Brangs drabužiai

Brangs drabužiai

Prognozuojama, kad dėl medvilnės kainų šuolio praėjusį sezoną brangs pavasario-vasaros drabužių kolekcijos, taip pat kiti tekstilės gaminiai.

"Šiemet medvilnės kainos stabilizavosi, jos vis dar kyla, bet nebe kartais, o šiek tiek lėčiau. Tai sąlygoja tendencijos pasaulio rinkoje, medvilnės žaliavos trūksta, o jos poreikis didėja. Natūralu, kad medvilnės brangimas paveiks galutinio produkto brangimą. Tai jau - pavasario-vasaros kolekcijų klausimas", - Eltai sakė Lietuvos aprangos ir tekstilės įmonių asociacijos (LATIA) prezidentas Linas Lasiauskas.

Asociacijos vadovas paaiškino, kad rudens-žiemos kolekcijos buvo gaminamos iš anksčiau mažesnėmis kainomis nupirktų žaliavų, dabar siuvami drabužiai, kuriuos vilkėsime pavasarį, siuvami jau iš pabrangusios žaliavos.

"Taigi natūralu, kad ir gaminiai bus brangesni. Kiek brangesni, yra įvairių prognozių: viršutiniai drabužiai gal apie 20 proc., namų tekstilės gaminiai - šiek tiek mažiau - 10 proc., nes tekstilės pramonėje didesnę dalį sudaro technologiniai kaštai", - sakė L. Lisiauskas.

LATIA prezidentas prognozuoja, kad tai kartu su kitomis priežastimis gali paveikti ir vartojimą.

"Tai yra negerai, nes kyla ir kitos, pirminio poreikio prekių - maisto produktų, kuro - kainos, infliacijos lygis Lietuvoje didėja. Drabužiai nėra pirminio poreikio prekė, tai natūralu, kad vartojimui tai turės labai neigiamą įtaką. Dar ženkliau turėtų sumažėti vartojimas", - teigė L. Lisiauskas.

Asociacijos vadovas pastebi, kad ekonominės krizės metu dalis vartotojų aukštesnę kokybę iškeitė į mažesnę kainą, o tai pajuto į vidutinės arba aukštos kokybės segmentą besiorientuojantys Lietuvos gamintojai.

"Perkamų drabužių kiekis nesumažėjo, bet dalis pirkėjų perėjo prie pigesnių, žemesnės kokybės drabužių. Tai yra daugiausia atsivežtiniai, importuojami iš Tolimųjų Rytų. Mūsų gamintojams buvo didelis poveikis. Štai geraisiais laikais, 2008-aisiais, pardavimai šalies rinkoje sudarė apie 20 proc., o pernai metų pabaigoje - apie 10 proc. Tai yra ženklus kritimas, galbūt ne perkamų drabužių kiekio sąskaita, bet kokybės sąskaita. Žmonės renkasi pigesnius ir prastesnius gaminius", - sakė L. Lisiauskas.

LATIA prezidentas prognozuoja, kad medvilnės kainos stabilizuosis ir laikysis maždaug dabartiniame lygyje, o atpigti žaliava gali nuėmus naują derlių.

Medvilnės kaina į rekordinį lygį pakilo praėjusių metų rudenį. Nuo vasaros pastebimai šoktelėjo daugelio žemės ūkio žaliavų kainos. Ekspertų teigimu, tai, daugiausia, lėmė prasti orai ir derliai, taip pat pasitaikiusi galimybė rinkoje palyginti nebrangiai pasiskolinti pinigų ir juos investuoti, kuo pasinaudojo spekuliantai.

Ketvirtąją vietą pasaulyje pagal medvilnės eksportą užimančiame Pakistane žuvo didelė dalis medvilnės derliaus, Kiniją, kuri yra pirmoji pagal šios žaliavos importą ir gamybą, taip pat skalavo lietūs, o antrąją vietą pagal auginamos medvilnės kiekį užimanti Indija tebetaiko eksporto apribojimus.

Pranešama, kad dėl potvynių medvilnės praradimus patyrė Australija.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder