Ar lengva jaunam nuraškyti mokslo premijas

Ar lengva jaunam nuraškyti mokslo premijas

Nors dalis jaunimo peikia Lietuvą dėl mažų atlyginimų ar nedarbo, gabiems ir iššūkių nebijantiems jaunuoliams čia tikrai yra ką veikti. Bent jau taip tvirtina šių metų Vlado Jurgučio stipendijos laureatės. Merginos, kremtančios sudėtingus finansų mokslus, spėja ne tik paskaitas su darbu suderinti, bet ir dalyvauti mokslinėse konferencijose ar net rankų lenkimo čempionatuose.

Šiemet Lietuvos banko įsteigta V.Jurgučio stipendija atiteko dviem studentėms - Ramintai Benetytei, studijuojančiai Kauno technologijos universitete (KTU) finansų programos magistro pirmajame kurse, ir Rūtai Zinkevičiūtei, Vytauto Didžiojo universitete (VDU) antrame kurse studijuojančiai finansus ir bankininkystę.

„Vakaro žinios“ kalbino stipendijos laureates.

Štai KTU studentę R.Benetytę galima vadinti barbe devyndarbe. Merginos pasiekimų vidurkis - 9,9 balo. O laisvu nuo mokslų ir darbo metu ji tikrai nesėdi namie prie televizoriaus. Priešingai - stengiasi aprėpti kuo daugiau, atrodytų, net ir tarpusavyje nesuderinamų veiklų.

V.Jurgučio stipendijos mergina nusipelnė už stulbinamus studijų rezultatus. Per ketverius studijų metus Raminta parašė 23 mokslinius darbus, dalyvavo 25-iose mokslinėse konferencijose Lietuvoje ir užsienyje. Be studijų, ji priklauso KTU studentų bei dėstytojų įkurtai iniciatyvinei grupei „Invensa“, kuri stengiasi jaunimą išmokyti finansinio raštingumo ir skatinti verslumą.

R.Benetytė studijas ir visuomeninę veiklą taip pat derina su darbu - šiuo metu ji atlieka mokslinę praktiką Lietuvos mokslų taryboje.

Lyg to būtų maža, mergina aktyviai dalyvauja sportinėje veikloje - atstovauja universitetui rankų lenkimo, smiginio varžybose. Paklausta, kaip viską spėja, nesutrinka ir paaiškina: „Aš tikrai negalvoju, kad laisvu laiku reikėtų sėdėti, miegoti ir nieko neveikti. Man norisi visą laisvą laiką skirti tam, kas man patinka, kas mane domina. Atrodo, kad visą laiką esi išalkęs žinių, naujų patirčių, o kai tiesiog sėdi, kažko trūksta.

Baigusi magistrantūros studijas mergina norėtų ir toliau užsiimti moksline veikla, tačiau ją sieti su verslu. „Man patiktų dirbti tokį darbą, kuriame mokslas susitiktų su verslu. Pavyzdžiui, yra įvairūs verslo inkubatoriai, kuriuose verslo užsakymu yra atliekami moksliniai tyrimai. Tas darbas nėra vien teorinis“, - kalbėjo R.Benetytė.

Raminta sutinka, kad jaunimui, vos baigusiam studijas ir neturinčiam praktinės patirties, Lietuvoje nėra lengva susirasti darbą. Tačiau ji įsitikinusi, kad atkakliausieji visuomet atranda savo vietą.

„Niekada nereikia pasiduoti. Jei nuėjus į dešimt pokalbių dėl darbo nepavyksta, reikia eiti į šimtą ar tris šimtus pokalbių“, - sakė studentė.

Kitai stipendijos laureatei R.Zinkevičiūtei iniciatyvumo taip pat netrūksta. Šiuo metu pagal studentų mainų programą ji yra išvykusi į Belgiją, šiuos mokslo metus studijuoja Liuveno katalikiškojo universiteto vadybos mokykloje. Po dvejų magistrantūros metų R.Zinkevičiūtė įgis du diplomus - ir belgišką, ir lietuvišką.

Stipendija jai suteikta taip pat ne šiaip sau. Kelis semestrus iš eilės savo universitete Rūta buvo viena geriausių studenčių. Daug laiko ji paskyrė ir tiriamojo darbo rašymui apie rizikos valdymą Lietuvos bankuose. Dabar šia tema ji rašo bendrą darbą su keletu dėstytojų. Mokslus mergina derino su buhalterės darbu. Šią vasarą buvo išvykusi į JAV, Niujorką, pagal kultūrinių mainų programą.

Baigusi studijas Belgijoje ir VDU, ji norėtų įsidarbinti finansų audito ir paslaugų įmonėje. „Dabar tame universitete, kuriame studijuoju, didžiojo ketverto audito įmonės atvažiuoja kviesti studentų dalyvauti jų programose. Tokiu būdu ką tik baigę studijas gauna darbus, juos samdo be didesnės praktikos, kad užsiaugintų sau darbuotojus“, - pasakojo Rūta ir pridūrė, kad Lietuvos darbdaviai dažniausiai neskuba priimti praktinių įgūdžių neturinčių absolventų.

Nors R.Zinkevičiūtė norėtų išbandyti save tarptautinėje bendrovėje, Lietuvos ji neketina išsižadėti. „Aš manau, kad tie, kas ieško lengvesnio kelio, važiuoja į užsienį. Galbūt tie, kurie susiduria su tomis biurokratinėmis kliūtimis, atsimuša į stiklines lubas ir tiesiog nebegali lipti aukščiau. Savo atveju aš tiesiog norėčiau užsienyje pasisemti patirties, kurią galėčiau vėliau parvežti į Lietuvą, kad čia būčiau vertingesnė darbuotoja. Aš manau, kad tik tas, kas nesistengia, nieko ir negali.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder