikystėje (ischool.startupitalia.eu nuotr.). Organizatoriai

Garso įraše „18+Jan,+11.36“ girdimas toks tekstas:

Vyriškas balsas:

- eik tvarkytis kurva tu blet!

Pasigirsta vaiko verksmas.

Vyriškas balsas:

- eik tvarkytis tenai! Visas šiukšles blet! (toliau girdisi kaip verkia vaikas) kas ten darosi, tu neįsivaizduoji, aplamai ten sakau, pyzdec viskas išlaužyta, viskas konkrečiai padaryta. Nors ten jie vos būna po penkias minutes. Negaliu nachui pakęst pyderastų kurie blet gadina nachui. Tai ir šitas gadina blet išsiviepęs nachui.

Moteriškas balsas:

- Nedas taip pat, jisai mėto tas ( nesuprantamas žodis)

Vyriškas balsas:

- Pyderastas, matau kaip mėto, nachui, aš jau nenoriu sakyt nes blet man jau nervai nelaiko. Nes kai pasakysiu tai ateisiu ir atpyzdinsiu.

Girdisi moteriškas balsas, nesuprantami žodžiai.

Vyriškas balsas:

- savo skyles pasidarę, duosiu špakliaus ir eisi dažysi.

Moteriškas balsas;

- o kur jis dabar eina su tais batais?

Vyriškas balsas;

- eina pradėt dirbt, ką aš žinau. (toliau nesuprantami žodžiai. Vyras ir moteris kalba vienu metu, neįmanoma suprasti).

Vyriškas balsas:

- išprotėję.

Moteriškas balsas:

- jūs viską laužot, einat trankot sienas, naujas pastatytas priestatas, naujos sienos išdažytos, ne nu kaip galima? Išdaužytos skylės, bet tau metų penkiolika, jie gal dar kvaili va šiti penkių, šešių metų, septynių, dar net septynių nėra Laurynui, bet tau penkiolika metų, ir tu šitaip šitą kambarį niokoji!

Garso įraše „20+Jun,+9.49+am“ girdimas toks tekstas:

- tau kas dabar darosi kad neklausai nieko? (smūgio garsas) pasigirsta vaiko verksmas:

- au, au.... vyriškas balsas: - kas yra? (smūgio garsas)

Vyriškas balsas:

- kodėl man mama liepė ateit susitvarkyt su tavim? (smūgio garsas, vaiko verksmas) vyriškas balsas:

- nusimauk kelnes dabar, nes aš čia nelaikysiu. (vaiko verksmas)

Vyriškas balsas:

- aš čia neklausysiu tavo nesąmonių

Vaikas, verkdamas:

- gerai (garsiai verkia)

Vyriškas balsas;

- maukis kelnes dabar.

Vaikas, verkdamas:

- gerai (garsiai verkia, klykia) (smūgio garsas)

Vaikas garsiai verkia: - au, au au....

Vyriškas balsas:

- kada pradėsi klausyt? (vaikas garsiai verkia, bando kažką pasakyti, žodžiai nesuprantami) (Smūgio garsas)

Vyriškas balsas:

- kada pradėsi klausyt?

Vaikas verkdamas:

- dabar. vyriškas balsas: - tai čia tau duot per kiaušus tau?

Vaikas garsiai verkia:

- ne, ne, ne Vyriškas balsas: - arba duok užpakalį. Tai tada sukis užpakaliu. Vaikas verkia.

Vyriškas balsas:

- per kiaušus plot?

Vaikas verkdamas:

-  ne, ne.

Vyriškas balsas: - Tai užpakalį tada duok, pasisuk tada užpakaliu. (smūgio garsas)

Vaikas verkia.

Vyriškas balsas:

- ir žiūrėk kad manęs nereiktų šaukt, supratai?

Vaikas verkdamas:

- gerai

Vyriškas balsas:

- jei tau pasakė kas nors žodį, tai kad klausytum. Jeigu vėl mane pašauks, pasakys tvarkytis, tai žinok dar ne taip gausi.

Vaikų nebeglobos

Paradoksalu – už tokį elgesį E. Jančaitienei buvo skirta 1 metų 4 mėnesių laisvės apribojimo bausmė ir 100 valandų viešųjų darbų, ketverius metus uždrausta užsiimti vaikų globos ir rūpybos veikla, taip pat teks per pusantrų metų sumokėti 3 tūkst. eurų dydžio įmoką į nukentėjusių nuo nusikaltimų asmenų fondą.

Kadangi tyrėjams pavyko tiksliai nustatyti keletą epizodų, kai G. Jančaitis mušė vaikus, vyrui buvo paskirta didesnė bausmė – 1 metai 9 mėnesiai laisvės apribojimo, 160 valandų viešųjų darbų, taip pat uždrausta ketverius metus užsiimti vaikų globos ir rūpybos veikla, o į nukentėjusių nuo nusikaltimų asmenų fondą teks sumokėti 4 tūkst. eurų.
 

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder