Daugiabučių patrauklumas mažėja

Daugiabučių patrauklumas mažėja

Dideles viltis su gyvenamųjų namų renovacija sieję projektuotojai nusivylę - jų lauktos kompleksinės renovacijos nėra, šiltinami tik pavieniai namai pagal tipinius projektus, todėl architektai ir projektuotojai liko renovacijos užribyje. Tik Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje būsto statyba atsigavusi, mažesniuose miestuose - visiškas štilis.

Registrų centro duomenimis, šiemet vasario mėnesį nekilnojamojo turto rinkos aktyvumą kurstė didmiesčiai, o mažesnės savivaldybės tempė žemyn. Tačiau, palyginti su praėjusių metų vasario mėnesiu, parduotų butų sandorių padaugėjo net 46,3 proc. Individualių namų sandoriai taip pat augo penktadaliu, o sodo pastatų - net 68,5 proc. Aktyviausiai nekilnojamuoju turtu prekiauta Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje.

Architektų kūrybingumas nuvertintas

Lietuvos architektų sąjungos pirmininkas Gintautas Blažiūnas „Respublikai“ teigė, kad daugiabučių gyvenamųjų namų statyba Vilniuje ir Klaipėdoje atsigauna dėl euro įvedimo. Individualių gyvenamųjų namų statytojai į nuosmukius ir pakilimus kreipia mažiau dėmesio.

Projektuotojams sunkūs laikai dar nesibaigė. G.Blažiūnas teigia, kad rinkoje yra projektuotojų perteklius, jiems sunku save realizuoti. „Visi tikėjosi kompleksinės daugiabučių renovacijos, kai tvarkomas visas daugiabučių kvartalas, įrengiamos vaikų žaidimų, automobilių aikštelės, sutvarkoma aplinka. Tačiau to nėra, savivaldybės šiltina pavienius namus pagal tipinius projektus, todėl architektams ir projektuotojams nėra ką veikti. Šykštus moka du kartus“, - apgailestauja architektas.

Projektuotojams ir architektams apmaudu, kad architektų paslaugos yra nuvertintos. Pagal Viešųjų pirkimų įstatymą perkamos pačios pigiausios paslaugos, o į architektūros kokybę numojama ranka. „Rajonų savivaldybės inicijuoja visuomeninių pastatų, aikščių sutvarkymą, tačiau renkasi pigiausius projektinius pasiūlymus, todėl gražių, svarbių ir unikalių architektūrinių sprendimų nėra. Architektūros brokas matyti visoje Lietuvoje“, - apgailestauja Architektų sąjungos pirmininkas.

Nuperka statybos firmos sklypus ir ima statyti, tačiau kur turėjo būti vienbučiai atsiranda dvibučiai namai, - pagrindinis siekis pastatyti ir parduoti kuo daugiau gyvenamojo ploto, apie architektūros kokybę negalvojama.

Kauniečiai nori geresnio būsto

Kaune gyventojų pastarąjį dešimtmetį smarkiai sumažėjo. Kauno savivaldybės Architektūros ir urbanistikos skyriaus vedėjas Nerijus Valatkevičius teigia, kad kauniečiai jau neperka bet ko, jie nori šiuolaikiškų, ekonomiškų butų.

Kaune naujų daugiabučių statyba atsigauna. Jau suprojektuotas naujas daugiabučių kvartalas Aleksote, du daugiabučiai iškils Brastos gatvėje, pajudėjo statybos Šilainiuose.

N.Valatkevičius tvirtina, kad kauniečiams prestižas gyventi individualiame name ar iš kelių sublokuotame kotedže. „Individualiai statybai esame parengę tūkstančius detaliųjų planų. „Statybų bendrovės po vieną jau nebestato - iš karto kyla 10-20, taip kur kas pigiau tiesti komunikacijas. Kaune jau ima trūkti naujų šiuolaikiškų biurų, todėl Kauno architektai be darbo nesėdi“, - džiaugiasi N.Valatkevičius.

Klaipėdoje pardavimas stringa

Klaipėdoje pastaraisiais metais iškilo nemažai daugiabučių, tačiau ne visuose vakarais užsidega šviesos. Klaipėdos savivaldybės Urbanistikos ir miesto planavimo skyriaus vedėjas Almantas Mureika teigia, kad butus sunku parduoti. Klaipėdiečiams svarbi kaina ir vieta, naujakuriai nori gyventi arčiau gamtos, arčiau jūros. „Prie Mažvydo pėsčiųjų alėjos pastatyti du daugiabučiai yra geroje vietoje, modernios statybos, tačiau klaipėdiečiai neskuba pirkti - jų netenkina didelės butų kainos. Investuotojai guodžiasi, esą parduoti pigiau neleidžia bankai, suteikę kreditus statyboms. Taikos prospekte, miegamajame rajone, pastatyti 4 daugiabučiai nelabai paklausūs, žmonių netenkina per didelis atstumas nuo miesto centro. Geriausiai perkami butai prie miesto ligoninės. Bendrovės, nesiskolinančios iš bankų, gali pasiūlyti butų už mažesnę kainą“, - teigia A.Mureika.

Šiemet Klaipėdoje bus baigti statyti daugiabučiai. Naujų daugiaaukščių kvartalų nekils, projektuojami ir statomi tik kotedžai.

Klaipėdos savivaldybė stengiasi nevilkinti daugiabučių renovacijos proceso, padeda bendrijoms greičiau įveikti biurokratines kliūtis, tačiau kol kas ir uostamiestyje šiltinami tik pavieniai namai. Du arčiau centro esančius nedidelius daugiabučių namų kvartalus planuojama renovuoti kompleksiškai.

Šiauliuose ir Panevėžyje - štilis

Šiauliuose keletą pastarųjų metų daugiabučiai gyvenamieji namai nebuvo statomi. Miesto vyr. architektė Rasa Budrytė teigia, kad statybų bendrovės nėra tikros, ar pavyktų parduoti naujus butus. Gyventojai puikiai žino, kad daugiabučiuose gyventi patogu, tačiau brangu. Šiauliuose stabiliai merdi ir individuali statyba, sklypų pasiūla gerokai viršija paklausą. „Laisvų sklypų statyboms yra net miesto centre, tačiau Šiauliuose - visiškas štilis“, - teigia R.Budrytė.

Panevėžyje jau kelerius metus nestatoma nė vieno daugiabučio. Miesto vyr. architektas Saulius Matulis teigia, kad tik kelių administracinės paskirties pastatų viršutiniuose aukštuose yra įrengiami butai. Daugiausia projektuojama kotedžų.

Panevėžyje populiaru įsikurti kotedžuose arba statytis atskirą individualų namą. Architektas teigia, kad kotedžuose panevėžiečiams užtenka ir 60 kv.m gyvenamojo ploto. Atskiri namai taip pat nedideli, nuo 80 iki 100 kv.m. Panevėžiečiai atsižvelgdami į savo poreikius dažnai atsisako net garažo, prašo suprojektuoti tik stoginę automobiliui, kurią vėliau patys pertvarko į uždarą patalpą. Nebepopuliaru išlaidauti ūkiniams pastatams, išimtis padaroma nebent pirtelei.

Panevėžio centre gyventojų ramybės nedrumsčia statybininkų šūksniai. Kyla vos 2-3 komercinės paskirties pastatėliai.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder