Vilnietis ukrainiečius ragino dingti iš Lietuvos ir „sudegti savo žemėse“: teisme – netikėta jo versija

(59)

Kadangi Lietuvoje Rusijos „skonis“ pažįstamas, prasidėjus karui Ukrainoje lietuviai mielai priėmė ukrainiečius bėglius. Tačiau taip draugiškai nuo karo nukentėjusiai tautai nusiteikę ne visi – štai vilnietis Ričardas P. buvo toks nepatenkintas į Lietuvą atvykusiais ukrainiečiais, kad viešai ragino juos dingti iš Lietuvos ir, pageidautina, žūti tėvynėje.

Dabar paaiškėjo, kad tokie komentarai ne tik turi savo kainą, bet ir kainuoja ganėtinai nepigiai – Vilniaus miesto apylinkės teismas išnagrinėjo Ričardui P. iškeltą bylą dėl neapykantos kurstymo ir raginimų susidoroti, o teisėja Aušra Ragelienė vyrui skyrė 3 tūkst. eurų baudą. Kai tik nuosprendis įsiteisės, tokią sumą nuteistajam teks sukrapštyti per du mėnesius.

Į teisėsaugos akiratį Ričardas P. pakliuvo 2023 m. gegužės 12 d., gerokai po vidurnakčio, kai sugalvojo, kad labai gera idėja yra išreikšti savo neapykantą ukrainiečiams internete. „Eikit nakui su ta savo okraina! Kad jus visi sudegtumet tame paciu sukeltame kare ir chaose. Dinkit is Lietuvos i savo zemes“ – tokį komentarą vyras paskelbė feisbuke ir viename interneto naujienų portale.

Greitai tokiais komentarais susidomėjo teisėsauga, pastebėjusi, kad taip Ričardas P. niekina ukrainiečius dėl jų, kaip pabėgėlių, padėties.

Teisme vyras šiek tiek kaltę pripažino ir aiškino, kad tą gegužės vakarą kad tą vakarą skaitė naujienas ir, „apsuptas gyvenime tų įvykių“, išreiškė „savo požiūrį į visą situaciją Lietuvoje“. Ričardas P. pasakojo, kad „parašė tą komentarą“, o kadangi nėra baigęs aukštojo mokslo, „gal kablelį ne toje vietoje padėjo ar iš viso nepadėjo“.

„Visur aplink buvo pabėgėliai, visur jų vėliavos, žinute norėjau atkreipti dėmesį ne apie Ukrainą, o ką daro Lietuvos valdžia, kuriems rūpi tik ukrainiečiai, o Lietuvos gyventojai tapo antrarūšiais“, – teisme pasakojo Ričardas P.

Užkliuvo brangiausi automobiliai

Vyras teisme aiškino, kad į teisiamųjų suolą atvedusį komentarą jį parašyti pastūmėjo nemažai aplinkybių – jį erzino ir patys ukrainiečiai, ir paramos rinkėjų įkyrus stovėjimas prie parduotuvių, ir per kraštus besiliejanti valdžios parama, nors patys pabėgėliai iš Ukrainos, Ričardo P. žodžiais, Lietuvoje važinėja brangiausiais automobiliais.

„Parama per visus kraštus, tiek valdžios institucijų, tiek politinė, o rezultate kainos kyla, Lietuvos žmonės be darbų, vargsta, aukoja tuos pinigus“, – teisme aiškino vyras.

Vilnietis teigė, kad su pabėgėliais teko susidurti ir darbe, o bedirbant kilo įspūdis, kad atvykėliai į karo pabėgėlius visai nėra panašūs – labiau ekonominiai pabėgėliai, ne tik ukrainiečiai, bet ir moldavai, rumunai ir net tie patys rusai.

Net mieste lietuviui atvykėliai nedavė ramybės. „Kai nuvažiuoju į centrą, senamiestį, Islandijos, Pilies gatves, Lietuvos nebėra, žmonės kalba vien rusiškai, drasko akis“, – aiškino vyras, pasak kurio, net tarybiniais laikais sostinėje tiek nebuvo rusiškai kalbama, kaip dabar.

Teisme Ričardas P. taip pat teigė, kad dėl karo vienodai kaltina tiek Rusiją, tiek Ukrainą. „Mūsų politika pasirinko vieną pusę ir nežinome, ką su tuo daryti“, – aiškino vyras, teigdamas, kad rašydamas „dingti į savo žemes“ jis turėjo galvoje ne tik ukrainiečius, bet ir baltarusius bei rusus.

Pasak Ričardo P., savo komentarais jis siekė ne išprovokuoti agresiją prieš ukrainiečius, bet paraginti politikus atsižvelgti ir į Lietuvos gyventojų interesus.

„Mūsų piliečiams blogai, kainos pakilo drastiškai, atlyginimai sumažėjo 10-15 procentų, sumažėjo statybų. Kai žiūri į perspektyvą, kuo viskas baigsis, darbuotojų mažinimas, viskas yra susiję su politika“, – aiškino nuteistasis.

Rusai – ne priešai, ukrainiečiai – ne draugai

Tiesa, ikiteisminio tyrimo metu Ričardo P. pozicija buvo gerokai radikalesnė. Vyras teigė, kad neišsižada nei vieno parašyto žodžio, nei kablelio, ir net gali pasakyti, kad tuo komentaru dar gana švelniai išdėstė savo mintis, o taip pat tikrai negali pažadėti, kad ateityje tokių komentarų nerašys.

Nuteistasis taip pat aiškino, kad naktį naršė internete, kai savo „Facebook“ paskyroje pastebėjo straipsnį, kurio esmė – jog rusai yra didžiausias blogis, jų priešai. Ričardas P. aiškino, kad jo pilietinė pozicija yra kitokia, jis nesutinka su tokia „žinute“ ir šio straipsnio turiniu, dėl to ir parašė komentarą, kad ukrainiečiai susirinktų savo daiktus ir išvažiuotų atgal į savo šalį.

Atsakydamas į tyrėjos klausimą, ar tokiais savo žodžiais norėjo paniekinti žmonių grupę – ukrainiečius, vyras pareiškė, kad norėtų atsakyti senai žinomomis patarlėmis „kai gimė ukrainietis, žydas apsiverkė“ ir „kur praėjo ukrainietis, žydui nėra ką veikti“.

Maža to, Ričardas P., paklaustas, ar norėjo skatinti neapykantą ukrainiečiams, ikiteisminio tyrimo metu drąsiai sakė, kad taip – to ir siekė.

Brangūs komentarai

Ikiteisminio tyrimo metu drąsiai prisiėmęs atsakomybę už savo žodžius, tačiau teisme jau aiškinęs, kad gal ne visai teisingai suprastas, vilnietis visgi baudžiamosios atsakomybės neišvengė.

Tiesa, Ričardui P. padėjo geros charakteristikos – nors ir teistas, bet labai seniai, darbe vertinamas teigiamai, teisėjos vertinimu, vyras nusipelnė minimalios įstatymais numatytos bausmės. Bet ir minimali bausmė pasirodė ne tokia jau maža – už keletą komentarų vyrui teks sumokėti 3 tūkst. eurų, maža to, iki nuosprendžio paskelbimo nuteistajam buvo draudžiama išvykti iš Lietuvos.

Gemius

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder