Kuo užsiima jūsų įmonė?
Kalbant siaurąja prasme - interneto svetainių kūrimu.
Plačiąja - stengiamės teikti visą paslaugų kompleksą iškart: sudarinėjame interneto svetaines, reklamuojame jas internete, jei reikia, verčiame, rašome tekstus, maketuojame ir fotografuojame.
Teikdami ne vien programavimo ir dizaino paslaugas taupome klientų laiką.
Ar konkurencija šiame versle aštri?
Užsakymų dabar turime tiek, kad vos spėjame juos įgyvendinti, ir naujų klientų patys aktyviai nebeieškome, nebent tokių, kurie mums strategiškai svarbūs.
Norime orientuotis į didelius projektus, o šioje srityje konkurencija mažesnė, nes ne visi gali juos aprėpti.
Kuo projektas mažesnis, tuo konkurencija didesnė.
Kaip kilo mintis steigti savo įmonę?
Esu baigęs informatikos magistrantūrą Klaipėdos universitete, kuriame dabar dar ir dėstau.
Anksčiau dirbau kitoje įmonėje, kūriau svetaines, o vėliau supratau, kad ir pats galiu tuo užsiimti.
Visi kažkodėl galvoja, kad įsteigti įmonę yra sunku. Iš tiesų yra taip - dirbi vienas namie ir galvoji - kodėl gi negaliu pasikviesti draugo?
Vėliau prisijungia dar trečias, ketvirtas, ir supranti, kad patogiau būtų dirbti biure, turėti nustatytą darbo laiką. Beveik veltui iš vieno verslininko išsinuomojome patalpas.
Kitas mums padovanojo senus kompiuterius, savo kompiuterį atnešiau iš namų, stalus įsigijome išperkamosios nuomos būdu ir pradėjome. Dabar, išsinuomojus visą aukštą, tos problemos atrodo juokingos.
Ar nesunku vadovauti neturint tokio darbo patirties?
Kai pradėjau vadovauti, iš pradžių galvojau, už ką aš gaunu atlyginimą - dirbu juk ne aš, o kiti.
Dabar jau planuoju po mėnesio ar kelių pats tiesioginiu darbu nebeužsiimti - tik pardavimais ir strateginiu planavimu. Milžiniškos kompanijos kitaip sukurti neįmanoma.
Didžiausius pinigus uždirba ne tie, kurie dirba, o tie, kurie strateguoja.
Tikri verslininkai yra kaip vaikai, kurie žaidžia ir nieko nebijo, nežino jokių ribų. Kai nieko nebijo, žmonės tobulėja, o tik pradėję bijoti - sustoja. Galbūt kada nors ir nudegsiu, bet geriau nudegti, nei sėdėti ir nieko nedaryti.
Yra žmonių, kuriuos palik Šiaurės Afrikoje, ir po kelerių metų jie ten kuo nors taps.
Tai priklauso nuo žmogaus požiūrio į gyvenimą - tokie moka viską aplink save optimizuoti.
Ketinate plėstis?
Norėčiau imtis ir kitų darbų. Pavyzdžiui, sukurti kokybišką lietuvišką paieškos sistemą, nes normalios dabar pas mus nėra.
Norėtųsi išbandyti ką nors, kas yra susiję su programavimu, ir ką nors visiškai kitokio.
Taip pat - atidaryti filialą ir kitose šalyse. Klaipėdoje dar yra kur augti, bet jei plėstis toliau geografiškai - geriau į kitas šalis nei, pavyzdžiui, į Vilnių. Kam kariauti ten, kur daug "ryklių"? Reikia kariauti ten, kur didelių nėra.
Yra šalių, kuriose atlyginimai dideli, o konkurencija maža.
Kaip renkatės darbuotojus?
Kol įmonė nedidelė, remiuosi rekomendacijomis, bet dabar vis daugiau naudoju internetą, laikraščius bei atrankos agentūras. Dirbu universitete, todėl kartais kviečiuosi geriausius savo studentus, kurie baigia mokslus.
Paprastai atsižvelgiame į pretendento nuveiktus darbus, bei norą dirbti. Buvo, ir ne kartą - atėjo pas mus žmogus iš garsios įmonės, turintis patirties.
Pareikalavo gero atlyginimo, o po kelių dienų išėjo supratęs, kad nesugebės padaryti to, ko mums reikia.
O ateina paprastas vyrukas, atrodo, nelabai ką mokantis, dirba savaitę ir daug neprašo - jis tik nori kabintis į gyvenimą.
Po poros mėnesių jis jau gauna tokį atlyginimą, kokio buvo prašęs tas "kietasis".
Gyvenime viskas atsistoja į savo vietas.
Pasak prieš dvejus metus savo įmonę įsteigusio F. Borcovo, pasauliniu mastu lietuvių kuriamų svetainių kokybė yra pakankamai gera. Sauliaus STONIO nuotr.
Kalbino Giedrė NORVILAITĖ
Rašyti komentarą