Slapčiomis nuteistas I. Strazdauskaitės žudikų bendrininkas: buvo jų patikrinimas, ar aš patikimas
(2)Už grotų iki šiol kalintys žudikai praėjusį gruodį sulaukė blogų žinių – Lietuvos apeliacinis teismas paskelbė, kad Kėdainių karaliumi save vadinęs K. Bieliauskas ir jo pusbrolis Leonas turės kalėti iki gyvenimo galo, o M. Bieliauskui teks už grotų praleisti 19 metų.
Pastaroji naujiena sulaukė visos Lietuvos žiniasklaidos dėmesio, mat I. Strazdauskaitės pagrobimo ir nužudymo istorija neabejotinai buvo viena garsiausių pastarųjų metų įvykių. Todėl itin netikėta, tačiau apie bylą, iškeltą artimam pusbrolių Bieliauskų bendrininkui, nieko nebuvo žinoma iki šiol.
Alytaus apylinkės teismo Prienų rūmuose prieš kurį laiką buvo nuteistas I. Strazdauskaitės žudikų patikėtinis, Kėdainių gyventojas Andrius Majauskas. Vyrui teko teisme aiškintis dėl 2016 m. iš Latvijos piliečių pagrobto automobilio „VW Passat“. Nors jį pagrobė pusbroliai Bieliauskai, A. Majauskas maždaug mėnesį kartu su grobikais slėpė šį automobilį, bandė jį kam nors parduoti, kartu neįkliūdamas policijai.
A. Majausko vaidmuo šiame nusikaltime buvo nežinomas iki tol, kol pusbroliai Bieliauskai neįkliuvo dėl A. Strazdauskaitės nužudymo, o jų nusikaltimo gijos atvedė iki A. Majausko – kėdainietis 2017 m. balandžio pradžioje buvo suimtas ir 10 dienų praleido už grotų.
Vertingą automobilį pardavė vos už kelis tūkstančius
Baudžiamojon atsakomybėn individualia veikla užsiimantis Kėdainių gyventojas buvo patrauktas po to, kai paaiškėjo, kad visą 2016 m. balandį A. Majauskas talkino Bieliauskams, įvykdžiusiems sunkų nusikaltimą.
Tuo metu pusbrolių bendrininkas buvo pasukęs gyvenimo klystkeliais – 2016–2017 m. A. Majauskas buvo nuteistas net keturis kartus, kelis kartus – už sukčiavimą, kitus du – už disponavimą narkotinėmis medžiagomis ir jų platinimą.
Galiausiai vyrui teko pasiaiškinti ir dėl nusikaltimo, kuris prasidėjo 2016 m. balandžio 3 d., kai Bieliauskai pagrobė Latvijos bendrovei priklausiusį automobilį „VW Passat“, įvertintą 32 890 eurų suma, kartu su jame buvusių dviejų latvių daiktais.
Šio automobilio pagrobimo istorija – labai panaši į mažiau nei po metų pasikartojusią „Audi A7“, kurią vairavo I. Strazdauskaitė, pagrobimo istoriją; Jonavos apylinkėse gerą automobilį nusižiūrėję Bieliauskai ėmė jį persekioti, vėliau privertė sustoti ir jėga atėmė transporto priemonę.
Kai nusikaltimas jau buvo įvykdytas, į jį buvo įtrauktas ir A. Majauskas, į kurį kreipėsi K. Bieliauskas – Kėdainių karalius prašė padėti paslėpti automobilį, o vėliau ir padėti jį parduoti.
I.Strazdauskaitės nužudymo bylos kaltinamasis© Edvard Blaževič
A. Majauskas sutiko ir padėjo Bieliauskams pagrobtą automobilį, kuris iš pradžių buvo paslėptas Kėdainių rajone buvusioje apleistoje fermoje, parsivaryti į Prienus. Čia automobilis kurį laiką buvo slepiamas A. Majausko draugo garaže. Tačiau galiausiai teko vėl keisti jo slėpimo vietą.
Nors pagrobtas „VW Passat“ buvo vertas beveik 33 tūkst. eurų, galiausiai jį pavyko parduoti vos už 3 tūkst. eurų. Kaip paaiškėjo, automobilį pardavęs A. Majauskas dar ir apgavo K. Bieliauską – pamelavo, kad automobilį pardavė tik už 2 tūkst. eurų, pasilikdamas papildomą tūkstantį eurų.
Iš viso K. Bieliauskas po pavojingo nusikaltimo gavo 1550 eurų. Likusius 450 eurų pasiėmė A. Majauskas kaip atlygį už pagalbą.
Bieliauskų bendras taip pat pasirūpino, kad būtų sunaikinti įkalčiai – asmeniniai automobilio savininkų daiktai, dokumentai. Dalį daiktų A. Majauskas sudegino ar paskandino, taip pat pasiliko odinį dokumentų dėklą.
Tikrino, ar patikimas
Baudžiamojon atsakomybėn dėl nusikalstamu būdu įgyto turto realizavimo ir nusikaltimo bei nusikaltėlių slėpimo patrauktas A. Majauskas savo kaltę pripažino visiškai.
Vyras teisme pasakojo, kad su Bieliauskais susipažino, kai iš Prienų atsikėlė gyventi į Kėdainius pas žmoną. Pažintis greitai virto draugyste – anot A. Majausko, Bieliauskai, kaip šeimos draugai, buvo netgi pakviesti į jo vestuves, kurios vyko pagal romų tradicijas, o su M. Bieliausku jį siejo ir darbas.
Anot nuteisto kėdainiškio, bendravimas su pusbroliais buvo kaip savotiškas testas, kurio metu nusikaltėliai siekė įsitikinti, ar jis yra patikimas. „Pabendravus su broliais Bieliauskais kelias dienas, kadangi tai buvo jų patikrinimas, ar jis yra patikimas, šiems įsitikinus, jog yra normalus žmogus, šie pasiūlė pasiimti automobilį „VW Passat“, kuris stovėjo fermoje, esančioje Kėdainiuose“, – tokie A. Majausko parodymai rašomi nuosprendyje.
Karolis Bieliauskas© Edvard Blaževič
Vyras pripažino, kad automobilį, kurį pagrobė Bieliauskai, vėliau perėmė savo žinion ir pats ėmė ieškoti, kam jį parduoti, taip pat paslėpė pas vaikystės draugą garaže. Tačiau po kelių savaičių draugas ėmė baimintis, tad teko automobilį pačiam parsivežti į savo namų kiemą, o vėliau vėl perslėpti.
„Prasukti varkę“
Išsamiau apie savo nuotykius su Bieliauskais A. Majauskas buvo papasakojęs ikiteisminio tyrimo metu. Anot vyro, į šią istoriją jis įsipainiojo, kai vieno pokalbio metu Karolis ir Leonas jam pasakė, kad jis yra „normalus bachūras“ ir pasiūlė „prasukti varkę“. Vėliau pusbroliai jam papasakojo ir tai, kaip su žaisliniais ginklais inscenizavo apiplėšimą ir pagrobė automobilį.
Nors teisme A. Majauskas pripažino žinojęs, kad automobilis yra vogtas, ikiteisminio tyrimo metu vyras iš pradžių mėtė pėdas ir tikino manęs, kad gal Bieliauskai pakliuvo į eismo įvykį, todėl ir slepia automobilį.
Kėdainietis teigė, kad pagrobto automobilio pardavimas buvo kone galvos skausmas. A. Majausko vaikystės draugui už „VW Passat“ pasaugojimą bendrininkai buvo pažadėję duoti po 100 eurų per parą, mat tikėjosi, kad greitai pavyks parduoti automobilį. Todėl apie parduodamą transporto priemonę pranešė visiems draugams, giminaičiams ir pažįstamiems, prašė, kad ir šie praneštų savo draugams.
Tačiau automobilio niekas nepirko, o A. Majausko draugas galiausiai pareiškė, kad arba grobikai pasiima automobilį, arba jis išvarys jį ir paliks ant kelio.
Iš pradžių vyrai tikėjosi pagrobtą automobilį parduoti už 8 tūkst. eurų, tačiau, kai neatsirado norinčių pirkti, pabandė jį priduoti net į „šrotą“. Tačiau ir čia nesisekė – „šroto“ šeimininkas pareiškė, kad nepirks automobilio, kadangi šis yra per naujas, niekam nereikia tokių detalių.
Galiausiai po keturių savaičių paieškų pavyko šiaip ne taip surasti pirkėjus – pastarieji už automobilį, kuriam jau buvo parūpinti vokiški numeriai ir vokiški dokumentai, sumokėjo grynaisiais ir išvyko nežinoma kryptimi.
Už grotų nesės
Paradoksalu: nors pusbroliai Bieliauskai sulaukė net laisvės atėmimo iki gyvos galvos bausmių, jų bendrininku vienu metu buvęs A. Majauskas už grotų nesės, nors sulaukė jau penktojo nuosprendžio.
Vyrą gelbėjo tai, kad jo padarytas nusikaltimas visgi nėra laikomas sunkiu. Kėdainietis taip pat teigė, kad gailisi ir žada taisytis, tam jį paskatino gimęs antras vaikas. Teismas atsižvelgė ir į tai, kad A. Majauskas dirba, o šeimoje jam reikia rūpintis ne tik dviem savo vaikais, bet ir dviem globotiniais.
Teisėja Loreta Radzevičienė nutarė, kad Bieliauskų bendrininkui užteks ir 1 metų 8 mėnesių laisvės atėmimo bausmės, kurios vykdymą teismas atidėjo trejiems metams.
Taip pat A. Majauskui teks patuštinti piniginę – 1470 eurų vyras turės sumokėti valstybei kaip pinigus, gautus neteisėtai realizuojant pagrobtą turtą, dar 564,9 euro nuteistasis turės sumokėti į Nukentėjusių nuo nusikaltimų asmenų fondą.
Rašyti komentarą