Dalia Grybauskaitė - už atliekų deginimą

Dalia Grybauskaitė - už atliekų deginimą

Savo naujametiniame interviu šalies prezidentė Dalia Grybauskaitė pabrėžė, kad išnaudojant pauzę, kuri atsirado naujos atominės elektrinės projekto įgyvendinimo procese, reikėtų jėgas mesti į alternatyvios energetikos plėtojimą. Tam tarpe ir atliekų deginimą, dėl kurio uostamiestyje pastaruoju metu verda itin didelės aistros.

Paklausta, kaip vertina šalies energetikos sektoriaus pertvarkas, strategijas ir ateitį, interviu laidai "Kryžminė ugnis" D. Grybauskaitė akcentavo, jog energetika yra geopolitika.

"Joje be galo daug pinigų, be galo daug ekonominių ir politinių interesų. Esame toje geopolitinėje sandūroje, kur mūsų kaimynai yra suinteresuoti dominuoti ir energetiškai mus pririšti. Be to, turime ir kitų aplink besisukančių interesų. 20 metų pokyčių beveik nebuvo. Iš tų pinigų gyveno tam tikros grupuotės ir niekas nieko nedarė, kad turėtume nors kiek daugiau alternatyvų apsirūpinti kitais energetiniais šaltiniais. Pirmą kartą ši Vyriausybė pradeda tai daryti. Mes jau turime elektros rinką - beveik pusė elektros energijos parduodam rinkos sąlygomis "NordBalt" sistemoje. Pirmą kartą realiai mes pradedame dirbti su jungtimis. Pasirašyti jau beveik visi dokumentai su Švedija ir numatyta, kad jungtis bus pastatyta 2015 metais. Realiai turėsime jungtį su šiaurės energetikos sistema", - teigė prezidentė.

Anot jos, būtina statyti suskystintų dujų terminalą, kad Lietuva turėtų alternatyvą ir nebūtų priklausoma nuo vieno vamzdžio.

"Ši Vyriausybė daro tai, ko devyniolika metų nebuvo daroma. Ne viskas lengva, nes pirmą kartą sistemą yra taip sukrėsta. Pirmą kartą lovys taip iškratytas. Pirmą kartą pelnai nebeateina ten, kur ateidavo. Todėl yra toks pasipriešinimas, toks pyktis. Apie ekonominę ir energetinę nepriklausomybę kalbėti praktiškai neįmanoma, nes mes neturime energtinių šaltinių, tad priklausomi būsime visada, bet geriau nuo kelių šaltinių", - sakė šalies vadovė.

Jos įsitikinimu, Lietuvai būtų naudinga turėti atominę energetiką, bet dabartinės rinkos sąlygos nebuvo palankios.

"Žvalgyba parodė, kad kol kas intereso nėra. Mes patys ne tik dėl to, kad neturime pinigų, bet ir dėl to, kad neturime nei įrangos, nei technologijų, net kartu su Latvija, Estija ir Lenkija tikrai nepasistatysime naujos atominės. Todėl mums būtinas investuotojas, kuris ateitų ir su technologijomis, ir su žiniomis, kaip tai daryti. Turime pauzę ir ją turime išnaudoti būtent alternatyvios energetikos kūrimui, į ką dar menkai investavo ši Vyriausybė, o anos visai to nedarė. Turiu galvoje ir vėją, ir geotermiką, ir biokurą, ir šiukšlių deginimą, kuris vyksta visose valstybėse. Didieji šalies miestai galėtų apsirūpinti šilumos energiją vien perdirbdami ir degindami šiukšles, bet su švaria technologija", - teigė D. Grybauskaitė.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder