Darželinukų lėkštės tuštėja

Darželinukų lėkštės tuštėja

Jei iš darželio po vakarienės grįžęs mažametis prašo valgyti, vargu ar pagerėjo jo apetitas. Šiaulių apskrities valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba nustatė, jog kai kuriose ugdymo įstaigose vaikams buvo sumažintos maisto porcijos. O viena įmonė vietoje aukščiausios kokybės dešrelių tiekė dešreles su krakmolu.

"Kriminalas" su maišeliu

Šiaulių miesto lopšelyje-darželyje „Rugiagėlė“ tvyro kriminalinės nuotaikos. Darbuotojai įtarinėja vienas kitą, kas išnešė iš maisto sandėlio maišelį su vaikams maitinti skirtais produktais ir pametė maisto tvarkymo skyriuje prie langelio tuo metu, kai porcijų svorį tikrino Šiaulių apskrities valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos specialistai.

„Maišelis nežinia iš kur atsiradęs, tuojau pat nežinia kur dingo, vos tik su tikrintojomis nuo jo pasitraukėme,“ — iki šiol pečiais gūžčioja darželio direktorė Galina Stepanovienė.

Bet maišelio su produktais „kriminalas“ šiame darželyje — ne vienintelis. Paaiškėjo, kad vaikams tą dieną priešpiečiams buvo duota mažiau bananų, nei numatyta valgiaraštyje. Vienam darželinukui turėjusi tekti 130 gramų porcija buvo sumažinta iki 109,8 gramo. To skirtumo rezultatas — 10 kilogramų bananų “rezervas“. Skirtingai nei maišelis su produktais, jie nebuvo dingę ir išdalyti vaikams kitą dieną.

Bananų darželinukams nebedalys

„Rugiagėlės“ darželio vadovė G. Stepanovienė tvirtina dėl kriminalo su maišeliu nežinanti ką daryti: “Virtuvės darbuotojos tyli ir verkia. Niekas neprisipažįsta. Anksčiau nepastebėjau, kad kas nors iš darbuotojų būtų vagiliavusios. Nežinau, tai — provokacija ar bandymas pavogti? Nėra nei ką bausti“.

„Bananai buvo dideli, vienas svėrė apie 200 gramų, todėl vaikams dalijome po puselę, šiek tiek mažiau nei buvo numatyta“, — aiškino valgiaraščius darželyje sudaranti bendrosios praktikos slaugytoja Irena Kliknienė.

Ji patvirtino, kad darželyje buvo seniai nusistovėjusi tvarka vaikams duoti po visą (jei mažesnis) arba pusę didesnio banano, nepaisant į valgiaraštį įrašytos normos. Tokį bananų dalijimo metodą tikrintojai įvardijo pažeidimu.

„Tiekėjams pranešėme, kad bananų daugiau nebeimsime. Juos pakeisime obuoliais. Jie mažesni, pigesni ir pjaustyti nereikia,“ — tokią išeitį surado “Rugiagėlės“ vadovė.

Pietums - dešrelių klastotė

Nustatyta, jog nuo kovo pradžios Šiaulių rajono ikimokyklinio ugdymo ir bendrojo lavinimo mokyklose vaikai buvo maitinami prastos kokybės dešrelėmis.

Kad vietoje aukščiausios rūšies pieniškų dešrelių buvo tiekiama „klastotė“, paaiškėjo po du kartus iš eilės atliktų produkto tyrimų.

Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto laboratorijos departamento tyrimais nustatyta, kad dešrelėse buvo nuo 6,8 iki 9 procentų krakmolo.

Aukščiausios rūšies dešrelėse krakmolo neturi būti visiškai.

Galimos sankcijos

„Pagal Valstybinėje maisto ir veterinarijos tarnyboje galiojančią tvarką, įmonė, į rinką patiekusi klastotę, yra įtraukiama į Nesąžiningų maisto tvarkymo įmonių sąrašą. Mokyklų steigėjai negali sudaryti sutarčių su į šį sąrašą patekusiais tiekėjais,“— teigia Šiaulių apskrities valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Maisto skyriaus vedėja Audronė Mikalauskienė.

Šiuo metu sutartis su dešreles gaminusia ir tiekusia Kybartuose veikiančia mėsos gaminių įmone „Damsa“ dar nėra nutraukta, įmonė įspėta.

„Įmonės vadovai mums įrodinėja, kad krakmolo dešrelėse atsirado dėl gamybos klaidos. Tačiau tai kelia abejonių, nes šie mėsos gamintojai konkursą laimėjo pasiūlę labai mažą kainą — 8,23 lito už kilogramą,“ — teigia Šiaulių rajono Švietimo paslaugų centro direktorė Aldona Bičiušienė, rajono savivaldybės Administracijos pavedimu rengusi maisto produktų pirkimo konkursą.

Įmonės „Damsa“ direktorė Auksė Vaičaitienė “Šiaulių kraštui“ atsisakė komentuoti, kaip aukščiausios rūšies pieniškose dešrelėse atsirado krakmolo.

Sidebar placeholder