Raginama taisyti teisės aktus dėl automatinio automobilių išregistravimo

Raginama taisyti teisės aktus dėl automatinio automobilių išregistravimo

Eksploatuoti netinkamų transporto priemonių tvarkytojų asociacija (ENTPTA) kreipėsi į Aplinkos ir Vidaus reikalų ministerijas, prašydama numatyti teisės aktų pakeitimus, kurie užkirstų kelią nelegalių transporto priemonių supirkėjų, taip pat aplinkos apsaugos reikalavimų nesilaikančių automobilių ardytojų piktnaudžiavimui.

Asociacija ragina atkreipti dėmesį į tai, kad pagal dabar Lietuvoje galiojančią tvarką pasibaigus automobilio techninei apžiūrai arba civiliniam draudimui, po 180 dienų automobilis yra išregistruojamas automatiškai. ENTPTA teigimu, tokia tvarka prieštarauja Europos Sąjungos direktyvai, kad automobilis, kurio eksploatacija pasibaigusi, gali būti išregistruojamas tik pateikus pažymą apie naudoti netinkamo automobilio sunaikinimą.

ENTPTA vadovas Vladimiras Jankoitas sako, kad dabar galiojanti tvarka sudaro sąlygas nelegalių automobilių ardytojams ir toliau veikti nemokant privalomų mokesčių, leidžia susiformuoti juodajai rinkai, o taip pat neužkerta kelio aplinkos šiukšlinimui nevertingomis automobilių atliekomis. Automatiškai išregistruotas automobilis dažniausiai patenka pas licencijos neturinčius atliekų tvarkytojus, kurie vertingas dalis parduoda nemokėdami už tai mokesčių, o nevertingas išmeta. Taip sudaužyti stiklai, bamperiai, automobilių gumos, sėdynės ir kitos nevertingos dalys nukeliauja į sąvartynus arba į nuošalesnes pakeles, o šešėlinė rinka pilna automobilių detalių, kurias parduodant nemokami jokie mokesčiai valstybei.

„Tuo atveju, jei būtų įtvirtintas reikalavimas netinkamą naudoti automobilį išregistruoti tik tada, kai jo atliekos tinkamai sutvarkomos, sumažėtų šiukšlių pakelėse ir sąvartynuose, sumažėtų ir galimybių slėpti mokesčius", - sako V. Jankoitas.

Anot ENTPTA vadovo, dabartinė tvarka bloga ir dėl to, kad išregistruotas senas, nebevažiuojantis automobilis lieka stovėti kieme, iš jo neretai teka aušinimo skystis, tepalas, kiemus teršia daužomo stiklo skeveldros, plastikinės dalys. Be to, toks automobilis užima vietą, kurios daugiabučių namų kiemuose taip trūksta.

Pagal teisės aktus, kurių įgyvendinimą prižiūri Aplinkos ministerijai pavaldžios institucijos bei policija, seno, nebevažiuojančio automobilio savininkas privalo pasirūpinti seno automobilio atliekų sutvarkymu. Tai galima padaryti pasinaudojant Gamintojų ir importuotojų asociacijos kartu su ENTPA sukurtos senų automobilių tvarkymo sistemos paslaugomis, sudarančios galimybes automobilius atiduoti kiekvienoje Lietuvos apskrityje (http://www.gia.lt/transporto-priemones/gyventojams/). Jei to nepadarys, jis gali būti nubaustas už neeksploatuojamos, paliktos be priežiūros transporto priemonės laikymą bendro naudojimo vietose.

ENTPTA vienija įmones, užsiimančias eksploatuoti netinkamų transporto priemonių apdorojimo veikla, kuri apima transporto priemonių surinkimą, vežimą, ardymą, išmontavimą, atliekų rūšiavimą.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder