Iš senų automobilių – taurieji metalai

Iš senų automobilių – taurieji metalai

Tinkamai nesutvarkius seno automobilio galima prarasti po 1 gramą platinos, paladžio ir aukso.

Gaminant automobilius yra naudojamos įvairiausios medžiagos, tarp jų ir taurieji metalai – platina, paladis, rodis, auksas ir kt. Automobilio gamybai panaudojama apie 700 kg juodųjų metalų, 200 kg plastikų, 200 kg plastiko ir gumos mišinio, 100 kg stiklo. Mažesniais kiekiais automobilių gamyboje naudojami spalvotieji metalai, alyvos, įvairūs skysčiai ir prietaisai, kurių sudedamąsias dalis galima panaudoti dar kartą, taip pat ir ypač vertingi taurieji metalai, todėl ypač svarbu tinkamai sutvarkyti senus automobilius, taip sumažinti vertingų medžiagų panaudojimą ir sumažinti gaminių savikainą.

Siekiant išvengti nelegalaus automobilių ardymo ir automobilio atliekų patekimo į buitinių atliekų sąvartynus, jau ne vienerius metus organizuojamas projektas „Mes rūšiuojam. Daugiau erdvės kiemuose“. Šiemet rudenį vykusios akcijos metu legaliems projekte dalyvavusiems tvarkytojams buvo priduota 350 automobilių. Gauta 80 pranešimų apie kiemuose be priežiūros paliktus automobilius, 8 pranešimai apie galimai nelegalius senų automobilių ardytojus.

„Džiaugiamės, kad automobilių savininkų sąmoningumas pamažu didėja, todėl smagu atsakingus žmones paskatinti“, - sako projektą organizuojančios Gamintojų ir Importuotojų Asociacijos (GIA) vadovas Alfredas Skinulis.

Kadangi akcijos dalyviams šiemet buvo numatyti prizai, laimėtojai buvo išrinkti burtų keliu. Laimingiesiems atiteko privalomasis vairuotojų civilinės atsakomybės draudimas metams, 4 kvietimai į pramogų parką, 12 kino bilietų, 4 elektriniai virduliai, 500 litų vertės baldai, originalus MINI kompaktiškas iškylos krepšys. Laimėtojų sąrašas skalbiamas www.mesrusiuojam.lt.

Taip pat apdovanoti du savivaldybių darbuotojai, kurie daugiausiai prisidėjo prie projekto viešinimo – Jovita Gražulevičienė iš Kėdainių rajono savivaldybės ir Vesta Kuskytė iš Rietavo savivaldybės. Jos laimėjo projekto partnerio „Officeday“ įsteigtus prizus „Esselte“ ekologiškus biuro prekių rinkinius.

GIA ir Eksploatuoti netinkamų transporto priemonių tvarkytojų asociacija ir toliau organizuoja senų automobilių surinkimą, ragina gyventojus pranešti apie kiemuose paliktus be priežiūros automobilius bei nelegalius ardytojus. Projektas „Mes rūšiuojam. Daugiau erdvės kiemuose“, kurio metu galima laimėti prizus, tęsis ir kitais metais.

Kaip žinoma, naudojimui netinkamas, nevažiuojantis automobilis yra laikomas atlieka. Iš jo į dirvožemį gali ištekėti aplinkai žalą darantys skysčiai (kuro, alyvos likučiai, įvairios rūgštys), išdaužyti automobilio stiklai ne tik teršia aplinką, bet ir gali sužeisti greta žaidžiančius vaikus. Plastikas, guma ar kitos automobilyje esančios medžiagos, pakliuvusios į aplinką, ilgai nesuyra, o netinkamai deginamos dar ir užteršia orą. Gyventojai ir įmonės, dėl įvairių priežasčių kiemuose laikantys nebenaudojamus, nebevažiuojančius automobilius, nusižengia teisės aktų reikalavimams ir gali būti baudžiami už aplinkos taršą, todėl rekomenduojame visiems pasinaudoti galimybe ir atsikratyti nebevažiuojančio automobilio, taip prisidedant prie švarios aplinkos kūrimo.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder